Licensed to Prime Time Timing - Contractor License        HY-TEK's Meet Manager
                      River Falls Track Meet - 4/24/2009                       
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                                  River Falls                                  
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Hudson                                           10:20.00   10:30.05   10   
     1) Wetzstein, Keri JR              2) Zachar, Rachel JR              
     3) Hartzell, Shannon FR            4) Wetzstein, Katie FR            
  2 Ellsworth                                        10:46.00   11:17.43    8   
     1) Olson, Macy SR                  2) Bjorkman, Kylie JR             
     3) Hines, Alyce SR                 4) Murphy, Taylor SO              
  3 River Falls                                                 11:25.15    6   
     1) Johnson, Maren SO               2) Gribble, Hanna FR              
     3) Maione, Vanessa FR              4) Pompret, Aislinn FR            
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                            8:35.00    8:41.73   10   
     1) Schloesser, Dan SR              2) Rudquist, Matthew SO           
     3) Schumacher, Nicholas JR         4) Pittman, Jacob SR              
  2 Ellsworth                                         8:54.00    8:46.59    8   
     1) Bayer, Clayton SR               2) Hauschildt, Hayden SR          
     3) Samuel, Aaron SR                4) Huppert, Matt SO               
  3 tartan High School                                           9:42.41    6   
  4 River Falls                                       8:52.00    9:52.17    5   
     1) Spafford, Ben FR                2) Johnson, Nik SO                
     3) Williams, Garret SO             4) Comer, Cole                    
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Guenther, Kierstin        SR Hudson                 17.50      17.27   3  10   
  2 Kuhl, Lydia               FR Ellsworth              18.90      17.38   3   8   
  3 Vought, Cori              JR Hudson                 19.30      18.46   3   6   
  4 Knoke, Racheal            FR Hudson                 18.50      18.90   3   5   
  5 McNamee, Kelsey           JR Hudson                 17.70      19.25   3   4   
  6 Hockenberger, Kelsey      FR Hudson                 19.70      20.46   3   3   
  7 Theisen, Whitney          SO Hudson                 21.00      20.77   2   2   
  8 Anderson, Lea             FR tartan High            21.94      20.81   2   1   
  9 Dietrich, Mara            SO River Falls            23.04      20.98   1 
 11 Muchlinski, Martha        FR Hudson                 20.00      22.28   3 
 12 Harrell, Martha           FR Hudson                 21.30      22.53   2 
 13 Fischer, Sarah            SO Ellsworth              23.00      22.56   2 
 14 Hull, Brittany            FR Hudson                 23.00      22.97   2 
 15 Hammer, Mikaela           JR Hudson                 23.00      23.67   2 
 16 Swanson, Kayla            SO River Falls            22.55      23.75   2 
 17 Shafer, Meghan            FR River Falls            25.30      24.01   1 
 18 Johnson, Talayia          JR tartan High            16.74      19.10   3 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smits, Nathan             SR Hudson                 16.50      16.34   2  10   
  2 Solyntjes, Dane           JR Ellsworth              17.30      17.16   2   8   
  3 Johnson, Mike             JR River Falls            18.68      18.45   2   6   
  4 madden, alvin             JR tartan High            20.36      19.22   2   5   
  5 Boldt, Michael            FR Ellsworth              19.30      19.28   2   4   
  6 timm, Jeff                SR tartan High            20.14      19.98   2   3   
  7 Schug, Connor             JR River Falls            20.53      20.18   2   2   
  8 Kirkpatrick, Erik         SO Hudson                 19.81      20.54   2   1   
  9 Johnson, Parker           FR Ellsworth              21.30      21.32   1 
 10 Cox, Ryan                 FR tartan High            25.46      22.81   1 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Black, Yanique            SR River Falls            13.01      12.94   5  10   
  2 Thielmann, Katie          FR Hudson                 13.80      13.23   5   8   
  3 Coggio, Tessa             SO River Falls            14.02      13.39   5   6   
  4 Engwer, Brooke            FR tartan High            13.70      14.00   5   5   
  5 Ista, Mackinzie           FR River Falls            14.58      14.02   4   4   
  6 Deiss, Stephanie          FR Ellsworth              14.00      14.02   5   3   
  7 Guenther, Kierstin        SR Hudson                 13.90      14.18   5   2   
  8 Hockenberger, Kelsey      FR Hudson                 14.60      14.36   4   1   
  9 Ohlsen, Hannah            FR River Falls            14.40      14.43   4 
 10 Hudoba, Brianna           SO Hudson                 14.80      14.46   4 
 11 Beyer, Amanda             SO Hudson                 14.70      14.68   4 
 12 Weeks, Lisa               FR Hudson                 15.20      14.70   3 
 13 Traynor, Torrie           SO Hudson                 14.90      14.84   4 
 14 Evans, Hannah             SO tartan High            14.36      14.85   5 
 15 Harrell, Martha           FR Hudson                 15.00      14.86   3 
 16 Gilbert, Kara             FR River Falls            15.70      14.96   3 
 17 O'Malley, Jess            FR River Falls            15.70      15.14   3 
 18 Kidd, Katie               FR River Falls            15.48      15.28   3 
 19 Paulson, Alexa            JR tartan High            15.14      15.32   3 
 20 Johnson, Chelsea          JR Hudson                 15.50      15.34   3 
 21 MacBeth, Riva             SO River Falls            15.80      15.40   2 
 22 Watson, Mackenzie         FR River Falls            16.20      15.42   2 
 23 Wilen, Anna               FR Hudson                 15.40      15.50   3 
 24 Rylicki, Bethany          FR tartan High            15.80      15.55   2 
 25 Wegner, Kelsey            SO tartan High            16.34      15.69   2 
 26 Ahman, Ellie              JR tartan High            16.34      15.81   2 
 27 Soley, Nicole             FR River Falls            16.57      15.89   1 
 28 Tabesh, Shabnan           FR River Falls            16.77      15.92   1 
 29 Juvera, Elizabeth         JR tartan High            16.54      16.06   1 
 30 Shafer, Maddie            FR River Falls            16.10      16.09   2 
 31 Bramer, Lyndsey           FR River Falls            17.02      16.39   1 
 32 Hammer, Mikaela           JR Hudson                 16.30      16.48   2 
 33 Yang, Sarah               JR tartan High            16.44      16.74   2 
 34 Wright, Morgan            JR Hudson                 16.60      16.75   1 
 35 Lucking, Lucy             SO Hudson                 17.70      17.60   1 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smith, Tyler              JR Hudson                 11.53      11.43   5  10   
  2 Niedfeldt, Nick           SR Ellsworth              11.55      11.60   5   8   
  3 Gallenberg, Eddie         JR River Falls            11.95      11.61   5   6   
  4 Gilbert, Sean             SR River Falls            11.63      11.63   5   5   
  5 Meyer, Michael            SR Hudson                 12.27      11.70   5   4   
  6 Johnson, Levi             SR River Falls            12.38      11.76   4   3   
  7 Malecha, Tucker           FR Hudson                 11.69      11.90   5   2   
  8 Henderson, Jay            JR Hudson                 12.28      11.96   4   1   
  9 Cuddy, Lucas              JR Ellsworth              11.90      12.05   5 
 10 Wilen, Benjamin           JR Hudson                 12.27      12.09   5 
 11 Rose, Luke                SO River Falls            13.00      12.17   4 
 12 Spangenberg, Joshua       SO Hudson                 13.00      12.20   4 
 13 Gilbertson, Scott         FR River Falls            12.89      12.37   4 
 14 Zimmerman, Nick           SO River Falls            13.46      12.47   3 
 15 Rystrom, Trevor           SO River Falls            13.00      12.49   3 
 16 meis, jake                SR tartan High            12.72      12.51   4 
 17 Bylander, Matt            FR River Falls            13.03      12.51   3 
 18 Brenes, Will              FR River Falls            13.00      12.54   3 
 19 Kirkpatrick, Erik         SO Hudson                 12.90      12.67   4 
 20 Monpetit, Brent           SO River Falls            13.41      13.03   3 
 21 Brown, Justin             SO River Falls            13.87      13.19   2 
 22 Gagliardi, Samuel         FR Hudson                 13.10      13.31   3 
 23 Eklund, Matt              FR River Falls            14.00      13.38   2 
 24 Hanson, Nathan            FR River Falls            14.00      13.52   2 
 25 mcnamara, alex            SO tartan High            13.87      13.60   2 
 26 Knoll, Dakota             SO Ellsworth              14.30      13.62   1 
 27 Gagliardi, John           FR Hudson                 13.39      13.70   3 
 28 Schwarzhoff, Chris        SO Ellsworth              14.20      13.97   2 
 29 anderson, josh            FR tartan High            14.78      14.37   1 
 30 Johnson, Mac              FR Ellsworth              14.40      14.46   1 
 31 lavelle, tyler            FR tartan High            14.13      14.65   2 
 32 Geissler-Heath, Erik      FR River Falls            16.00      16.59   1 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Powell, Natalie           FR River Falls          5:47.00    5:41.17   10   
  2 Anderson, Laura           SO River Falls          5:45.00    5:44.71    8   
  3 Morgan, Monica            JR River Falls          5:45.00    5:49.26    6   
  4 Annen, Melissa            SR Hudson               5:59.00    6:13.48    5   
  5 Maione, Vanessa           FR River Falls          6:20.00    6:33.84    4   
  6 Schubert, Emily           SR River Falls          7:20.00    7:31.72    3   
  7 Kelsch, Ann-Christin      SR River Falls          7:24.00    7:37.45    2   
  8 Kidd, Alison              FR Ellsworth            8:00.00    7:59.62    1   
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ball, Jacob               JR Hudson               4:44.00    4:55.00   10   
  2 Hauschildt, Hayden        SR Ellsworth            4:52.00    4:57.64    8   
  3 Genco, Ethan              SO River Falls          5:05.00    4:59.21    6   
  4 Schellhorn, Casey         JR River Falls          5:20.00    5:02.89    5   
  5 Matchett, Will            SR River Falls          5:15.00    5:03.57    4   
  6 Nielsen, Steffen          JR River Falls          5:05.00    5:10.66    3   
  7 Taylor, Shae              FR River Falls          5:05.00    5:10.90    2   
  8 roettger, ben             SR tartan High          5:15.00    5:13.56    1   
  9 Ritter, David             JR River Falls          5:20.00    5:16.46  
 10 brown, Tim                SR tartan High          5:20.00    5:17.49  
 11 Avery, Aaron              FR Hudson               5:15.00    5:18.39  
 12 Huppert, Matt             SO Ellsworth            5:12.00    5:19.42  
 13 Coyer, Dylan              SO Hudson               5:35.00    5:27.25  
 14 Jantz, Zack               SO tartan High          5:30.00    5:28.33  
 15 Johnson, Taylor           SO Hudson               5:43.00    5:29.05  
 16 westcott, joe             SO tartan High          5:30.00    5:29.84  
 17 Fall, Cambell             JR Hudson               6:30.00    5:30.64  
 18 Palmer, Nolan             JR Hudson               5:31.00    5:34.98  
 19 Crowley, Joseph           SO Hudson               5:40.00    5:39.77  
 20 Dahl, Zachary             SO Hudson               5:35.00    5:40.68  
 21 Gavin, Mathew             SO Hudson               5:42.00    5:45.98  
 22 mohrbacher, coleman       SO tartan High          5:45.00    5:51.35  
 23 berhanu, kaleb            FR tartan High          6:10.00    6:13.83  
 24 halverson, tyler          FR tartan High          6:20.00    6:38.73  
 25 hoffman, ben              FR tartan High          6:20.00    6:41.13  
 26 bruns, ryan               JR tartan High          6:00.00    7:29.83  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 River Falls                                       1:40.00    1:53.75   10   
     1) Black, Yanique SR               2) Kramolis, Kali JR              
     3) Coggio, Tessa SO                4) Ohlsen, Hannah FR              
  2 Hudson                                            1:51.00    1:56.57    8   
     1) Anderson, Kayla SO              2) Tipp, Angela SO                
     3) Krinke, Danni JR                4) Thielmann, Katie FR            
  3 Hudson  'B'                                       1:58.00   x2:00.39  
     1) Hudoba, Brianna SO              2) Beyer, Amanda SO               
     3) Case, Colleen JR                4) Monical, Natalie JR            
  4 tartan High School                                1:56.00    2:02.87    6   
  5 River Falls  'B'                                            x2:09.98  
     1) MacBeth, Riva SO                2) Kidd, Katie FR                 
     3) O'Malley, Jess FR               4) Watson, Mackenzie FR           
 -- Ellsworth                                         1:54.00         DQ  
     1) Melstrom, Carlie JR             2) Bjorkman, Kylie JR             
     3) Campbell, Shannon SO            4) Stoesz, Courtney SO            
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                            1:37.00    1:36.03   10   
     1) Heth, Mike SR                   2) Becker, Zac SO                 
     3) Cadwallader, Nicholas JR        4) Smith, Tyler JR                
  2 Ellsworth                                         1:39.00    1:38.75    8   
     1) Helmeuller, Shawn SR            2) Cuddy, Lucas JR                
     3) Seymour, Seth JR                4) Pazdernik, Nate SO             
  3 tartan High School                                           1:38.96    6   
  4 River Falls                                       1:38.00    1:40.19    5   
     1) Rose, Luke SO                   2) Zeroth, Quentin SO             
     3) Johnson, Travis JR              4) Schug, Connor JR               
  5 River Falls  'B'                                  1:43.00   x1:45.40  
     1) Brown, Justin SO                2) Rystrom, Trevor SO             
     3) Zimmerman, Nick SO              4) Moon, Wes                      
  6 Ellsworth  'B'                                    1:46.00   x1:47.38  
     1) Deniger, Charles SO             2) Bartlett, Jackson FR           
     3) Boldt, Michael FR               4) Solyntjes, Matt FR             
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Bruegger, Nicole          JR Hudson               1:03.00    1:03.83   2  10   
  2 Weese, Catie              FR Hudson               1:03.50    1:05.50   2   8   
  3 Durhman, Maddy            SO River Falls          1:05.00    1:05.65   2   6   
  4 Berg, Abbey               SR River Falls          1:06.00    1:05.72   2   5   
  5 Iverson, Emily            SO Hudson               1:04.50    1:05.93   2   4   
  6 Rudolph, Sabine           JR Ellsworth            1:07.00    1:07.33   2   3   
  7 Wieker, Anna              JR Hudson               1:07.50    1:09.92   2   2   
  8 Rothbauer, Jasmine        FR Hudson               1:15.00    1:13.03   1   1   
  9 Jean, Jackie              SO Ellsworth            1:14.00    1:15.58   1 
 10 Borst, Shelby             SO Ellsworth            1:20.00    1:18.19   1 
 11 Probst, Marla             SO River Falls          1:20.00    1:19.79   1 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cadwallader, Nicholas     JR Hudson                 54.27      52.56   3  10   
  2 Niedfeldt, Nick           SR Ellsworth              52.80      52.77   3   8   
  3 Johnson, William          SO Hudson                 55.70      54.77   3   6   
  4 Bayer, Clayton            SR Ellsworth              55.60      55.06   3   5   
  5 Kujala, Jeffrey           JR River Falls            56.00      56.15   3   4   
  6 Bennett, Zach             SR River Falls            53.00      56.41   3   3   
  7 Tully, Mark               SR Hudson                 55.00      56.44   3   2   
  8 Meyer, Michael            SR Hudson                 55.70      56.67   3   1   
  9 Macswain, Walker          SO Hudson                 58.00      57.10   2 
 10 anderson, keegan          SO tartan High            58.00      57.55   2 
 11 Rahgozar, Navid           SR River Falls            56.00      57.82   2 
 12 Johnson, Riley            SR Ellsworth              56.70      58.06   2 
 13 marmar, david             SO tartan High            58.87      58.29   2 
 14 alme, ryan                SO tartan High          1:00.00      58.34   1 
 15 Bylander, Matt            FR River Falls            56.00      59.75   2 
 16 Wrzosek, Alex             FR River Falls            58.00      59.92   2 
 17 Wing, Cameron             JR River Falls            58.00    1:00.22   2 
 18 Matt, Schwalen            JR River Falls                     1:02.26   1 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                              51.50      52.42   10   
     1) Saathoff, Rachael SR            2) Anderson, Kayla SO             
     3) Tipp, Angela SO                 4) Krinke, Danni JR               
  2 Ellsworth                                           54.00      55.37    8   
     1) Campbell, Shannon SO            2) Oberg, Abby SO                 
     3) Mathis, Savannah FR             4) Ristow, Abby FR                
  3 River Falls                                         56.18      56.30    6   
     1) Parks, Anna JR                  2) Squire, Aubri SR               
     3) Ista, Mackinzie FR              4) Ohlsen, Hannah FR              
  4 Hudson  'B'                                         56.00     x56.75  
     1) Hudoba, Brianna SO              2) Traynor, Torrie SO             
     3) Beyer, Amanda SO                4) Case, Colleen JR               
  5 tartan High School                                  57.20      58.32    5   
 -- River Falls  'B'                                                  DQ  
     1) MacBeth, Riva SO                2) Gilbert, Kara FR               
     3) Soley, Nicole FR                4) Shafer, Maddie FR              
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 River Falls                                         46.00      45.54   10   
     1) Gallenberg, Eddie JR            2) Gilbert, Sean SR               
     3) Johnson, Levi SR                4) White, Oscar JR                
  2 Hudson                                              46.15      46.52    8   
     1) Heth, Mike SR                   2) Becker, Zac SO                 
     3) Hilden, Travis JR               4) Smith, Tyler JR                
  3 Ellsworth                                           46.80      47.92    6   
     1) Helmeuller, Shawn SR            2) Cuddy, Lucas JR                
     3) Seymour, Seth JR                4) Solyntjes, Dane JR             
  4 tartan High School                                             48.10    5   
  5 River Falls  'B'                                    52.00     x48.78  
     1) Brenes, Will FR                 2) Gilbertson, Scott FR           
     3) Rystrom, Trevor SO              4) Zeroth, Quentin SO             
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 McNamee, Kelsey           JR Hudson                 51.70      52.06   2  10   
  2 Snyder, Emily             JR River Falls            53.21      52.47   2   8   
  3 Vought, Cori              JR Hudson                 51.30      54.54   2   6   
  4 Knoke, Racheal            FR Hudson                 55.00      55.04   2   5   
  5 Hockenberger, Kelsey      FR Hudson                 55.30      56.62   2   4   
  6 Case, Colleen             JR Hudson                 56.00      56.75   2   3   
  7 Olson, Bethany            FR Ellsworth              57.00      59.94   2   2   
  8 Muchlinski, Martha        FR Hudson                 57.00    1:00.11   2   1   
  9 Dietrich, Mara            SO River Falls          1:04.00    1:00.44   1 
 10 Hull, Brittany            FR Hudson               1:03.00    1:03.33   1 
 11 Swanson, Kayla            SO River Falls          1:01.29    1:03.52   1 
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Smits, Nathan             SR Hudson                 45.10      43.75   2  10   
  2 Ryberg, Caleb             SO Hudson                 54.00      46.84   1   8   
  3 Worrell, Peter            JR Hudson                 49.07      47.19   2   6   
  4 Fuchs, Josh               JR Ellsworth              46.80      47.73   2   5   
  5 Johnson, Mike             JR River Falls            48.00      50.31   2   4   
  6 madden, alvin             JR tartan High            48.55      51.29   2   3   
  7 Mahaffey, Sam             FR Ellsworth              51.50      53.63   1   2   
  8 Spafford, Ben             FR River Falls            54.00      55.53   1   1   
  9 Rhiel, Nick               FR Ellsworth              56.00      56.11   1 
 10 Cox, Ryan                 FR tartan High            51.44    1:01.30   1 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hartzell, Shannon         FR Hudson               2:31.00    2:32.54   10   
  2 Powell, Natalie           FR River Falls          2:37.00    2:33.12    8   
  3 Johnson, Rachel           SR tartan High          2:52.00    2:35.51    6   
  4 Wetzstein, Keri           JR Hudson               2:30.00    2:37.04    5   
  5 Morgan, Monica            JR River Falls          2:34.00    2:39.54    4   
  6 Anderson, Laura           SO River Falls          2:34.00    2:39.87    3   
  7 Gribble, Hanna            FR River Falls          2:39.00    2:51.24    2   
  8 Funk, Rachel              SO Hudson               2:40.00    2:53.38    1   
  9 Cullen, Maren             SO Hudson               2:55.00    3:00.57  
 10 Rinke, Amy                FR Ellsworth            3:01.00    3:06.16  
 11 Nelson, Cindy             SR River Falls          3:09.00    3:10.60  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schumacher, Nicholas      JR Hudson               2:09.00    2:06.20   10   
  2 Schloesser, Dan           SR Hudson               2:08.00    2:09.04    8   
  3 Samuel, Aaron             SR Ellsworth            2:09.00    2:13.36    6   
  4 Matchett, Will            SR River Falls          2:12.00    2:15.49    5   
  5 Schellhorn, Casey         JR River Falls          2:17.00    2:18.17    4   
  6 Genco, Ethan              SO River Falls          2:12.00    2:19.60    3   
  7 Nielsen, Steffen          JR River Falls          2:18.00    2:22.12    2   
  8 Zepeda, Jose              SR Ellsworth            2:14.00    2:22.43    1   
  9 Comer, Cole                  River Falls          2:29.00    2:25.02  
 10 Taylor, Shae              FR River Falls          2:18.00    2:26.02  
 11 Williams, Garret          SO River Falls          2:29.00    2:26.78  
 12 Draper, Parker            JR Hudson               2:38.00    2:28.16  
 13 Palmer, Nolan             JR Hudson               2:26.00    2:28.76  
 14 Crowley, Joseph           SO Hudson               2:32.00    2:31.69  
 15 Bartlett, Jackson         FR Ellsworth            2:23.00    2:31.69  
 16 johnson, alex             SO tartan High          2:25.00    2:33.01  
 17 Mielke, Jordan            FR Hudson               2:26.00    2:34.20  
 18 Johnson, Taylor           SO Hudson               2:36.00    2:35.43  
 19 Schwalen, Matt            JR River Falls          2:30.00    2:36.08  
 20 westcott, joe             SO tartan High          2:29.00    2:36.46  
 21 abdi, bahnan              JR tartan High          2:25.00    2:40.36  
 22 Ritter, David             JR River Falls          2:25.00    2:41.79  
 23 berhanu, kaleb            FR tartan High          2:35.00    2:49.50  
 24 sell, chris               JR tartan High          2:30.00    2:52.58  
 25 halverson, tyler          FR tartan High          2:45.00    2:53.36  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Tipp, Angela              SO Hudson                 26.80      26.83   6  10   
  2 Melstrom, Carlie          JR Ellsworth              27.20      27.25   6   8   
  3 Black, Yanique            SR River Falls            27.56      27.27   6   6   
  4 Coggio, Tessa             SO River Falls            28.60      28.13   5   5   
  6 Berg, Abbey               SR River Falls            28.60      28.36   6   4   
  7 Bruegger, Nicole          JR Hudson                 28.00      28.56   6   3   
  8 Durhman, Maddy            SO River Falls            28.84      28.79   5   2   
  9 Rudolph, Sabine           JR Ellsworth              29.50      29.23   5   1   
 10 Anderson, Kayla           SO Hudson                 29.00      29.32   5 
 11 Ista, Mackinzie           FR River Falls            32.50      29.67   3 
 12 Morrow, Chelsey           JR River Falls            33.50      29.70   3 
 13 Engwer, Brooke            FR tartan High            30.90      29.77   5 
 14 Bjorkman, Kylie           JR Ellsworth              28.90      29.83   5 
 15 Monical, Natalie          JR Hudson                 29.50      30.32   5 
 16 Evans, Hannah             SO tartan High            30.90      30.45   4 
 17 Conley, Alison            SO River Falls            33.00      30.60   3 
 18 Harrell, Martha           FR Hudson                 31.00      30.63   4 
 19 Weeks, Lisa               FR Hudson                 31.00      31.12   4 
 20 Jean, Jackie              SO Ellsworth              34.00      32.04   2 
 21 Kidd, Katie               FR River Falls            34.10      32.17   2 
 22 Lipniewicz, Julia         JR tartan High            32.90      32.25   3 
 23 Johnson, Chelsea          JR Hudson                 32.40      32.27   4 
 24 Wegner, Kelsey            SO tartan High            33.47      32.48   3 
 25 Shafer, Meghan            FR River Falls            35.10      32.79   2 
 26 Rivera, Elizabeth         SR Hudson                 31.90      32.84   4 
 27 Harris, Felicia           SO River Falls            35.30      32.98   1 
 28 Shafer, Maddie            FR River Falls            34.90      33.10   2 
 29 O'Malley, Jess            FR River Falls            34.70      33.79   2 
 30 Bramer, Lyndsey           FR River Falls            35.50      34.04   1 
 31 Juvera, Elizabeth         JR tartan High            34.84      34.04   2 
 32 Tabesh, Shabnan           FR River Falls            35.50      34.29   1 
 33 Wright, Morgan            JR Hudson                 33.90      34.79   2 
 34 Yang, Sarah               JR tartan High            36.44      35.13   1 
 35 Hammer, Mikaela           JR Hudson                 32.90      35.27   3 
 36 Fischer, Sarah            SO Ellsworth              34.00      36.10   2 
 37 Barr, Zoe                 FR River Falls            37.60      36.49   1 
 38 Johnson, Talayia          JR tartan High            27.84      28.31   6 
 38 Mathis, Savannah          FR Ellsworth              35.00      40.38   2 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Cadwallader, Nicholas     JR Hudson                 24.11      23.84   5  10   
  2 Niedfeldt, Nick           SR Ellsworth              23.70      24.20   5   8   
  3 Gallenberg, Eddie         JR River Falls            24.00      24.27   5   6   
  4 Meyer, Michael            SR Hudson                 25.65      24.31   4   5   
  5 Smits, Nathan             SR Hudson                 26.14      24.83   4   4   
  6 Malecha, Tucker           FR Hudson                 24.25      24.95   5   3   
  7 Congdon, Michael          SO Hudson                 28.05      25.19   2   2   
  8 Johnson, William          SO Hudson                 25.11      25.22   4   1   
  9 Zeroth, Quentin           SO River Falls            26.44      25.67   3 
 10 Rahgozar, Navid           SR River Falls            24.00      26.09   5 
 11 Becker, Zac               SO Hudson                 26.00      26.13   4 
 12 Brenes, Will              FR River Falls            26.50      26.33   3 
 13 Macswain, Walker          SO Hudson                 28.05      26.43   2 
 14 Johnson, Travis           JR River Falls            25.70      26.44   4 
 15 Vance, Will               SR Hudson                 28.05      26.70   2 
 16 Bylander, Matt            FR River Falls            26.50      26.93   3 
 17 Brown, Justin             SO River Falls            27.00      27.07   3 
 18 Gagliardi, Samuel         FR Hudson                 27.71      28.03   2 
 19 Gagliardi, John           FR Hudson                 28.68      28.59   2 
 20 Eklund, Matt              FR River Falls            28.00      28.76   2 
 21 mcnamara, alex            SO tartan High            29.14      29.03   2 
 22 Knoll, Dakota             SO Ellsworth              28.40      29.67   2 
 23 Schwarzhoff, Chris        SO Ellsworth              27.00      29.75   3 
 24 Wakefield, Spencer        FR River Falls            31.80      29.95   1 
 25 graske, Mike              SO tartan High            30.39      30.04   1 
 26 Johnson, Mac              FR Ellsworth              27.50      30.09   3 
 27 Benoy, Jesse              SO Hudson                 30.00      31.61   1 
 28 lavelle, tyler            FR tartan High            31.86      32.16   1 
 29 anderson, josh            FR tartan High            32.03      32.67   1 
 30 Geissler-Heath, Erik      FR River Falls            35.00      36.80   1 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Wetzstein, Katie          FR Hudson              11:47.00   12:10.52   10   
  2 Zachar, Rachel            JR Hudson              12:15.00   12:33.45    8   
  3 Pompret, Aislinn          FR River Falls                    12:54.04    6   
  4 Gross, Katelyn            FR Hudson              12:45.00   13:10.42    5   
  5 Kehoe, Sarah              FR Hudson              12:36.00   13:11.61    4   
  6 Walters, Stephanie        FR tartan High         14:31.00   13:22.50    3   
  7 Hines, Alyce              SR Ellsworth           13:10.00   13:43.83    2   
  8 Knudson, Brooke           SO Ellsworth           15:02.00   15:13.56    1   
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ball, Jacob               JR Hudson              10:08.00   10:28.48   10   
  2 Rudquist, Matthew         SO Hudson              10:17.00   10:40.27    8   
  3 Pittman, Jacob            SR Hudson              11:08.00   11:00.06    6   
  4 Taplin, Isaac             FR Ellsworth           11:10.00   11:09.70    5   
  5 Klawitter, David          JR Ellsworth           11:04.00   11:22.46    4   
  6 roettger, ben             SR tartan High         11:55.00   11:27.36    3   
  7 Johnson, Nik              SO River Falls                    11:39.31    2   
  8 Avery, Aaron              FR Hudson              11:06.00   11:39.96    1   
  9 Bastien, Slavador         FR River Falls                    11:40.33  
 10 Coyer, Dylan              SO Hudson              11:08.00   11:58.50  
 11 brown, Tim                SR tartan High         12:00.00   12:00.21  
 12 geibner, Sam              SR tartan High         11:57.00   12:20.52  
 13 timm, Jeff                SR tartan High                    13:50.79  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                            4:22.00    4:21.91   10   
     1) Bruegger, Nicole JR             2) Iverson, Emily SO              
     3) Hartzell, Shannon FR            4) Weese, Catie FR                
  2 Ellsworth                                         4:14.00    4:26.45    8   
     1) Olson, Macy SR                  2) Melstrom, Carlie JR            
     3) Rudolph, Sabine JR              4) Campbell, Shannon SO           
  3 Hudson  'B'                                       4:35.00   x4:46.63  
     1) Vought, Cori JR                 2) Weaver, Jackie JR              
     3) Wieker, Anna JR                 4) Malhoit, Elise SO              
  4 River Falls                                       4:00.00    4:58.60    6   
     1) Morrow, Chelsey JR              2) Conley, Alison SO              
     3) Duran, Rosa SO                  4) Ekstrom, Nikki FR              
  5 River Falls  'B'                                            x5:16.48  
     1) Harris, Felicia SO              2) Probst, Marla SO               
     3) Robey, Kayla SO                 4) Soley, Nicole FR               
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hudson                                            3:38.00    3:41.36   10   
     1) Schloesser, Dan SR              2) Congdon, Michael SO            
     3) Macswain, Walker SO             4) Schumacher, Nicholas JR        
  2 Ellsworth                                         3:46.00    3:47.94    8   
     1) Bayer, Clayton SR               2) Johnson, Riley SR              
     3) Seymour, Seth JR                4) Pazdernik, Nate SO             
  3 tartan High School                                           3:54.61    6   
  4 River Falls                                       3:42.00    3:55.17    5   
     1) Kujala, Jeffrey JR              2) Schug, Connor JR               
     3) Bennett, Zach SR                4) Rahgozar, Navid SR             
  5 River Falls  'B'                                  4:06.00   x4:07.74  
     1) Wrzosek, Alex FR                2) Berres, Matt SO                
     3) Moon, Wes                       4) Vu, Matt SO                    
  6 tartan High School  'C'                                     x4:54.00  
 
Event 25  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Olson, Macy               SR Ellsworth            4-10.00    4-11.00   10   
  2 Oberg, Abby               SO Ellsworth            4-10.00    4-10.00    8   
  3 Bjorkman, Kylie           JR Ellsworth            4-10.00    4-08.00    6   
  4 Theisen, Whitney          SO Hudson               4-08.00    4-08.00    5   
  5 Saathoff, Amber           SO Hudson               4-10.00    4-08.00    4   
  6 Pierce, Kelsey            SO Hudson               4-08.00    4-06.00    3   
  7 Gagliardi, Elizabeth      JR Hudson               4-04.00    4-06.00    2   
  8 Duran, Rosa               SO River Falls          4-04.00    4-06.00    1   
  9 Harrell, Martha           FR Hudson               4-04.00    4-04.00  
 10 Morrow, Chelsey           JR River Falls          4-04.00    4-02.00  
 10 Conley, Alison            SO River Falls          4-00.00    4-02.00  
 10 Probst, Marla             SO River Falls          4-04.00    4-02.00  
 13 Barr, Zoe                 FR River Falls          4-04.00    4-00.00  
 -- Martinez, Ashley          FR Hudson               4-02.00         NH  
 
Event 26  Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Swenson, Brody            SR Hudson               6-03.00    5-10.00   10   
  2 Wilen, Benjamin           JR Hudson               5-10.00    5-08.00    8   
  3 Pazdernik, Nate           SO Ellsworth            6-00.00    5-08.00    6   
  4 paye, sam                 JR tartan High          5-06.00    5-06.00    5   
  6 Johnson, Mike             JR River Falls                     5-04.00    3.50
  6 Saari, Mason              SR River Falls                     5-04.00    3.50
  7 Hester, Devin             SO tartan High          5-02.00    5-04.00    2   
  8 Schaeffer, Zach           SR Hudson               5-06.00    5-02.00    1   
  9 White, Oscar              JR River Falls                     5-00.00  
  9 Schug, Connor             JR River Falls                     5-00.00  
  9 meis, jake                SR tartan High          5-02.00    5-00.00  
 12 Johnson, Parker           FR Ellsworth            5-00.00    4-10.00  
 12 Brenes, Will              FR River Falls                     4-10.00  
 -- Robers, Joshua            JR Hudson               5-10.00         NH  
 -- Patrick, Garrett          SO Hudson               5-00.00         NH  
 -- lavelle, tyler            FR tartan High          5-00.00         NH  
 -- Worrell, Peter            JR Hudson               5-00.00         NH  
 -- Solyntjes, Matt           FR Ellsworth            5-04.00         NH  
 -- Gilbertson, Scott         FR River Falls                          NH  
 -- Titera, Anthony           SO Hudson               5-00.00         NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rudolph, Sabine           JR Ellsworth            7-06.00    7-06.00   10   
  2 Fall, Casey               FR Hudson               8-00.00    7-00.00    6.33
  2 Berg, Abbey               SR River Falls          7-00.00    7-00.00    6.33
  2 Pierce, Kelsey            SO Hudson               7-00.00    7-00.00    6.33
  5 Oberg, Abby               SO Ellsworth                       7-00.00    4   
  6 Weeks, Lisa               FR Hudson               7-00.00    6-00.00    2.50
  6 Rohl, Kayla               SO River Falls          7-00.00    6-00.00    2.50
  8 Rothbauer, Jasmine        FR Hudson               6-00.00    6-00.00    1   
  9 Johnson, Maren            SO River Falls                     6-00.00  
  9 Gagliardi, Elizabeth      JR Hudson               6-06.00    6-00.00  
 -- Drewiske, Maddie          FR Hudson               6-00.00         NH  
 -- Nicely, Mackenzee         SR Hudson               6-00.00         NH  
 -- Rinke, Amy                FR Ellsworth            6-00.00         NH  
 -- Snyder, Emily             JR River Falls          6-00.00         NH  
 -- Knudson, Brooke           SO Ellsworth            6-00.00         NH  
 -- Baker, Amanda             FR Hudson               7-06.00         NH  
 
Event 28  Boys Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Patrick, Mitch            SR Hudson              12-06.00   12-06.00   10   
  2 Congdon, Michael          SO Hudson              11-00.00   12-00.00    8   
  3 Solyntjes, Dane           JR Ellsworth           10-06.00   12-00.00    6   
  4 Peters, Benjamin          SO Hudson              10-00.00   11-00.00    5   
  5 Macswain, Walker          SO Hudson              10-00.00   11-00.00    4   
  6 Deniger, Charles          SO Ellsworth           10-00.00   10-00.00    3   
  7 Bennett, Zach             SR River Falls         10-00.00   10-00.00    2   
  8 madsen, dylan             SO tartan High          8-06.00   10-00.00    1   
  9 Johnson, Travis           JR River Falls          8-00.00    9-00.00  
  9 Yelken, Andy                 River Falls                     9-00.00  
  9 Ryberg, Caleb             SO Hudson              10-00.00    9-00.00  
 12 Patrick, Garrett          SO Hudson               8-00.00    8-00.00  
 12 Kisling, Andrew           SR Hudson               7-00.00    8-00.00  
 12 Knoll, Dakota             SO Ellsworth            8-00.00    8-00.00  
 12 luger, dan                SO tartan High          8-00.00    8-00.00  
 12 Skinner, Charlie          FR Hudson               7-00.00    8-00.00  
 12 Hanson, Nathan            FR River Falls          7-06.00    8-00.00  
 12 Saari, Mason              SR River Falls                     8-00.00  
 -- Solyntjes, Matt           FR Ellsworth           10-00.00         NH  
 -- Boldt, Michael            FR Ellsworth            8-06.00         NH  
 -- Shafer, Charlie           FR River Falls                          NH  
 -- Vance, Will               SR Hudson              10-00.00         NH  
 -- Blodgett, Austin          SO Ellsworth            8-00.00         NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kuhl, Lydia               FR Ellsworth           15-00.00   14-09.50   10   
  2 Squire, Aubri             SR River Falls         15-01.00   14-08.00    8   
  3 Theisen, Whitney          SO Hudson              13-11.00   13-11.00    6   
  4 Lipniewicz, Julia         JR tartan High         13-03.00   13-07.00    5   
  5 Parks, Anna               JR River Falls         13-03.00   13-04.00    4   
  6 Robey, Kayla              SO River Falls         12-08.00   13-03.50    3   
  7 Ekstrom, Nikki            FR River Falls         13-02.00   13-01.50    2   
  8 Jean, Jackie              SO Ellsworth           12-08.00   13-01.00    1   
  9 Ristow, Abby              FR Ellsworth           13-00.00   12-09.50  
 10 Rivera, Elizabeth         SR Hudson              13-08.00   12-07.50  
 10 Hudoba, Brianna           SO Hudson              13-04.00   12-07.50  
 12 Hockenberger, Kelsey      FR Hudson              12-03.00   12-05.50  
 13 Muchlinski, Martha        FR Hudson              11-06.00   12-01.00  
 14 Wilen, Anna               FR Hudson              12-00.00   12-00.50  
 15 Deiss, Stephanie          FR Ellsworth           13-00.00   11-10.50  
 16 Hull, Brittany            FR Hudson              11-00.00   11-06.00  
 16 Cne, Wheaton              SO tartan High         12-05.00   11-06.00  
 -- Saathoff, Amber           SO Hudson              14-08.00         ND  
 -- White, Hardisha           SR Hudson              16-04.00         ND  
 -- Wotruba, Caitlin          JR Hudson              11-07.00         ND  
 
Event 30  Boys Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bhakta, Jenish            SR Hudson              18-08.00   18-04.50   10   
  2 Ryberg, Caleb             SO Hudson              17-03.00   17-10.50    8   
  3 Solyntjes, Dane           JR Ellsworth           18-02.00   17-10.00    6   
  4 Vance, Will               SR Hudson              18-08.00   17-09.50    5   
  5 Weeks, Matthew            JR Hudson              17-11.00   17-07.50    4   
  6 Cadwallader, Nicholas     JR Hudson              18-11.00   17-06.00    3   
  7 Hilden, Travis            JR Hudson              18-02.00   17-05.00    2   
  8 Lubinski, Nicholas        SO Hudson              16-10.00   17-00.00    1   
  9 Wrzosek, Alex             FR River Falls                    16-11.00  
  9 Kujala, Jeffrey           JR River Falls                    16-11.00  
 11 Cuddy, Lucas              JR Ellsworth           18-07.00   16-08.50  
 12 Vu, Matt                  SO River Falls                    16-08.00  
 12 White, Oscar              JR River Falls                    16-08.00  
 14 Gilbertson, Scott         FR River Falls                    16-05.50  
 15 Monpetit, Brent           SO River Falls                    16-02.50  
 15 Henderson, Jay            JR Hudson              17-04.00   16-02.50  
 17 Genco, Ethan              SO River Falls                    16-01.00  
 18 Moon, Wes                    River Falls                    15-10.00  
 19 Ganz, Kyle                SO Hudson              14-00.00   15-07.50  
 20 gonsior, matt             SO tartan High         14-03.00   15-02.00  
 21 Johnson, Eric             JR Hudson              14-10.00   14-10.50  
 21 Hawksford, Jason          SO Hudson              14-00.00   14-10.50  
 23 Berres, Matt              SO River Falls                    14-01.00  
 24 Wakefield, Spencer        FR River Falls                    13-07.50  
 25 Zepeda, Jose              SR Ellsworth           15-08.00   13-06.00  
 26 mcnamara, alex            SO tartan High         13-06.00   13-00.50  
 27 Shafer, Charlie           FR River Falls                    11-11.00  
 28 Eklund, Matt              FR River Falls                    11-03.00  
 -- kappen, kyle              SO tartan High         13-07.00         ND  
 -- Wing, Calvin              JR River Falls                          ND  
 -- kalkwarf, stacy           FR tartan High         15-04.00         ND  
 -- Schmidt, Alex             FR Ellsworth           16-07.00         ND  
 -- Patrick, Garrett          SO Hudson              17-01.00         ND  
 -- Yates, John               SO Hudson              14-00.00         ND  
 
Event 31  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 White, Hardisha           SR Hudson              34-03.00   34-08.50   10   
  2 Melstrom, Carlie          JR Ellsworth           32-00.00   31-08.25    8   
  3 Campbell, Shannon         SO Ellsworth           31-08.00   31-08.00    6   
  4 Squire, Aubri             SR River Falls         31-00.00   31-05.00    5   
  5 Theisen, Whitney          SO Hudson              30-06.00   29-11.50    4   
  6 Saathoff, Amber           SO Hudson              31-06.00   29-11.00    3   
  7 Parks, Anna               JR River Falls         28-03.00   28-11.00    2   
  8 Robey, Kayla              SO River Falls         28-08.00   28-04.00    1   
  9 Oberg, Abby               SO Ellsworth                      28-01.25  
 10 Olson, Bethany            FR Ellsworth           25-00.00   27-09.50  
 11 Rivera, Elizabeth         SR Hudson              28-06.00   27-08.00  
 12 Paulson, Alexa            JR tartan High         24-05.00   25-11.00  
 13 Wotruba, Caitlin          JR Hudson              26-00.00   25-05.25  
 -- Holdorf, Kendra           SO Ellsworth           24-00.00         ND  
 -- Rylicki, Bethany          FR tartan High                          ND  
 -- Wesley, Mindy             SR tartan High         23-10.00         ND  
 
Event 32  Boys Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lubinski, Nicholas        SO Hudson              38-08.00   39-10.00   10   
  2 Weeks, Matthew            JR Hudson              37-09.00   39-01.00    8   
  3 Hilden, Travis            JR Hudson              38-04.00   38-05.50    6   
  4 White, Oscar              JR River Falls                    38-04.25    5   
  5 Kujala, Jeffrey           JR River Falls                    36-10.50    4   
  6 madden, alvin             JR tartan High         33-05.00   35-08.00    3   
  7 Vance, Will               SR Hudson              33-00.00   35-08.00    2   
  8 Fuchs, Josh               JR Ellsworth           37-04.00   35-01.50    1   
  9 Wrzosek, Alex             FR River Falls                    34-09.25  
 10 Hawksford, Jason          SO Hudson              33-03.00   34-09.00  
 11 wilson, kenny             JR tartan High         32-01.00   34-05.50  
 12 Ryberg, Caleb             SO Hudson              32-08.00   34-00.00  
 13 Johnson, Eric             JR Hudson              31-09.00   32-06.25  
 14 marmar, david             SO tartan High         33-07.00   32-06.00  
 15 Boldt, Michael            FR Ellsworth           33-09.00   32-05.00  
 16 Berres, Matt              SO River Falls                    30-10.75  
 17 halverson, tyler          FR tartan High         30-04.00   29-09.75  
 -- Vu, Matt                  SO River Falls                          ND  
 -- Klawitter, David          JR Ellsworth           30-01.00         ND  
 -- Bhakta, Jenish            SR Hudson              34-00.00         ND  
 
Event 33  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bower, Alicia             SR Hudson                125-06     129-08   10   
  2 Lindstrom, Jamie          SO Hudson                116-02     123-05    8   
  3 Ristow, Abby              FR Ellsworth              85-00      95-11    6   
  4 McCarthy, Meghan             tartan High                       93-10    5   
  5 Branigan, Ashley          SR River Falls            90-05      93-04    4   
  6 Akey, Ashley              FR Hudson                 74-11      78-00    3   
  7 Kopp, Kirstin             SO Ellsworth              70-00      76-06    2   
  8 Hines, Alyce              SR Ellsworth              70-00      72-10    1   
  9 Shonkwiler, Mariah        JR Ellsworth              85-00      67-09  
 10 Morrow, Hannah            FR River Falls                       66-00  
 11 Barnes, Laura             FR River Falls            69-07      63-00  
 12 Bruns, Lexi               SO River Falls            55-06      58-02  
 13 Rohl, Kayla               SO River Falls                       56-03  
 14 Johnson, Courtney         FR River Falls                       56-02  
 15 Lucking, Lucy             SO Hudson                 53-07      55-06  
 16 Kay, Amber                FR River Falls                       53-09  
 17 Fox, Laura                SO River Falls                       39-11  
 18 McAnulty, Gabrielle       FR Ellsworth              50-00      32-01  
 -- Holdorf, Kendra           SO Ellsworth              65-00         ND  
 -- Mark, Josie               SO Ellsworth              70-00         ND  
 -- Kowalczyk, Kristen        FR River Falls            56-03         ND  
 -- Drewiske, Maddie          FR Hudson                 61-08         ND  
 
Event 34  Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ludgatis, Mike            SR Hudson                152-04     146-07   10   
  2 Larson, Charles           JR Hudson                121-09     125-11    8   
  3 Swenson, Brody            SR Hudson                 95-00     123-00    6   
  4 Helmeuller, Shawn         SR Ellsworth             110-00     117-03    5   
  5 Krier, Matthew            SO Hudson                 98-00     114-02    4   
  6 Oltjen, Nick              JR Ellsworth             109-03     111-08    3   
  7 Schneider-Adams, Anderw   SR Ellsworth             113-07     110-11    2   
  8 nun, nick                 JR tartan High           103-03     106-05    1   
  9 Worrell, Peter            JR Hudson                106-06     102-09  
 10 Huppert, Cale             JR Ellsworth              98-07     102-02  
 11 Benoy, Jesse              SO Hudson                 92-03     102-01  
 12 Titera, Anthony           SO Hudson                114-11     100-11  
 13 Lillvis, Grant            JR River Falls           114-00     100-09  
 14 daly, frank               SO tartan High           106-05      99-06  
 15 Kurkowski, Zack           JR Hudson                 92-08      98-07  
 16 Olson, Tyler              SO Ellsworth              95-00      95-09  
 17 Wing, Cameron             JR River Falls            96-11      95-07  
 18 Larson, Kelly             SO River Falls            84-03      94-04  
 19 kopp, joe                 SO tartan High            97-02      94-02  
 20 Hibbard, Jashua           JR Hudson                101-03      92-09  
 21 seidenkranz, dan          SR tartan High            95-10      91-01  
 22 Wing, Calvin              JR River Falls           105-00      90-03  
 23 Hauschildt, Hayden        SR Ellsworth                         88-05  
 24 schaffer, nick            SO tartan High            74-06      88-03  
 25 shutta, eric              SO tartan High            90-05      87-07  
 26 Sterny, Jake              JR Ellsworth              94-02      86-05  
 27 Fall, Cambell             JR Hudson                 79-09      85-04  
 28 Hoyer, Alex               SR Ellsworth              96-10      85-03  
 29 Pupungatoa, Augistine     FR River Falls            86-07      82-08  
 30 evenson, andrew           SO tartan High            83-06      78-08  
 31 Delong, Jake              JR River Falls            70-07      77-01  
 32 Keller, Dan               JR River Falls                    76-09.50  
 33 Steffl, Tony              FR River Falls            80-10      76-01  
 34 Berg, Ian                 SO Ellsworth              76-04      76-00  
 35 niva, adam                SO tartan High            74-05      75-06  
 36 Talafous, Ty              SO River Falls            77-08      74-00  
 37 Lubinski, Brandon         SR River Falls            63-03      72-10  
 38 lynn, allen               FR tartan High            81-08      72-04  
 39 Skillings, Codi           JR Ellsworth              76-05      71-08  
 40 Eldred, Taylor            SO River Falls            67-08      67-09  
 41 Tuma, Nathan              SO Hudson                 76-00      67-01  
 42 Volk, Michael             SO Hudson                 69-06      64-11  
 43 willams, josh             SO tartan High            73-01      64-05  
 44 graziano, jon             JR tartan High            70-01      62-05  
 45 Kraemer, Jeff             FR River Falls            59-10      61-10  
 46 Anderson, Jacob           SO River Falls            83-09      61-03  
 47 Bondus, Shane             FR River Falls            68-05      60-06  
 48 Wolf, Martin              FR River Falls            58-08      58-06  
 49 Lemberger, Brhett         JR River Falls            61-05      50-11  
 50 hacker, matt              SO tartan High                       47-08  
 51 Wakefield, Samuel         SO Hudson                 41-09      40-05  
 -- berrigan, ethan           SO tartan High            61-09         ND  
 -- Atzmiller, Lucas          SO tartan High            69-10         ND  
 -- halvorson, adam           SR tartan High           101-01         ND  
 -- Johnson, Ellis            FR River Falls            67-09         ND  
 -- Maas, Ryan                JR River Falls            68-02         ND  
 -- Hinck, Charlie            SO Ellsworth              78-03         ND  
 
Event 35  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lindstrom, Jamie          SO Hudson              37-03.00   39-00.00   10   
  2 Bower, Alicia             SR Hudson              39-01.00   36-08.00    8   
  3 Branigan, Ashley          SR River Falls         29-09.00   32-04.25    6   
  4 Shonkwiler, Mariah        JR Ellsworth           31-00.00   31-07.00    5   
  5 Ristow, Abby              FR Ellsworth           28-00.00   30-08.25    4   
  6 Akey, Ashley              FR Hudson              27-05.00   30-04.75    3   
  7 McCarthy, Meghan             tartan High                    30-01.25    2   
  8 Morrow, Hannah            FR River Falls         26-06.00   27-05.50    1   
  9 Barnes, Laura             FR River Falls         23-06.00   23-02.00  
 10 Kay, Amber                FR River Falls                    23-01.00  
 11 Rohl, Kayla               SO River Falls                    22-07.50  
 12 Johnson, Courtney         FR River Falls                    22-01.50  
 13 Hines, Alyce              SR Ellsworth           26-00.00   21-04.00  
 14 Lucking, Lucy             SO Hudson              22-00.00   21-03.25  
 15 Kopp, Kirstin             SO Ellsworth           25-00.00   20-10.00  
 16 Bruns, Lexi               SO River Falls         22-00.00   19-04.50  
 17 McAnulty, Gabrielle       FR Ellsworth           20-00.00   17-09.75  
 18 Fox, Laura                SO River Falls                    16-01.75  
 
Event 36  Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ludgatis, Mike            SR Hudson              48-04.00   49-03.00   10   
  2 Lillvis, Grant            JR River Falls         44-00.00   42-11.00    8   
  3 Krier, Matthew            SO Hudson              40-11.00   41-05.00    6   
  4 Oltjen, Nick              JR Ellsworth           40-00.00   40-09.00    5   
  5 Schneider-Adams, Anderw   SR Ellsworth           44-05.00   40-05.00    4   
  6 nun, nick                 JR tartan High         38-01.00   39-09.00    3   
  7 schaffer, nick            SO tartan High         37-02.00   37-09.50    2   
  8 shutta, eric              SO tartan High         35-06.00   37-05.50    1   
  9 Larson, Charles           JR Hudson              38-08.00   35-11.50  
  9 kopp, joe                 SO tartan High         34-00.00   35-11.50  
 11 daly, frank               SO tartan High         35-10.00   35-01.00  
 12 Kurkowski, Zack           JR Hudson              34-02.00   34-06.00  
 13 Hoyer, Alex               SR Ellsworth           37-00.00   34-03.00  
 14 Olson, Tyler              SO Ellsworth           30-00.00   34-00.00  
 15 seidenkranz, dan          SR tartan High         35-08.00   33-07.50  
 16 Wing, Cameron             JR River Falls         33-08.00   33-06.00  
 17 willams, josh             SO tartan High         30-11.00   33-01.50  
 18 niva, adam                SO tartan High         33-11.00   32-07.00  
 19 Larson, Kelly             SO River Falls         31-02.00   32-01.50  
 20 Benoy, Jesse              SO Hudson              36-05.00   31-10.00  
 21 Anderson, Jacob           SO River Falls         30-06.00   31-09.00  
 22 Keller, Dan               JR River Falls                    31-08.50  
 23 Tuma, Nathan              SO Hudson              30-06.00   31-07.50  
 24 Hinck, Charlie            SO Ellsworth           32-01.00   31-06.00  
 25 Hibbard, Jashua           JR Hudson              32-11.00   31-04.50  
 25 lynn, allen               FR tartan High         32-04.00   31-04.50  
 27 evenson, andrew           SO tartan High         32-10.00   30-09.50  
 28 Wing, Calvin              JR River Falls         29-04.00   30-07.75  
 29 Huppert, Cale             JR Ellsworth           29-00.00   30-07.50  
 30 Talafous, Ty              SO River Falls         29-06.00   29-10.50  
 31 Skillings, Codi           JR Ellsworth           27-05.00   29-02.75  
 32 Wakefield, Samuel         SO Hudson              27-02.00   28-06.50  
 33 Pupungatoa, Augistine     FR River Falls                    27-11.25  
 34 hacker, matt              SO tartan High         30-00.00   27-07.25  
 35 graziano, jon             JR tartan High         27-08.00   27-04.50  
 36 Volk, Michael             SO Hudson              25-07.00   27-01.50  
 37 Lemberger, Brhett         JR River Falls         26-10.00   26-11.00  
 38 Wolf, Martin              FR River Falls         24-00.00   26-09.50  
 39 Berg, Ian                 SO Ellsworth           28-02.00   26-09.00  
 40 Eldred, Taylor            SO River Falls         28-06.00   26-01.75  
 41 Kraemer, Jeff             FR River Falls         25-09.00   25-10.00  
 42 Steffl, Tony              FR River Falls         26-07.00   25-08.50  
 43 Lubinski, Brandon         SR River Falls         25-06.00   25-07.25  
 44 Delong, Jake              JR River Falls         25-02.00   25-07.00  
 45 Bondus, Shane             FR River Falls                    24-09.50  
 -- berrigan, ethan           SO tartan High         26-08.00         ND  
 -- Maas, Ryan                JR River Falls         27-03.00         ND  
 -- halverson, tyler          FR tartan High         37-02.00         ND  
 -- Johnson, Ellis            FR River Falls         23-02.00         ND  
 -- Swenson, Brody            SR Hudson              38-00.00         ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hudson                     289.16     2) River Falls               185.83
    3) Ellsworth                  134        4) tartan High School         38   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Hudson                     336        2) Ellsworth                 143   
    3) River Falls                127        4) tartan High School         56