Licensed to Prime Time Timing - Contractor License        HY-TEK's Meet Manager
                    Appleton West Terror Invite - 4/23/2009                    
                    Timing & Results by PrimeTiming Timing                     
                          Appleton North High School                           
                                    Results                                    
 
Event 4  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Milis, Molly              SR Appleton Eas         5-04.00    5-00.00   10   
  2 McDade, Qudija            JR West Bend Ea         5-02.00    4-10.00    8   
  3 Ederer, Kasey             FR Kaukauna             5-00.00   J4-10.00    6   
  4 Vanden Boogart, Dana      SO Kimberly             5-00.00   J4-10.00    5   
  5 Remark, Haylee            SR Appleton Nor         4-11.00   J4-10.00    4   
  6 Vanden Boogart, Morgan    FR Kimberly             4-08.00    4-08.00    3   
  7 Wilson, Audrey            SR Two Rivers           4-10.00   J4-08.00    2   
  8 Rocklewitz, Emily         SR Two Rivers           4-10.00   J4-08.00    0.33
  8 Skrzypchak, Amanda        JR Neenah               4-08.00   J4-08.00    0.33
  8 Rammer, Elizabeth         JR Appleton Wes         5-00.00   J4-08.00    0.33
 11 Maas, Stephanie           JR Appleton Eas         4-06.00    4-06.00  
 11 Dieck, Mallory            SO Appleton Nor         4-08.00    4-06.00  
 11 Grimm, Erica              SR West Bend Ea         4-06.00    4-06.00  
 11 Grissman, Paige           JR Neenah               4-04.00    4-06.00  
 11 Wiley, Kristin            SR Oshkosh West         4-06.00    4-06.00  
 -- Stojke, Abby              FR Appleton Wes         4-02.00         NH  
 -- Umhoefer, Rachel          SR Neenah               4-06.00         NH  
 -- Bushner, Sam              JR Kaukauna             4-04.00         NH  
 -- Miller, Jessie            FR Oshkosh West         4-08.00         NH  
 -- Hoffman, Jessie           FR West Bend Ea         4-04.00         NH  
 -- Kurth, Grace              FR Manitowoc Li         4-02.00         NH  
 -- Satori, Krista            JR Manitowoc Li         4-06.00         NH  
 -- Gonzales, Angela          SO Appleton Eas         4-08.00         NH  
 -- Casperson, Abby           JR Appleton Nor         4-07.00         NH  
 -- Fredrick, Hannah          FR Oshkosh Nort         4-04.00         NH  
 -- Heller, Kate              SO Appleton Wes         4-02.00         NH  
 -- Wachowski, Caitlin        FR Two Rivers           4-00.00         NH  
 
Event 10  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Blue, Sam                 SO Kimberly            17-01.00   16-10.50   10   
  2 Mrotek, Courtney          JR Manitowoc Li        15-10.00   16-07.75    8   
  3 Zurowski, Sarah           SR West Bend Ea        16-06.00   16-05.00    6   
  4 Liebetrau, Morgan         SR West Bend Ea        16-11.00   16-04.00    5   
  5 Nichols, Kayleigh         SR Oshkosh West        16-09.00   16-01.00    4   
  6 Halley, Erica             JR Appleton Eas        14-05.00   16-00.75    3   
  7 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor        16-01.00   16-00.00    2   
  8 Allen, Danielle           SR Oshkosh Nort        16-09.00   15-11.00    1   
  9 Nielsen, Rachel           SR Appleton Eas        14-06.00   15-10.00  
 10 Martin, Jen               SR Kimberly            15-00.00   15-07.50  
 11 Schultz, Sidney           JR Appleton Nor        15-03.00   15-04.75  
 12 Probst, Lauren            JR Oshkosh West        15-05.00   15-03.00  
 13 Cowling, Stephanie        JR Neenah              15-10.00   14-11.50  
 14 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna            15-01.00   14-11.00  
 15 Miller, Jessie            FR Oshkosh West        14-05.00   14-09.75  
 16 Nirschl, Samantha         SR West Bend Ea        14-05.00   14-09.50  
 17 Larson, McKenzie          FR Appleton Wes        14-08.00   14-08.50  
 18 Milks, Nikki              SR Two Rivers          14-10.00   14-07.00  
 19 Krueger, Alyssa           FR Neenah              15-10.00   14-05.00  
 20 Knight, VeiJzahn          JR Oshkosh Nort        16-09.00   14-03.25  
 21 Gonzales, Angela          SO Appleton Eas        14-00.00   14-00.00  
 22 Baumann, Emily            SO Manitowoc Li        13-03.00   13-11.50  
 23 Retzloff, Ashley          SO Manitowoc Li        12-10.00   13-10.00  
 24 Milks, Kelly              JR Two Rivers          14-00.00   13-06.25  
 25 Schuelke, Caitlyn         FR Oshkosh Nort        13-01.00   13-05.00  
 26 Norlin, Maddi             JR Wautoma             15-04.00   13-03.25  
 27 Henderson, Leah           SO Two Rivers          14-01.00   13-03.00  
 28 Prahl, Chelsea            SO Appleton Wes        13-00.00   13-02.50  
 29 Bruecker, Bailee          SO Kaukauna            13-10.00   13-00.50  
 -- Buboltz, Andrea           JR Appleton Wes        14-00.00         ND  
 -- Feivor, Amy               SR Appleton Nor        16-11.00         ND  
 
Event 16  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hausher, Liz              SR Kimberly            35-10.00   35-06.00   10   
  2 Raddatz, Addy             SR Appleton Eas        35-00.00   34-06.25    8   
  3 Lodel, Jordan             JR Two Rivers          30-03.00   32-06.00    6   
  4 Flynn, Kadie              FR Appleton Nor        32-02.00   32-05.00    5   
  5 Dietrich, Rachel          SR Two Rivers          33-00.00   32-03.00    4   
  6 Maas, Stephanie           JR Appleton Eas        32-07.00   32-02.25    3   
  7 Thomas, Lindsey           SO Kimberly            31-03.00   31-11.00    2   
  8 Pitz, Morgan              SO Kimberly            31-02.00   30-10.50    1   
  9 Hackmann, Allie           SO Manitowoc Li        34-10.00   30-07.00  
 10 Brixius, Abby             SO Manitowoc Li        30-10.00   30-02.25  
 11 Marek, Riley              FR Oshkosh West        31-05.00   29-05.25  
 12 Weber, Ashley             SO Appleton Nor        31-06.00   29-03.50  
 13 Senger, Kelsie            FR West Bend Ea        30-03.00   28-01.00  
 14 Becker, Taylor            SO Kaukauna            31-07.00   28-00.25  
 15 Hetcher, Ellen            FR Wautoma             29-03.00   27-08.50  
 16 Cushman, Alexa            JR Neenah              31-00.00   27-08.00  
 17 Ederer, Justine           SR Kaukauna            26-01.00   27-00.25  
 18 Helton, Kim               SR Appleton Wes        27-00.00   26-11.00  
 19 Noffke, Kate              SO Appleton Nor        27-06.00   26-10.00  
 20 Vanderzanden, Kaylyn      SO Manitowoc Li        24-09.00   26-01.25  
 21 Karow, Megan              SO Oshkosh West        27-07.00   25-11.00  
 22 Kallas, Kayla             FR Oshkosh Nort                   25-10.50  
 23 Nackers, Allie            FR Kaukauna            25-00.00   25-07.00  
 24 Luck, Chloe               SR Appleton Wes        26-11.00   25-01.00  
 25 Rowe, Emily               FR Oshkosh West        24-01.00   25-00.50  
 26 Powers, Brittany          SO Appleton Eas        26-00.00   24-11.00  
 27 Engen, Ali                SR Appleton Wes        26-06.00   24-07.00  
 28 Schmidt, Mariah           SO Neenah              26-00.00   24-00.00  
 29 Roberts, Cadie            SO West Bend Ea        23-03.00   23-11.00  
 30 Krempleski, Kelly         SO Wautoma             20-03.00   21-09.50  
 31 Weber, Teresa             SO West Bend Ea        18-07.00   17-03.50  
 -- Nash, Katie               JR Oshkosh Nort                         ND  
 
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Allen, Danielle           SR Oshkosh Nort           16.13      17.12Q  3 
  2 Kemps, Katie              FR Appleton Nor           17.30      18.51Q  2 
  3 Bruecker, Katy            SO Kaukauna               18.03      18.54Q  1 
  4 Nelson, Samantha          JR Oshkosh West           17.40      18.53q  2 
  5 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           17.10      18.92q  1 
  6 Springstroh, Sharaea      JR Appleton Nor           18.30      19.04q  3 
  7 Grimm, Erica              SR West Bend Ea           17.95      19.04q  3 
  8 Vanden Boogart, Morgan    FR Kimberly               18.10      19.12q  2 
  9 Kramer, Kelsey            SO Kaukauna               18.52      19.28   2 
 10 Engen, Lauren             FR Neenah                 18.00      19.70   1 
 11 Johnson, Jena             SR Two Rivers             18.10      19.95   3 
 12 Dickenson, Abagail        FR Appleton Eas           19.00      20.40   3 
 13 Lingenfelter, Hannah      SR Neenah                 17.00      20.47   2 
 14 Hellpap, Katie            SO West Bend Ea           19.70      20.49   2 
 15 Marohl, Halie             SO Neenah                 17.50      20.70   3 
 16 Luft, Corrianne           FR Oshkosh West           19.70      20.94   1 
 17 Helein, Anna              JR Appleton Eas           18.00      21.05   1 
 18 Schuelke, Caitlyn         FR Oshkosh Nort           20.80      21.71   2 
 19 Briquelet, Heidi          SR Oshkosh Nort           18.50      21.78   1 
 
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Allen, Danielle           SR Oshkosh Nort           17.12      16.78   10   
  2 Kemps, Katie              FR Appleton Nor           18.51      18.01    8   
  3 Bruecker, Katy            SO Kaukauna               18.54      18.34    6   
  4 Nelson, Samantha          JR Oshkosh West           18.53      18.44    5   
  5 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           18.92      18.66    4   
  6 Springstroh, Sharaea      JR Appleton Nor           19.04      18.83    3   
  7 Vanden Boogart, Morgan    FR Kimberly               19.12      19.09    2   
  8 Grimm, Erica              SR West Bend Ea           19.04      19.30    1   
 
Event 34  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               13.80      13.69Q  4 
  2 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           12.80      13.95Q  3 
  3 Cowling, Stephanie        JR Neenah                 12.90      14.02Q  2 
  4 Liebetrau, Morgan         SR West Bend Ea           13.69      14.53Q  1 
  5 Mortensen, Bridie         FR Appleton Wes           12.60      13.91q  4 
  6 Blue, Sam                 SO Kimberly               13.24      14.36q  2 
  7 Mrotek, Courtney          JR Manitowoc Li           13.30      14.36q  3 
  8 Probst, Lauren            JR Oshkosh West           13.40      14.52q  4 
  9 Feivor, Amy               SR Appleton Nor           12.95      14.57   1 
 10 Schnasse, Holly           FR Neenah                 13.00      14.68   1 
 11 Albert, Samantha          SO West Bend Ea           14.49      14.69   4 
 12 Kurth, Grace              FR Manitowoc Li           13.91      14.74   1 
 13 Sweet, Nadia              JR Appleton Eas           13.50      14.80   3 
 14 Mueller, Kailyn           JR Oshkosh West           13.70      14.93   2 
 15 Barker, Anna              FR Appleton Wes           13.70      14.97   1 
 16 Duerschmidt, Lacey        SR Two Rivers             13.90      15.04   2 
 17 Henderson, Leah           SO Two Rivers             13.90      15.14   3 
 18 Cucci, Samantha           FR Appleton Eas           13.50      15.16   2 
 19 Fuhrmann, Angela          SO Kaukauna               14.15      15.51   3 
 20 Bertelsen, Hailey         FR Two Rivers             14.00      15.52   1 
 21 Zuelke, Brieanne          FR Wautoma                15.03      15.54   4 
 22 James, Maddie             FR Oshkosh West           14.20      15.62   1 
 23 Khalil, Nadia             SR Manitowoc Li           14.87      15.86   2 
 24 Fredrick, Hannah          FR Oshkosh Nort           14.20      16.00   4 
 25 Briquelet, Heidi          SR Oshkosh Nort           13.70      16.09   3 
 26 Hoffman, Jessie           FR West Bend Ea           15.00      16.41   2 
 27 Ennis, Chrisanna          FR Wautoma                           16.46   1 
 
Event 34  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           13.95      13.56   10   
  2 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               13.69      13.76    8   
  3 Mortensen, Bridie         FR Appleton Wes           13.91      13.82    6   
  4 Cowling, Stephanie        JR Neenah                 14.02      13.95    5   
  5 Blue, Sam                 SO Kimberly               14.36      14.13    4   
  6 Liebetrau, Morgan         SR West Bend Ea           14.53      14.58    3   
  7 Feivor, Amy               SR Appleton Nor           14.57      14.59    2   
  8 Probst, Lauren            JR Oshkosh West           14.52      14.66    1   
 
Event 37  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schumacher, Whitney       JR Kimberly             5:21.00    5:23.02   10   
  2 Stenz, Megan              JR Kaukauna             5:31.00    5:33.67    8   
  3 Weber, Rachael            SO Appleton Nor         5:24.00    5:42.01    6   
  4 Pedersen, Sarah           SR Oshkosh Nort         5:30.00    5:42.65    5   
  5 Miron, Gretchen           SO Kimberly             5:36.30    5:45.34    4   
  6 Markofski, Berklee        JR Oshkosh West         5:49.30    5:49.70    3   
  7 Siamoff, Chloe            FR Appleton Wes         5:45.00    5:54.40    2   
  8 Durkin, Baillye           JR Appleton Nor         5:52.00    5:57.01    1   
  9 Glauser, Carrie           SO Appleton Wes         5:50.00    6:01.48  
 10 Tipon, Claire             FR Neenah               6:00.00    6:02.77  
 11 Bauman, Emily             JR Manitowoc Li         6:06.30    6:05.49  
 12 Smith, Torie              JR Two Rivers           5:52.00    6:06.52  
 13 Olson, Alison             SO Neenah               6:00.00    6:10.97  
 14 Hertel, Nicole            JR Neenah               6:07.00    6:11.85  
 15 Hebert, Fayth             FR Oshkosh Nort         6:10.00    6:13.91  
 16 Orner, Jocelyn            SO Manitowoc Li         5:55.10    6:17.61  
 17 Fechter, Katelyn          SO West Bend Ea         6:29.00    6:24.92  
 18 Powling, Helen            SO Appleton Nor         5:59.00    6:25.40  
 19 Kramer, Audrey            FR Oshkosh Nort         6:20.00    6:35.80  
 20 Schubert, Sara            SR Appleton Eas         6:40.00    6:36.18  
 21 Nowak, Katreena           SO Two Rivers           6:40.00    6:41.11  
 22 Noonan, Sara              SO Kaukauna             6:42.00    6:48.31  
 23 Ackell, Laura             FR Appleton Eas         6:50.00    6:50.63  
 24 Holzer, Monica            FR Two Rivers           6:40.00    7:27.07  
 
Event 43  Girls 4x200 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Appleton North  'A'                               1:52.90    1:52.42   2  10   
     1) Hemmen, Cassy SO                2) Konter, Cassy SO               
     3) Cherney, Rachel SO              4) Cessna, Becca FR               
     5) Albers, Nicole SO               6) Dorschner, Kat FR              
  2 Appleton East  'A'                                1:52.00    1:53.05   2   8   
     1) Nielsen, Rachel SR              2) Schreiber, Alanna SR           
     3) Halley, Erica JR                4) Stein, Jessie FR               
     5) Milis, Molly SR                 6)                                
  3 Kimberly  'A'                                     1:53.00    1:53.07   2   6   
     1) Blue, Sam SO                    2) McCollin, Leah SR              
     3) Martin, Jen SR                  4) Fisher, Briana FR              
  4 Manitowoc Lincoln  'A'                            1:52.00    1:53.16   2   5   
     1) Mrotek, Courtney JR             2) Thoms, Becca SO                
     3) Backhaus, Meagan JR             4) Kurth, Grace FR                
  5 Oshkosh West  'A'                                 1:55.00    1:56.28   2   4   
     1) Gago, Danielle SR               2) Nelson, Samantha JR            
     3) Probst, Lauren JR               4) Hanson, Brianna FR             
     5) Nichols, Katie FR               6) Wiley, Kristin SR              
  6 West Bend East  'A'                               1:55.00    2:01.98   2   3   
     1) Dable, Kim JR                   2) Blommel, Hilary JR             
     3) Carlson, Rachel SO              4) Hellpap, Katie SO              
     5) Hoffman, Jessie FR              6) Nirschl, Samantha SR           
  7 Oshkosh North  'A'                                2:01.00    2:02.03   1   2   
     1) Bartelt, Emma SO                2) Heitman, Jill FR               
     3) Dumke, Hannah FR                4) Schuelke, Caitlyn FR           
     5) Meckelberg, Cierra FR           6)                                
  8 Appleton West  'A'                                1:59.00    2:02.84   1   1   
     1) Buboltz, Andrea JR              2) Fairchild, Carly SR            
     3) Barker, Anna FR                 4) Larson, McKenzie FR            
     5) Stojke, Abby FR                 6)                                
  9 Neenah  'A'                                       1:57.00    2:05.81   2 
     1) Hesser, Amanda SR               2) Logemann, Kelly SO             
     3) Wilson, Emma JR                 4) Bredesen, Brianna FR           
 10 Two Rivers  'A'                                   1:58.00    2:06.04   2 
     1) Milks, Nikki SR                 2) Henderson, Leah SO             
     3) Plasky, Kristin SO              4) Fencl, Cassie JR               
     5) LeClair, Megan SO               6) Wachowski, Caitlin FR          
 -- Kaukauna  'A'                                     2:03.00         DQ   1 
     1) Bushner, Sam JR                 2) Bruecker, Bailee SO            
     3) Ederer, Kasey FR                4) Mader, Haley FR                
 
Event 49  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Schultz, Sidney           JR Appleton Nor         1:01.00    1:00.42   4  10   
  2 Virnoche, Mackenzie       JR Manitowoc Li         1:00.93    1:00.62   4   8   
  3 Beyer, Liz                SO Oshkosh Nort         1:01.00    1:01.73   4   6   
  4 Greenwood, Kellie         FR Two Rivers           1:00.60    1:02.03   4   5   
  5 Nichols, Kayleigh         SR Oshkosh West         1:04.10    1:03.71   3   4   
  6 Krueger, Alyssa           FR Neenah               1:02.00    1:03.72   4   3   
  7 Feivor, Amy               SR Appleton Nor         1:02.60    1:04.14   4   2   
  8 Christenson, Malory       FR Appleton Eas         1:04.00    1:04.26   3   1   
  9 Knutson, Stephanie        SO Appleton Wes         1:02.00    1:04.66   4 
 10 Fabbri, Kassy             SR Appleton Wes         1:02.00    1:04.87   4 
 11 Greeninger, Maggie        SO Kimberly             1:03.90    1:05.15   3 
 12 Vander Velden, Genna      SO Kimberly             1:04.92    1:05.61   3 
 13 Eckelaert, Maddy          SR Kimberly             1:03.84    1:06.31   3 
 14 Girdauskas, Emily         JR Wautoma              1:05.00    1:08.41   3 
 15 Gustafson, Abby           SR Oshkosh West         1:07.20    1:08.44   2 
 16 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna             1:08.00    1:09.13   2 
 17 Hennes, Autumn            FR Kaukauna             1:07.00    1:09.31   2 
 18 Ketter, Ellen             SO Appleton Wes         1:06.00    1:09.42   2 
 19 Heitman, Jill             FR Oshkosh Nort         1:05.00    1:09.45   3 
 20 Retzloff, Ashley          SO Manitowoc Li         1:12.50    1:10.59   1 
 21 Wolff, Becky              FR West Bend Ea         1:14.00    1:11.19   1 
 22 Friebel, Stephanie        SR Appleton Eas         1:06.00    1:11.31   2 
 23 Bertelsen, Hailey         FR Two Rivers           1:12.00    1:12.78   1 
 24 Povolny, Hannah           SO Appleton Eas         1:10.00    1:12.82   1 
 25 Drezdzon, Melissa         JR Appleton Nor         1:08.00    1:12.94   2 
 26 Widmer, Kristin           SR Manitowoc Li         1:14.60    1:13.47   1 
 27 Meckelberg, Cierra        FR Oshkosh Nort         1:07.00    1:14.44   2 
 28 Nirschl, Samantha         SR West Bend Ea         1:09.00    1:16.91   2 
 29 Petitte, Sarah            FR West Bend Ea         1:15.00    1:18.76   1 
 
Event 56  Girls 4x100 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Kimberly  'A'                                       52.80      52.36   2  10   
     1) Blue, Sam SO                    2) Martin, Jen SR                 
     3) Kelly, Kasey SR                 4) Schmitz, Haley SO              
  2 West Bend East  'A'                                 52.00      52.60   2   8   
     1) Zurowski, Sarah SR              2) Liebetrau, Morgan SR           
     3) McDade, Qudija JR               4) Dable, Kim JR                  
     5) Albert, Samantha SO             6) Nirschl, Samantha SR           
  3 Appleton East  'A'                                  54.00      53.72   2   6   
     1) Nielsen, Rachel SR              2) Maas, Stephanie JR             
     3) Sweet, Nadia JR                 4) Cucci, Samantha FR             
  4 Oshkosh West  'A'                                   54.90      54.37   2   5   
     1) Mueller, Kailyn JR              2) Probst, Lauren JR              
     3) Hanson, Brianna FR              4) Miller, Jessie FR              
     5) Nichols, Katie FR               6) James, Maddie FR               
  5 Appleton North  'A'                                 54.10      54.80   2   4   
     1) Springstroh, Sharaea JR         2) Cherney, Rachel SO             
     3) Charais, Andrea JR              4) Love, Hannah JR                
     5) Cessna, Becca FR                6) Dorschner, Kat FR              
  6 Two Rivers  'A'                                     55.00      57.03   2   3   
     1) Duerschmidt, Lacey SR           2) Milks, Kelly JR                
     3) Milks, Nikki SR                 4) Henderson, Leah SO             
     5) Fencl, Cassie JR                6) Wachowski, Caitlin FR          
  7 Neenah  'A'                                         53.00      57.10   2   2   
     1) Hesser, Amanda SR               2) Logemann, Kelly SO             
     3) Little, Samantha JR             4) Schnasse, Holly FR             
     5) Wilson, Emma JR                 6)                                
  8 Oshkosh North  'A'                                  57.31      58.05   1   1   
     1) Briquelet, Heidi SR             2) Bartelt, Emma SO               
     3) Kallas, Kayla FR                4) Dumke, Hannah FR               
     5) Fredrick, Hannah FR             6)                                
  9 Appleton West  'A'                                  57.00      58.27   2 
     1) Buboltz, Andrea JR              2) Fairchild, Carly SR            
     3) Ford, Meghan SR                 4) Barker, Anna FR                
     5) Mortensen, Bridie FR            6)                                
 10 Manitowoc Lincoln  'A'                              58.10      58.98   1 
     1) Brixius, Abby SO                2) Khalil, Nadia SR               
     3) Kutchera, Emily SO              4) Turajlic, Nermana SO           
 11 Kaukauna  'A'                                                1:03.30   1 
     1) Bushner, Sam JR                 2) Bruecker, Bailee SO            
     3) Bruecker, Katy SO               4) Mader, Haley FR                
 
Event 62  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Allen, Danielle           SR Oshkosh Nort           48.90      49.88   4  10   
  2 Stein, Jessie             FR Appleton Eas           50.90      50.44   4   8   
  3 Knight, VeiJzahn          JR Oshkosh Nort           51.73      51.44   4   6   
  4 Thoms, Becca              SO Manitowoc Li           50.30      51.47   4   5   
  5 Carney, Nicollette        SO Kimberly               51.90      52.84   4   4   
  6 Nelson, Samantha          JR Oshkosh West           53.20      53.20   3   3   
  7 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           51.89      53.65   4   2   
  8 Park, Aubree              JR Appleton Eas           54.00      53.78   3   1   
  9 Kramer, Kelsey            SO Kaukauna               52.78      53.96   3 
 10 Bambach, Lane             FR Appleton Nor           53.30      54.29   3 
 11 Konter, Cassy             SO Appleton Nor           52.20      54.55   4 
 12 Lingenfelter, Hannah      SR Neenah                 58.00      55.55   2 
 13 Plasky, Kristin           SO Two Rivers             53.40      56.25   3 
 14 Dickenson, Abagail        FR Appleton Eas         1:00.00      56.39   1 
 15 Zielski, Melina           JR Neenah                 59.50      57.30   2 
 16 Wachowski, Caitlin        FR Two Rivers             56.00      58.92   2 
 17 Grimm, Erica              SR West Bend Ea           52.70      59.66   4 
 18 Damman, Elise             FR Manitowoc Li           57.01      59.96   2 
 19 Luft, Corrianne           FR Oshkosh West         1:02.90    1:00.49   1 
 20 Engen, Lauren             FR Neenah               1:00.00    1:01.17   1 
 
Event 64  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weber, Rachael            SO Appleton Nor         2:28.00    2:28.71   10   
  2 Halley, Erica             JR Appleton Eas         2:30.00    2:29.68    8   
  3 Beyer, Tanya              SO Oshkosh Nort         2:30.00    2:32.49    6   
  4 Lutgen, Katy              SR Oshkosh Nort         2:32.00    2:35.19    5   
  5 Peters, Rachel            SO Oshkosh West         2:34.70    2:35.42    4   
  6 Buechler, Lexi            FR Kimberly             2:29.80    2:35.45    3   
  7 Brunmeier, Dana           SR Kimberly             2:33.00    2:36.20    2   
  8 Miron, Gretchen           SO Kimberly             2:30.50    2:36.74    1   
  9 Ostrowski, Rebecca        SR Wautoma              2:37.00    2:38.41  
 10 Siamoff, Chloe            FR Appleton Wes         2:33.00    2:39.85  
 11 Hackbarth, Jen            JR Appleton Nor         2:40.00    2:41.77  
 12 Cunningham, Katie         JR Neenah               2:45.00    2:41.79  
 13 Summers, Millie           SO Appleton Nor         2:37.00    2:42.58  
 14 Satori, Krista            JR Manitowoc Li         2:40.20    2:44.93  
 15 Rocklewitz, Emily         SR Two Rivers           2:32.00    2:45.07  
 16 Keesler, Lauren           SO Neenah               2:40.00    2:45.87  
 17 Nash, Katie               JR Oshkosh Nort         2:36.00    2:46.95  
 18 Rammer, Elizabeth         JR Appleton Wes         2:43.00    2:48.19  
 19 Sousek, Sam               FR Two Rivers           2:45.00    2:48.35  
 20 Bantleon, Natalie         SO Oshkosh West         2:44.00    2:48.55  
 21 Eiden, Emily              SO Two Rivers           2:38.00    2:51.19  
 22 McDonald, Anne            SO Oshkosh West         2:50.60    2:52.33  
 23 Pappas, Angela            JR Appleton Eas         2:49.00    2:52.49  
 24 Fabbri, Deidra            FR Appleton Wes         2:45.00    2:53.61  
 25 Baumann, Emily            SO Manitowoc Li         2:49.30    2:54.04  
 26 Klunk, Sara               JR Appleton Eas         2:54.00    2:54.23  
 27 Tracy, Liz                SO Kaukauna             2:45.00    2:59.48  
 28 Kehler, Jennifer          SO Neenah               2:42.00    2:59.50  
 29 Reynolds, Whitney         SR Manitowoc Li         3:04.90    3:01.42  
 
Event 70  Girls 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Virnoche, Mackenzie       JR Manitowoc Li           27.01      27.89Q  3 
  2 Schultz, Sidney           JR Appleton Nor           26.94      28.29Q  5 
  3 Nichols, Kayleigh         SR Oshkosh West           27.50      28.48Q  1 
  4 Martin, Jen               SR Kimberly               27.65      28.68Q  2 
  5 Krueger, Alyssa           FR Neenah                 27.00      28.94Q  4 
  6 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               27.90      28.90q  3 
  7 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           27.20      29.14q  1 
  8 McDade, Qudija            JR West Bend Ea           27.07      29.40q  2 
  9 Backhaus, Meagan          JR Manitowoc Li           29.10      29.45   5 
 10 Duerschmidt, Lacey        SR Two Rivers             29.00      29.96   4 
 11 Sweet, Nadia              JR Appleton Eas           28.50      30.03   1 
 12 Cessna, Becca             FR Appleton Nor           28.30      30.16   4 
 13 Bartelt, Emma             SO Oshkosh Nort           28.75      30.53   2 
 14 Merizon, Lydia            FR Neenah                 28.50      30.58   1 
 15 Girdauskas, Emily         JR Wautoma                30.50      30.67   1 
 16 Hanson, Brianna           FR Oshkosh West           29.80      30.83   4 
 17 Dumke, Hannah             FR Oshkosh Nort           29.00      30.85   5 
 18 Cucci, Samantha           FR Appleton Eas           28.50      31.03   3 
 19 Hennes, Autumn            FR Kaukauna               30.71      31.24   4 
 20 Fairchild, Carly          SR Appleton Wes           29.00      31.28   3 
 21 Bertelsen, Hailey         FR Two Rivers             30.00      31.49   2 
 22 Heitman, Jill             FR Oshkosh Nort           30.00      31.55   3 
 23 Miller, Jessie            FR Oshkosh West           30.20      31.58   2 
 24 Masiak, Lexi              JR Neenah                 28.50      31.74   2 
 25 Zuelke, Brieanne          FR Wautoma                31.03      31.89   5 
 26 Damman, Elise             FR Manitowoc Li           31.75      31.99   4 
 27 Stojke, Abby              FR Appleton Wes           30.00      32.06   1 
 28 Blommel, Hilary           JR West Bend Ea           31.50      32.60   3 
 29 Fencl, Cassie             JR Two Rivers             31.00      32.67   5 
 30 Ennis, Chrisanna          FR Wautoma                           32.88   3 
 
Event 70  Girls 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               28.90      27.37   10   
  2 Schultz, Sidney           JR Appleton Nor           28.29      27.59    8   
  3 Virnoche, Mackenzie       JR Manitowoc Li           27.89      27.86    6   
  4 Nichols, Kayleigh         SR Oshkosh West           28.48      27.93    5   
  5 Krueger, Alyssa           FR Neenah                 28.94      28.16    4   
  6 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           29.14      28.22    3   
  7 Martin, Jen               SR Kimberly               28.68      28.55    2   
  8 McDade, Qudija            JR West Bend Ea           29.40      28.86    1   
 
Event 80  Girls 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Appleton North  'A'                               4:16.00    4:13.97   2  10   
     1) Feivor, Amy SR                  2) Schultz, Sidney JR             
     3) Weber, Rachael SO               4) Konter, Cassy SO               
     5) Summers, Millie SO              6) Albers, Nicole SO              
  2 Appleton East  'A'                                4:19.00    4:13.98   2   8   
     1) Halley, Erica JR                2) Stein, Jessie FR               
     3) Christenson, Malory FR          4) Park, Aubree JR                
     5) Scott, Aubrey FR                6)                                
  3 Kimberly  'A'                                     4:18.00    4:17.62   2   6   
     1) McCollin, Leah SR               2) Mulholland, Bailey SO          
     3) Eckelaert, Maddy SR             4) Greeninger, Maggie SO          
  4 Manitowoc Lincoln  'A'                            4:20.50    4:24.44   2   5   
     1) Mrotek, Courtney JR             2) Thoms, Becca SO                
     3) Backhaus, Meagan JR             4) Kurth, Grace FR                
  5 Oshkosh North  'A'                                4:15.00    4:24.77   2   4   
     1) Pedersen, Sarah SR              2) Beyer, Jackie SR               
     3) Lutgen, Katy SR                 4) Beyer, Liz SO                  
     5) Beyer, Tanya SO                 6)                                
  6 Oshkosh West  'A'                                 4:25.80    4:26.44   2   3   
     1) Gustafson, Abby SR              2) Nichols, Kayleigh SR           
     3) Markofski, Berklee JR           4) Miller, Jessie FR              
     5) Nichols, Katie FR               6) Wiley, Kristin SR              
  7 Appleton West  'A'                                4:25.00    4:33.29   2   2   
     1) Fabbri, Kassy SR                2) Ketter, Ellen SO               
     3) Knutson, Stephanie SO           4) Larson, McKenzie FR            
     5) Stojke, Abby FR                 6)                                
  8 West Bend East  'A'                               4:40.00    4:33.88   1   1   
     1) Zurowski, Sarah SR              2) Dable, Kim JR                  
     3) Albert, Samantha SO             4) Carlson, Rachel SO             
     5) Hellpap, Katie SO               6) Nirschl, Samantha SR           
  9 Two Rivers  'A'                                   4:25.00    4:34.03   2 
     1) Duerschmidt, Lacey SR           2) Genrich, Karyn SR              
     3) Rocklewitz, Emily SR            4) Plasky, Kristin SO             
     5) Greenwood, Kellie FR            6) Sousek, Sam FR                 
 10 Kaukauna  'A'                                     4:35.00    4:52.17   1 
     1) DeBruin, Abbey SO               2) VanBerkel, Kelly SR            
     3) Hennes, Autumn FR               4) Kramer, Kelsey SO              
 
Event 81  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Nabbefeld, Amber          SO Kimberly               98-04     116-09   10   
  2 Hausher, Liz              SR Kimberly               94-08     111-06    8   
  3 Lodel, Jordan             JR Two Rivers            101-00     110-10    6   
  4 Weber, Ashley             SO Appleton Nor          100-06     107-02    5   
  5 Raddatz, Addy             SR Appleton Eas          100-00     106-00    4   
  6 Van Roy, Brooke           SO Kimberly               95-00      99-04    3   
  7 Senger, Kelsie            FR West Bend Ea                      92-10    2   
  8 Cushman, Alexa            JR Neenah                 95-00      92-09    1   
  9 Brixius, Abby             SO Manitowoc Li           85-07      91-01  
 10 Hetcher, Ellen            FR Wautoma                80-07      88-10  
 11 Ederer, Justine           SR Kaukauna               70-00      88-03  
 12 Engen, Ali                SR Appleton Wes           85-00      84-08  
 13 Schmidt, Mariah           SO Neenah                 76-00      79-11  
 14 Maas, Stephanie           JR Appleton Eas           78-00      79-09  
 15 Hackmann, Allie           SO Manitowoc Li           80-04      79-05  
 16 Flynn, Kadie              FR Appleton Nor           90-01      78-11  
 17 Luck, Chloe               SR Appleton Wes           85-00      78-03  
 18 Roberts, Cadie            SO West Bend Ea           60-05      77-07  
 19 Marek, Riley              FR Oshkosh West           69-07      76-08  
 20 Haas, Cailin              JR Appleton Eas           78-00      71-08  
 21 Becker, Taylor            SO Kaukauna               75-04      70-03  
 22 Brookman, Nicole          SO West Bend Ea                      66-03  
 23 Karow, Megan              SO Oshkosh West           64-07      65-01  
 24 Kallas, Kayla             FR Oshkosh Nort           57-00      62-10  
 25 Nackers, Allie            FR Kaukauna               62-00      60-10  
 26 Wagner, Bridget           JR Manitowoc Li           48-03      56-07  
 27 Jackson, Jayla            JR Appleton Wes           70-00      55-08  
 28 Rowe, Emily               FR Oshkosh West           61-11      54-01  
 29 Krempleski, Kelly         SO Wautoma                63-00      50-05  
 30 McGee, Samara             FR Oshkosh Nort           43-00      44-06  
 -- Noffke, Kate              SO Appleton Nor           75-04         ND  
 -- Nash, Katie               JR Oshkosh Nort           50-00         ND  
 
Event 89  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Norlin, Maddi             JR Wautoma              9-00.00    9-00.00   10   
  2 Milks, Kelly              JR Two Rivers           8-00.00    8-06.00    8   
  3 Brooks, Stephanie         SO Appleton Nor         8-00.00   J8-06.00    6   
  4 Cherney, Rachel           SO Appleton Nor         8-03.00    8-00.00    5   
  5 Fuhrmann, Angela          SO Kaukauna             7-06.00    7-06.00    4   
  6 Dieck, Mallory            SO Appleton Nor         7-06.00   J7-06.00    3   
  7 Zubella, Abby             SR Appleton Wes         8-06.00   J7-06.00    2   
  8 Kelly, Kasey              SR Kimberly             9-00.00    7-00.00    1   
  9 Duff, Mary                JR Neenah               8-00.00   J7-00.00  
 -- Knight, VeiJzahn          JR Oshkosh Nort         8-00.00         NH  
 -- Elmer, Kelley             JR Oshkosh Nort         7-06.00         NH  
 -- Greenwood, Kellie         FR Two Rivers           6-00.00         NH  
 -- Kaul, Courtney            JR Neenah               7-00.00         NH  
 -- Bredesen, Brianna         FR Neenah               6-06.00         NH  
 -- Bruecker, Bailee          SO Kaukauna             6-00.00         NH  
 -- Bauman, Emily             JR Manitowoc Li         6-06.00         NH  
 -- Widmer, Kristin           SR Manitowoc Li         6-00.00         NH  
 -- Micke, Miranda            FR Kimberly             7-00.00         NH  
 -- Backhaus, Meagan          JR Manitowoc Li         7-00.00         NH  
 -- Lerch, Erin               JR Oshkosh West         7-06.00         NH  
 -- Beecher, Erin             SO Oshkosh West         6-00.00         NH  
 -- Lindh, Laura              SO Oshkosh West         7-06.00         NH  
 
Event 95  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Zurowski, Sarah           SR West Bend Ea        36-02.00   34-11.75   10   
  2 Allen, Danielle           SR Oshkosh Nort        34-10.00   34-07.00    8   
  3 Wiley, Kristin            SR Oshkosh West        33-08.00   33-04.50    6   
  4 Kelly, Kasey              SR Kimberly            33-08.00   32-06.00    5   
  5 Hellpap, Katie            SO West Bend Ea        31-10.00   32-01.75    4   
  6 Remark, Haylee            SR Appleton Nor        32-06.00   32-01.50    3   
  7 Virnoche, Mackenzie       JR Manitowoc Li        32-06.00   31-11.00    2   
  8 Grimm, Erica              SR West Bend Ea        32-00.00   31-03.50    1   
  9 Park, Aubree              JR Appleton Eas        31-00.00   31-02.00  
 10 Gonzales, Angela          SO Appleton Eas        30-00.00   31-01.00  
 11 Mueller, Kailyn           JR Oshkosh West        30-05.00   30-05.25  
 12 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna            30-10.00   29-08.00  
 13 Masiak, Lexi              JR Neenah              27-00.00   29-06.75  
 14 Springstroh, Sharaea      JR Appleton Nor        30-03.00   29-04.75  
 15 Friebel, Stephanie        SR Appleton Eas        29-00.00   29-03.25  
 16 Norlin, Maddi             JR Wautoma             29-07.00   28-10.50  
 17 Johnson, Jena             SR Two Rivers          30-00.00   28-06.75  
 18 Ambroso, Amanda           FR Oshkosh West        28-05.00   27-08.25  
 19 Miller, Carly             SO Appleton Wes        27-00.00   27-06.25  
 20 Ford, Meghan              SR Appleton Wes        29-00.00   27-01.00  
 21 Konter, Cassy             SO Appleton Nor        29-08.00   27-00.75  
 22 Retzloff, Ashley          SO Manitowoc Li        29-06.00   26-10.00  
 23 Wilson, Audrey            SR Two Rivers          29-00.00   26-02.00  
 24 Hesser, Amanda            SR Neenah              28-00.00   25-09.50  
 25 Holzer, Rebecca           FR Two Rivers          28-00.00   25-01.50  
 -- Bartelt, Emma             SO Oshkosh Nort                         ND  
 -- Heller, Kate              SO Appleton Wes        25-06.00         ND  
 -- Wilson, Emma              JR Neenah              29-00.00         ND  
 -- Knight, VeiJzahn          JR Oshkosh Nort        34-05.00         ND  
 
Event 100  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kimberly  'A'                                    10:14.00   10:22.05   10   
     1) Hietpas, Stephanie JR           2) Mulholland, Bailey SO          
     3) Brunmeier, Dana SR              4) Buechler, Lexi FR              
  2 Oshkosh North  'A'                               10:10.00   10:26.75    8   
     1) Beyer, Jackie SR                2) Lutgen, Katy SR                
     3) Nash, Katie JR                  4) Beyer, Liz SO                  
  3 Two Rivers  'A'                                  10:19.00   10:35.65    6   
     1) Genrich, Karyn SR               2) Rocklewitz, Emily SR           
     3) Smith, Torie JR                 4) Eiden, Emily SO                
     5) Greenwood, Kellie FR            6) Sousek, Sam FR                 
  4 Oshkosh West  'A'                                10:48.70   10:50.09    5   
     1) Gustafson, Abby SR              2) Markofski, Berklee JR          
     3) Rothe, Stephanie JR             4) Bantleon, Natalie SO           
     5) McDonald, Anne SO               6) Peters, Rachel SO              
  5 Appleton North  'A'                              10:21.00   10:53.50    4   
     1) Hackbarth, Jen JR               2) Powling, Helen SO              
     3) Summers, Millie SO              4) Jones, Jenny FR                
     5) Ontaneda, Mary Kate FR          6) Albers, Nicole SO              
  6 Neenah  'A'                                      10:45.00   11:02.04    3   
     1) Keesler, Lauren SO              2) Cunningham, Katie JR           
     3) Laabs, Lauren JR                4) Turchan, Lindsay SO            
  7 Appleton East  'A'                               10:59.00   11:07.56    2   
     1) Femal, Courtney SR              2) Klunk, Sara JR                 
     3) Christenson, Malory FR          4) Pappas, Angela JR              
     5) Scott, Aubrey FR                6)                                
  8 Appleton West  'A'                               11:10.00   11:27.54    1   
     1) Rammer, Elizabeth JR            2) Glauser, Carrie SO             
     3) Fabbri, Deidra FR               4) Schoepel, Maggie FR            
     5) Siamoff, Chloe FR               6)                                
  9 Manitowoc Lincoln  'A'                           11:10.09   11:32.57  
     1) Baumann, Emily SO               2) Reynolds, Whitney SR           
     3) Satori, Krista JR               4) Widmer, Kristin SR             
 10 Kaukauna  'A'                                    10:40.00   11:38.69  
     1) Uitenbroek, Hannah JR           2) Podvin, Hannah FR              
     3) Fassbender, Amanda SO           4) Tracy, Liz SO                  
 
Event 106  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schumacher, Whitney       JR Kimberly            12:03.00   11:38.22   10   
  2 Genrich, Karyn            SR Two Rivers          11:40.00   11:48.48    8   
  3 Stenz, Megan              JR Kaukauna            11:56.00   11:49.14    6   
  4 Hietpas, Liz              JR Kimberly            12:40.00   12:13.44    5   
  5 Rothe, Stephanie          JR Oshkosh West        12:20.90   12:18.70    4   
  6 Koller, Lisa              SO West Bend Ea        12:28.00   12:21.78    3   
  7 Podvin, Hannah            FR Kaukauna            12:30.00   12:23.11    2   
  8 Glauser, Carrie           SO Appleton Wes        12:00.00   12:27.43    1   
  9 Toraason, Brianna         JR Oshkosh Nort        12:40.00   12:32.90  
 10 Jones, Jenny              FR Appleton Nor        12:39.00   12:33.86  
 11 Durkin, Baillye           JR Appleton Nor        12:32.00   12:34.59  
 12 Micke, Miranda            FR Kimberly            12:55.00   12:43.38  
 13 Zwirchitz, Kari           SR Neenah              13:00.00   13:06.74  
 14 Turchan, Lindsay          SO Neenah              13:10.00   13:16.58  
 15 Fassbender, Amanda        SO Kaukauna            13:20.00   13:16.89  
 16 Orner, Jocelyn            SO Manitowoc Li        13:16.00   13:17.24  
 17 Schmidt, Danielle         SO Neenah              13:30.00   13:28.25  
 18 Bauman, Emily             JR Manitowoc Li        13:27.00   13:39.29  
 19 Femal, Courtney           SR Appleton Eas        13:45.00   13:40.69  
 20 Biwan, Ashley             JR Appleton Eas        14:00.00   14:05.11  
 21 Boesiger, Larissa         JR Two Rivers          13:30.00   14:06.13  
 22 Uitenbroek, Hannah        JR Kaukauna            13:20.00   14:39.46  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Kimberly                   137        2) Appleton North            130   
    3) Oshkosh North               72        4) Appleton East              70   
    5) Oshkosh West                56        5) West Bend East             56   
    7) Kaukauna                    50        8) Two Rivers                 48.33
    9) Manitowoc Lincoln           39       10) Neenah                     18.33
   11) Appleton West               15.33    12) Wautoma                    10