Licensed to Prime Time Timing - Contractor License        HY-TEK's Meet Manager
                       Medford Invitational - 4/28/2009                        
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                                    Medford                                    
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Wausau East                                        10:14.21   10   
     1) Andersen, Anna SO               2) Stine, Katelyn FR              
     3) Priebe, Maggie JR               4) Frahm, Courtney FR             
  2 Mosinee                                            11:03.34    8   
     1) Burrs, Lauren JR                2) Doede, Becca JR                
     3) Brandenburg, Lindsay SO         4) Zebro, Janelle SO              
  3 Wausau West                                        11:15.73    6   
     1) Feltz, Hailey JR                2) Stepanik, Lauren JR            
     3) Moser, Kayla SO                 4) Matushak, Michaela FR          
  4 Hayward High School                                12:03.12    4   
     1) Fredrickson, Carly SO           2) French, Leanne SO              
     3) Burger, Katie FR                4) Forrest, Danielle SO           
  5 Owen-Withee                                        12:49.66    2   
     1) Eloranta, Kate JR               2) Batchelor, Kassie SR           
     3) Hurlebaus, Jennifer SO          4) Niemi, Isabel FR               
 
Event 2  Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wausau East                                         8:54.32   10   
     1) Norris, Trevor JR               2) Buckli, Cody SO                
     3) Punzenberger, Mark SR           4) Kuhnert, Andy SO               
  2 Medford                                             8:58.79    8   
     1) Lewandowski, Evan JR            2) Hallgren, Bart SO              
     3) Jablonsky, Mike SO              4) Tabbert, Wyatt FR              
  3 Mosinee                                             9:01.09    6   
     1) Stieber, Dan JR                 2) Gliniecki, Tim SR              
     3) Boettcher, Nick SO              4) Pearson, Ryan JR               
  4 Hayward High School                                 9:02.08    4   
     1) Johnson, Jake JR                2) Kreyer, Andy JR                
     3) McGarthwaite, Dylan SO          4) Zimmerman, Ethan SR            
  5 Gilman                                             10:12.76    2   
     1) Feldkamp, Kenny JR              2) Sonnentag, Mitchell JR         
     3) Kowlaczyk, Steven SO            4) Siemek, Jared SO               
  6 Owen-Withee                                        10:17.24  
     1) Rios, Mauricio SR               2) Ryba, Nathan SR                
     3) Niemi, Josh JR                  4) Kelsey, Jakob SO               
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Penn, Brittany            SR Wausau West              17.98   2  10   
  2 Lee, Morgan               JR Hayward High             18.65   2   8   
  3 Reising, Savannah         FR Wausau East              19.16   2   6   
  4 Obermann, Kelly           FR Mosinee                  19.91   2   4   
  5 Pitt, Samantha            SO Mosinee                  20.10   2   2   
  6 Hall, Molly               SR Wausau West              20.55   2   1   
  7 Terczynski, Tracy            Wausau East              21.19   2 
  8 Ryba, Lindsey             FR Owen-Withee              21.40   1 
  9 Hansen, Corrie            FR Hayward High             22.26   1 
 10 Goerlitz, Anna            SO Owen-Withee              22.42   1 
 
Event 4  Boys 110 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Heier, Jon                SR Medford                  17.75   2  10   
  2 Tallier, Corey            SO Gilman                   18.14   2   8   
  3 Matis, Jordan             FR Mosinee                  18.20   2   6   
  4 Ludwig, Aaron             SO Medford JV               19.27   1   4   
  5 Chang, Cher               SR Wausau East              19.47   2   2   
  6 Glaser, James             SO Wausau East              20.19   1   1   
  7 Jurgella, Phil            SO Mosinee                  20.36   2 
  8 Sauerman, Luke            FR Medford                  20.56   2 
  9 Ziehlke, Jacob            JR Medford JV               20.72   1 
 10 Lato, Lucas               FR Gilman                   21.42   2 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bardarson, Chyna          SR Wausau West              14.26   2  10   
  2 Starr, April              FR Mosinee                  14.28   2   8   
  3 Bauer, Becca              JR Owen-Withee              14.29   2   6   
  4 Plooy, Erica              SO Medford                  14.66   2   4   
  5 Hayes, Alexa              FR Mosinee                  14.69   2   2   
  6 Jagler, Sierra            FR Wausau East              14.79   1   1   
  7 Rau, Kaitlin              FR Owen-Withee              14.82   1 
  8 Brunner, Laura            FR Wausau West              14.82   2 
  9 Kelsey, Nichole           FR Hayward High             15.20   1 
 10 Bohm, Sami                SO Wausau East              15.27   2 
 11 Webster, Amber            FR Gilman                   15.38   1 
 12 Schreiner, Katie          SO Medford JV               15.77   1 
 13 Dey, Nikki                SR Hayward High             16.08   1 
 14 Kowalczyk, Sammy          SO Gilman                   18.04   1 
 -- Balcair, Anne                Medford JV                 DNS   1 
 -- Dahl, Brittany            SR Medford                    DNS   2 
 
Event 6  Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Davis, Josh               SR Wausau East              11.88   3  10   
  2 Soderberg, Sam            JR Mosinee                  12.24   3   8   
  3 McCracken, Alex           SR Hayward High             12.36   3   6   
  4 Kahler, Joe               SO Mosinee                  12.42   3   4   
  5 Simenson, Dave            JR Owen-Withee              12.44   3   2   
  6 Tart, Bobby               SR Hayward High             12.64   3   1   
  7 Stiglich, Brent           SO Medford                  12.82   3 
  8 Fehlhaber, Andrew         SO Medford                  12.86   3 
  9 Dahl, Jordan              SO Medford JV               13.35   2 
 10 Henrichs, Austin          FR Medford JV               13.37   2 
 11 Strebig, Marshall         SO Medford JV               13.41   1 
 12 Lo, Chong                 SO Wausau East              13.53   2 
 13 Draszkiewicz, Jacob       JR Medford JV               13.77   2 
 14 Christianson, Jordan      SO Medford JV               13.78   1 
 15 Klemm, Austin             SO Medford JV               13.80   1 
 16 Franzen, Lawrence         SO Gilman                   14.06   2 
 17 Lopez, Humberto           SO Owen-Withee              14.64   2 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Matushak, Michaela        FR Wausau West            5:36.10   10   
  2 Wells, Rachel             JR Owen-Withee            5:42.10    8   
  3 Cejka, Lauren             FR Wausau West            5:57.88    6   
  4 Lange, Marissa            SO Wausau East            6:07.37    4   
  5 Xu, Jenny                 FR Hayward High           6:10.74    2   
  6 Gliniecki, Jessica        FR Mosinee                6:12.05    1   
  7 Lange, Rachel             FR Wausau East            6:17.07  
  8 Burger, Katie             FR Hayward High           6:24.20  
  9 Lindow, Steph             SO Medford                6:36.59  
 10 Iczkowski, Lindsey        JR Mosinee                7:13.47  
 -- Niemi, Isabel             FR Owen-Withee                DNS  
 
Event 8  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lewandowski, Evan         JR Medford                4:44.17   10   
  2 Zimmerman, Ethan          SR Hayward High           4:50.93    8   
  3 Johnson, Jake             JR Hayward High           4:53.60    6   
  4 Drew, Chris               JR Wausau East            4:57.00    4   
  5 Lange, Alex               FR Wausau East            5:03.42    2   
  6 Dums, Alex                SO Mosinee                5:11.95    1   
  7 Jablonsky, Mike           SO Medford                5:12.06  
  8 Kowlaczyk, Steven         SO Gilman                 5:15.03  
  9 Zuelke, Eric              SO Mosinee                5:15.92  
 10 Rios, Mauricio            SR Owen-Withee            5:51.12  
 11 Gelhaus, Tim              SO Owen-Withee            6:20.02  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Medford                                             1:54.41   10   
     1) Dahl, Brittany SR               2) Plooy, Erica SO                
     3) Quednow, Corissa JR             4) Higgins, Mariah FR             
  2 Wausau West                                         1:55.85    8   
     1) Fischer, Briah SR               2) Johnson, Maddie JR             
     3) Nickel, Alex JR                 4) Fischer, Johanna SO            
  3 Hayward High School                                 1:56.33    6   
     1) Hadley, Syd SR                  2) Lee, Morgan JR                 
     3) Somerville, Allie SO            4) Speros, Chelsea SO             
  4 Mosinee                                             1:57.30    4   
     1) Maguire, Skye SO                2) Pitt, Samantha SO              
     3) Gorman, Devon JR                4) Hayes, Alexa FR                
  5 Wausau East                                         2:04.85    2   
     1) Bohm, Sami SO                   2) Kilgore, Kelly JR              
     3) Yang, Gao FR                    4) Sullivan, Brianna FR           
  6 Owen-Withee                                         2:13.25  
     1) Batchelor, Kassie SR            2) Ryba, Lindsey FR               
     3) Rau, Kaitlin FR                 4) Cwikla, Kaitlin SO             
 
Event 10  Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Mosinee                                             1:39.17   10   
     1) Sondelski, Cody SR              2) Kaiser, Nick SR                
     3) Duberstein, Wes JR              4) Iczkowki, Dylan JR             
  2 Wausau East                                         1:39.69    8   
     1) McCormick, Mark FR              2) Matsche, Ben FR                
     3) Kleist, Ben FR                  4) Davis, Josh SR                 
  3 Medford                                             1:40.13    6   
     1) Blasel, Ben SO                  2) Fehlhaber, Andrew SO           
     3) Ludwig, Marcus SO               4) Stiglich, Brent SO             
  4 Hayward High School                                 1:40.33    4   
     1) Malcolm, Ian JR                 2) Zimmerman, Ethan SR            
     3) Andersen, A.J. SO               4) Tart, Bobby SR                 
  5 Gilman                                              1:42.84    2   
     1) Hoff, Jesse SR                  2) Hoehn, Shawn JR                
     3) Rosemeyer, Cody SO              4) Kulesa, Jason JR               
  6 Owen-Withee                                         1:53.89  
     1) Ryba, Nathan SR                 2) Niemi, Josh JR                 
     3) VanWinkle, Kyle SO              4) Cizik, Keith JR                
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Frahm, Courtney           FR Wausau East            1:07.51   2  10   
  2 Moser, Kayla              SO Wausau West            1:07.92   2   8   
  3 Bittner, Brianna          SO Mosinee                1:09.06   2   6   
  4 Franzen, Hillary          JR Wausau West            1:09.43   1   4   
  5 Grunewald, Hannah         FR Medford                1:09.75   2   2   
  6 Gokey, Katherine          JR Owen-Withee            1:10.97   1   1   
  7 Unger, Carissa            FR Wausau East            1:11.23   2 
  8 Kaiser, Stacy             SO Mosinee                1:12.64   1 
  9 Bergerson, Jessica        SO Owen-Withee            1:13.80   2 
 10 Nicks, Jessica            FR Medford                1:13.93   1 
 11 Knight, Kate              SO Medford JV             1:14.97   1 
 -- Speros, Chelsea           SO Hayward High               DNS   2 
 -- Simak, Elizabeth          JR Hayward High               DNS   2 
 
Event 12  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Norris, Trevor            JR Wausau East              53.97   2  10   
  2 Gould, Jeremy             SO Mosinee                  55.48   2   8   
  3 Ziemanski, Colton         SO Mosinee                  55.96   2   6   
  4 Wojcik, Sam               SO Gilman                   57.78   2   4   
  5 Jensen, Dustin            SO Medford                  58.57   2   2   
  6 Kneebone, Seth            SO Hayward High             59.31   1   1   
  7 Brock, Brandner           SR Medford                  59.76   2 
  8 Abegglen, Eric            SO Medford JV               59.80   1 
  9 Priebe, Mark                 Wausau East              59.89   2 
 10 Kantors, Chris            SO Hayward High           1:00.07   1 
 11 Ryba, Nathan              SR Owen-Withee            1:01.11   2 
 12 Siemek, Jared             SO Gilman                 1:04.36   1 
 -- Bergerson, Brier          SR Owen-Withee                DNS   1 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Wausau West                                           53.30   10   
     1) Bardarson, Chyna SR             2) Nickel, Alex JR                
     3) Waldvogel, Jessica JR           4) Higgins, Audrey SO             
  2 Medford                                               53.97    8   
     1) Dahl, Brittany SR               2) Plooy, Erica SO                
     3) Quednow, Corissa JR             4) Barnetzke, Emily FR            
  3 Wausau East                                           57.45    6   
     1) Bohm, Sami SO                   2) Kilgore, Kelly JR              
     3) Lamont, Christine SR            4) Jagler, Sierra FR              
  4 Hayward High School                                   57.55    4   
     1) Dey, Nikki SR                   2) Kelsey, Nichole FR             
     3) Becker, Arien FR                4) Beckman, Caitlyn FR            
  5 Mosinee                                               58.53    2   
     1) Hoppe, Ashley JR                2) Wenman, Kelly JR               
     3) Pitt, Samantha SO               4) Hayes, Alexa FR                
  6 Owen-Withee                                         1:00.48  
     1) Batchelor, Kassie SR            2) Hurlebaus, Jennifer SO         
     3) Pogodzinski, Katie JR           4) Rau, Kaitlin FR                
 
Event 14  Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayward High School                                   46.86   10   
     1) Malcolm, Ian JR                 2) Rasmussen, Ben SO              
     3) Tart, Bobby SR                  4) Turner, Ryan SR                
  2 Mosinee                                               46.91    8   
     1) Soderberg, Sam JR               2) Kaiser, Nick SR                
     3) Duberstein, Wes JR              4) Kahler, Joe SO                 
  3 Medford                                               48.45    6   
     1) Heier, Jon SR                   2) Blasel, Ben SO                 
     3) Ludwig, Marcus SO               4) Stiglich, Brent SO             
  4 Gilman                                                49.68    4   
     1) Hoff, Jesse SR                  2) Hoehn, Shawn JR                
     3) Rosemeyer, Cody SO              4) Kulesa, Jason JR               
  5 Wausau East                                           50.68    2   
     1) McCormick, Mark FR              2) Matsche, Ben FR                
     3) Kleist, Ben FR                  4) Lo, Chong SO                   
  6 Medford JV                                            51.29  
     1) Draszkiewicz, Jacob JR          2) Ziehlke, Jacob JR              
     3) Fehlhaber, Andrew SO            4) Dahl, Jordan SO                
  7 Owen-Withee                                           55.01  
     1) Niemi, Josh JR                  2) VanWinkle, Kyle SO             
     3) Szpara, Cole JR                 4) Cizik, Keith JR                
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lee, Morgan               JR Hayward High             52.49   10   
  2 Higgins, Audrey           SO Wausau West              52.71    8   
  3 Jagler, Sierra            FR Wausau East              53.48    6   
  4 Obermann, Kelly           FR Mosinee                  54.61    4   
  5 Reising, Savannah         FR Wausau East              55.33    2   
  6 Penn, Brittany            SR Wausau West              57.01    1   
  7 Maguire, Skye             SO Mosinee                  58.65  
  8 Ryba, Lindsey             FR Owen-Withee            1:02.11  
 
Event 16  Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Tallier, Corey            SO Gilman                   43.01   2  10   
  2 Knutsen, Alex             SR Hayward High             43.19   2   8   
  3 Henrichs, Eric            SR Medford                  43.67   2   6   
  4 Ludwig, Aaron             SO Medford                  45.85   2   4   
  5 Melton, Nick              FR Hayward High             46.87   2   2   
  6 Matis, Jordan             FR Mosinee                  46.91   2   1   
  7 Chang, Cher               SR Wausau East              48.54   2 
  8 Glaser, James             SO Wausau East              49.11   1 
  9 Sauerman, Luke            FR Medford JV               49.66   1 
 10 Lato, Lucas               FR Gilman                   49.80   1 
 11 Kelsey, Jakob             SO Owen-Withee              55.58   1 
 -- Sondelski, Cody           SR Mosinee                    DNS   2 
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simak, Elizabeth          JR Hayward High           2:26.70   10   
  2 Stine, Katelyn            FR Wausau East            2:29.84    8   
  3 Fischer, Johanna          SO Wausau West            2:31.20    6   
  4 Dimka, Jamie              FR Wausau East            2:33.68    4   
  5 Stepanik, Lauren          JR Wausau West            2:38.63    2   
  6 Wells, Rachel             JR Owen-Withee            2:40.67    1   
  7 Doede, Becca              JR Mosinee                2:41.81  
  8 Webster, Amber            FR Gilman                 2:53.01  
  9 Forrest, Danielle         SO Hayward High           2:55.22  
 10 Gokey, Katherine          JR Owen-Withee            2:57.05  
 11 Hamelund, Chelsea         FR Medford                2:57.62  
 12 Schield, Emily            SO Medford                3:05.67  
 13 Burrs, Lauren             JR Mosinee                3:06.71  
 
Event 18  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stieber, Dan              JR Mosinee                2:07.21   10   
  2 Gallick, Travis           SO Gilman                 2:09.09    8   
  3 Punzenberger, Mark        SR Wausau East            2:09.81    6   
  4 Hallgren, Bart            SO Medford                2:11.01    4   
  5 Drew, Chris               JR Wausau East            2:15.20    2   
  6 Pat, Mullally             JR Hayward High           2:16.58    1   
  7 Pearson, Ryan             JR Mosinee                2:22.31  
  8 Kowlaczyk, Steven         SO Gilman                 2:29.01  
  9 Gelhaus, Tim              SO Owen-Withee            2:46.65  
 -- Johnson, Jake             JR Hayward High               DNS  
 -- Tabbert, Wyatt            FR Medford                    DNS  
 -- Henrichs, Austin          FR Medford JV                 DNS  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Waldvogel, Jessica        JR Wausau West              26.75   2  10   
  2 Williamson, Natalie       SR Hayward High             29.12   2   8   
  3 Rusin, Alyssa             FR Mosinee                  29.38   2   6   
  4 Bauer, Becca              JR Owen-Withee              29.52   2   4   
  5 Gorman, Devon             JR Mosinee                  29.69   2   2   
  6 Barnetzke, Emily          FR Medford                  30.67   2   1   
  7 Geary, Rachel             SO Wausau West              30.70   2 
  8 Kilgore, Kelly            JR Wausau East              31.49   1 
  9 Heim, Karen               SR Hayward High             32.60   1 
 10 Yang, Gao                 FR Wausau East              32.67   1 
 11 Knight, Kate              SO Medford JV               33.16   1 
 12 Schreiner, Katie          SO Medford JV               33.85   1 
 -- Rau, Kaitlin              FR Owen-Withee                DNS   1 
 -- Higgins, Mariah           FR Medford                    DNS   2 
 -- Quednow, Corissa          JR Medford JV                 DNS   1 
 
Event 20  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Vine, Blake               SO Mosinee                  24.95   3  10   
  2 Soderberg, Sam            JR Mosinee                  25.13   3   8   
  3 Ludwig, Marcus            SO Medford                  25.43   3   6   
  4 Simenson, Dave            JR Owen-Withee              25.50   3   4   
  5 Wojcik, Sam               SO Gilman                   26.32   3   2   
  6 Wampole, Nick             SR Hayward High             26.40   3   1   
  7 Blasel, Ben               SO Medford                  26.58   2 
  8 Ziehlke, Jacob            JR Medford JV               26.63   3 
  9 Andersen, A.J.            SO Hayward High             27.09   3 
 10 Kleist, Ben               FR Wausau East              27.27   2 
 11 Dahl, Jordan              SO Medford JV               27.27   1 
 12 Homeyer, Brandon          SO Medford JV               27.41   1 
 13 Emmerich, Kyler           FR Medford JV               27.64   1 
 14 Draszkiewicz, Jacob       JR Medford JV               27.76   2 
 15 Christianson, Jordan      SO Medford JV               27.91   2 
 16 Cizik, Keith              JR Owen-Withee              28.53   2 
 17 Lo, Chong                 SO Wausau East              29.01   2 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Priebe, Maggie            JR Wausau East           11:30.10   10   
  2 Nelson, Calli             FR Wausau West           12:46.11    8   
  3 Brandenburg, Lindsay      SO Mosinee               13:07.56    6   
  4 Cisewski, Amelia          FR Mosinee               13:45.76    4   
  5 Klein, Emma               SO Wausau West           13:53.32    2   
  6 Niemi, Isabel             FR Owen-Withee           14:01.35    1   
  7 Langteau, Heidi           SO Medford               14:05.30  
  8 Fredrickson, Carly        SO Hayward High          14:11.37  
  9 Andersen, Anna            SO Wausau East           14:22.10  
 10 Wilkie, AnneMarie         FR Hayward High          14:33.16  
 11 Kowalczyk, Sammy          SO Gilman                15:23.80  
 -- Eloranta, Kate            JR Owen-Withee                DNS  
 
Event 22  Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Buckli, Cody              SO Wausau East           10:41.53   10   
  2 McGarthwaite, Dylan       SO Hayward High          10:50.61    8   
  3 Gliniecki, Tim            SR Mosinee               11:10.03    6   
  4 Martin, Adam              FR Wausau East           11:19.13    4   
  5 Kreyer, Andy              JR Hayward High          11:23.07    2   
  6 Sonnentag, Mitchell       JR Gilman                11:25.78    1   
  7 Hedlund, Brock            SO Medford               11:29.75  
  8 Bruening, Bob             SR Mosinee               11:49.49  
 -- Rios, Mauricio            SR Owen-Withee                DNS  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hayward High School                                 4:22.69   10   
     1) Hadley, Syd SR                  2) Kelsey, Nichole FR             
     3) Simak, Elizabeth JR             4) Speros, Chelsea SO             
  2 Mosinee                                             4:34.19    8   
     1) Bittner, Brianna SO             2) Gorman, Devon JR               
     3) Obermann, Kelly FR              4) Rusin, Alyssa FR               
  3 Wausau East                                         4:36.21    6   
     1) Stine, Katelyn FR               2) Lamont, Christine SR           
     3) Frahm, Courtney FR              4) Dimka, Jamie FR                
  4 Wausau West                                         4:53.47    4   
     1) Franzen, Hillary JR             2) Johnson, Maddie JR             
     3) Fischer, Johanna SO             4) Higgins, Audrey SO             
  5 Medford                                             4:58.87    2   
     1) Knight, Kate SO                 2) Grunewald, Hannah FR           
     3) Hamelund, Chelsea FR            4) Nicks, Jessica FR              
  6 Owen-Withee                                         5:01.87  
     1) Gokey, Katherine JR             2) Wells, Rachel JR               
     3) Bauer, Becca JR                 4) Bergerson, Jessica SO          
 
Event 24  Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Gilman                                              3:40.49   10   
     1) Gallick, Travis SO              2) Rosemeyer, Cody SO             
     3) Tallier, Corey SO               4) Kulesa, Jason JR               
  2 Mosinee                                             3:40.58    8   
     1) Duberstein, Wes JR              2) Ziemanski, Colton SO           
     3) Iczkowki, Dylan JR              4) Kahler, Joe SO                 
  3 Wausau East                                         3:41.56    6   
     1) Matsche, Ben FR                 2) Norris, Trevor JR              
     3) Punzenberger, Mark SR           4) Davis, Josh SR                 
  4 Hayward High School                                 3:41.88    4   
     1) Malcolm, Ian JR                 2) Zimmerman, Ethan SR            
     3) Tart, Bobby SR                  4) McCracken, Alex SR             
  5 Medford                                             3:49.13    2   
     1) Brock, Brandner SR              2) Abegglen, Eric SO              
     3) Hallgren, Bart SO               4) Jensen, Dustin SO              
 
Event 25  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Misoni, Michaela          SR Wausau West            4-10.00   10   
  2 Roche, Abby               SR Hayward High           4-08.00    8   
  3 Clark, Abby               SR Medford                4-08.00    6   
  4 Lamont, Christine         SR Wausau East            4-08.00    4   
  5 Franzen, Hillary          JR Wausau West            4-06.00    2   
  6 Xu, Jenny                 FR Hayward High           4-06.00    1   
  7 Quednow, Corissa          JR Medford JV             4-04.00  
  7 Obermann, Kelly           FR Mosinee                4-04.00  
  9 Tingo, Dani               FR Medford                4-02.00  
  9 Reising, Savannah         FR Wausau East            4-02.00  
 11 Rusin, Alyssa             FR Mosinee                4-00.00  
 11 Bergerson, Jessica        SO Owen-Withee            4-00.00  
 -- Nicks, Jessica            FR Medford JV                  NH  
 
Event 26  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Turner, Ryan              SR Hayward High           5-10.00   10   
  2 Harris, Dom               JR Mosinee                5-10.00    8   
  3 Tallier, Corey            SO Gilman                 5-10.00    6   
  4 Hatlestad, Max            FR Medford                5-06.00    4   
  5 Gallick, Travis           SO Gilman                 5-06.00    2   
  6 Davis, Josh               SR Wausau East            5-06.00    1   
  7 Pearson, Ryan             JR Mosinee                5-06.00  
  8 Glaser, James             SO Wausau East            5-00.00  
 -- Lewandowski, Evan         JR Medford                     NH  
 -- Thodakee, Lebni           FR Medford JV                  NH  
 -- Emmerich, Kyler           FR Medford JV                  NH  
 
Event 27  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Voss, Allyson             SR Wausau West            9-06.00   10   
  2 Balciar, Anne             SR Medford                8-06.00    8   
  3 Venzke, Adrean            JR Wausau West            8-00.00    6   
  4 Wenman, Kelly             JR Mosinee                7-06.00    4   
  5 Yang, Gao                 FR Wausau East            7-00.00    2   
  6 Buch, Bethany             FR Wausau East            6-00.00    1   
 -- Tingo, Dani               FR Medford                     NH  
 
Event 28  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jagler, Mark              SR Wausau East           12-00.00   10   
  2 Buch, Matt                SR Wausau East           12-00.00    8   
  3 Sondelski, Cody           SR Mosinee               11-06.00    6   
  4 Barnes, Alex              JR Mosinee               11-00.00    4   
  5 Rosemeyer, Cody           SO Gilman                10-06.00    2   
  6 Henrichs, Eric            SR Medford               10-06.00    1   
  7 Brock, Brandner           SR Medford               10-00.00  
  7 Kulesa, Jason             JR Gilman                10-00.00  
 -- Laub, Matthew             JR Medford JV                  NH  
 -- Basel, Ben                SO Medford JV                  NH  
 
Event 29  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Waldvogel, Jessica        JR Wausau West           16-01.75   10   
  2 Bardarson, Chyna          SR Wausau West           14-05.50    8   
  3 Plooy, Erica              SO Medford               14-02.25    6   
  4 Lamont, Christine         SR Wausau East           13-10.25    4   
  5 Bittner, Brianna          SO Mosinee               13-04.00    2   
  6 Becker, Arien             FR Hayward High          13-00.50    1   
  7 Rau, Kaitlin              FR Owen-Withee           12-09.25  
  8 Lee, Morgan               JR Hayward High          12-07.50  
  9 Hayes, Alexa              FR Mosinee               11-11.00  
 10 Webster, Amber            FR Gilman                11-09.75  
 11 Terczynski, Tracy            Wausau East           11-07.50  
 12 Schreiner, Katie          SO Medford               11-06.25  
 13 Pogodzinski, Katie        JR Owen-Withee           10-11.00  
 14 Ziembo, Brittany          SO Medford JV             9-11.25  
 
Event 30  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Simenson, Dave            JR Owen-Withee           18-06.00   10   
  2 Soderberg, Sam            JR Mosinee               18-01.50    8   
  3 Duberstein, Wes           JR Mosinee               17-06.50    6   
  4 Melton, Nick              FR Hayward High          17-02.75    4   
  5 Heier, Jon                SR Medford               17-01.00    2   
  6 Chang, Cher               SR Wausau East           17-00.75    1   
  7 Hoehn, Shawn              JR Gilman                17-00.50  
  8 Benson, Joel              SO Hayward High          16-08.75  
  9 McCormick, Mark           FR Wausau East           16-06.00  
 10 Brock, Brandner           SR Medford               16-02.00  
 11 Cizik, Keith              JR Owen-Withee           15-10.00  
 12 Wojcik, Sam               SO Gilman                15-06.50  
 13 Henrichs, Austin          FR Medford JV            14-11.00  
 14 Strebig, Marshall         SO Medford JV            14-07.00  
 15 Jensen, Dustin            SO Medford JV            14-04.75  
 16 Kapfhamer, Jake           SR Medford JV            14-01.00  
 17 Homeyer, Brandon          SO Medford JV            13-08.00  
 18 Klemm, Austin             SO Medford JV            12-10.00  
 -- Sauerman, Luke            FR Medford JV                  ND  
 
Event 31  Girls Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Bardarson, Chyna          SR Wausau West           31-11.00   10   
  2 Terczynski, Tracy            Wausau East           29-06.00    8   
  3 Unger, Carissa            FR Wausau East           29-05.00    6   
  4 Penn, Brittany            SR Wausau West           29-02.00    4   
  5 Gokey, Katherine          JR Owen-Withee           29-00.25    2   
  6 Webster, Amber            FR Gilman                28-00.75    1   
  7 Beckman, Caitlyn          FR Hayward High          27-11.50  
  8 Cisewski, Amelia          FR Mosinee               27-10.50  
  9 Kelsey, Nichole           FR Hayward High          27-09.25  
 10 Grunewald, Hannah         FR Medford               27-08.50  
 11 Kaiser, Stacy             SO Mosinee               26-03.00  
 12 Richling, Kate            SO Medford               25-03.00  
 -- Cwikla, Kaitlin           SO Owen-Withee                 ND  
 
Event 32  Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 McCormick, Mark           FR Wausau East           38-11.50   10   
  2 Harris, Dom               JR Mosinee               37-06.00    8   
  3 Chang, Cher               SR Wausau East           36-04.00    6   
  4 Hoehn, Shawn              JR Gilman                35-10.50    4   
  5 Matis, Jordan             FR Mosinee               35-04.25    2   
  6 Hallgren, Bart            SO Medford               35-02.25    1   
  7 Lato, Lucas               FR Gilman                34-10.25  
  8 Strebig, Marshall         SO Medford JV            34-04.50  
  9 Henrichs, Austin          FR Medford               33-11.00  
 10 Hatlestad, Max            FR Medford JV            32-11.00  
 11 Kelsey, Jakob             SO Owen-Withee           32-02.00  
 12 Kapfhamer, Jake           SR Medford JV            31-06.50  
 13 Klemm, Austin             SO Medford JV            27-11.75  
 14 Gelhaus, Tim              SO Owen-Withee           27-05.00  
 -- Winrich, James            SO Hayward High                ND  
 
Event 33  Girls Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Turnbull, Hannah          SR Hayward High            116-01   10   
  2 Rausch, Alissa            JR Wausau West             108-01    8   
  3 Hall, Molly               SR Wausau West             107-05    6   
  4 Boehm, Hannah             SO Mosinee                  87-10    4   
  5 Krueger, Katherine        JR Wausau East              84-11    2   
  6 McCormick, Megan          SR Wausau East              83-00    1   
  7 Romanowski, Sarah         SO Gilman                   82-00  
  8 Batchelor, Kassie         SR Owen-Withee              74-08  
  9 Goerlitz, Anna            SO Owen-Withee              74-03  
 10 Heggie, Cheyenne          JR Hayward High             66-05  
 11 Kaiser, Stacy             SO Mosinee                  59-01  
 12 Ogle, Rachel              JR Medford                  57-06  
 13 Tingo, Dani               FR Medford JV               57-01  
 14 Ziembo, Brittany          SO Medford                  48-11  
 
Event 34  Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dixon, Bucky              SR Hayward High            164-01   10   
  2 Rasmussen, Ben            SO Hayward High            152-10    8   
  3 Hoff, Jesse               SR Gilman                  135-00    6   
  4 Smolek, Nathan            SR Mosinee                 133-07    4   
  5 Doran, Pete               SR Mosinee                 120-09    2   
  6 Dassow, Jake              JR Medford                 119-10    1   
  7 Bergerson, Brier          SR Owen-Withee             116-08  
  8 Metcalf, Jesse            JR Medford JV              109-05  
  9 Deml, Steve               SR Medford JV              101-11  
 10 Niemi, Josh               JR Owen-Withee              92-04  
 11 Hemer, Ethan              SR Medford JV               92-01  
 12 Hodowanic, Dylan          SR Gilman                   92-00  
 13 Meier, Brandon            SR Medford                  90-11  
 14 Luedke, Brandon           FR Wausau East              88-09  
 15 Staples, Dillion          FR Medford JV               79-08  
 16 Prudy, Jace               SO Medford JV               73-10  
 17 Hackworth, Sam            JR Wausau East              72-09  
 
Event 35  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rausch, Alissa            JR Wausau West           42-02.50   10   
  2 Turnbull, Hannah          SR Hayward High          38-10.50    8   
  3 Meverden, Kim             SR Wausau West           35-00.00    6   
  4 Romanowski, Sarah         SO Gilman                31-09.50    4   
  5 Goerlitz, Anna            SO Owen-Withee           29-11.00    2   
  6 McCormick, Megan          SR Wausau East           29-03.00    1   
  7 Heggie, Cheyenne          JR Hayward High          28-04.00  
  8 Hoppe, Ashley             JR Mosinee               26-11.00  
  9 Ogle, Rachel              JR Medford               26-05.50  
 10 Krueger, Katherine        JR Wausau East           26-02.00  
 10 Gorman, Devon             JR Mosinee               26-02.00  
 12 Ziembo, Brittany          SO Medford JV            23-07.50  
 13 Pogodzinski, Katie        JR Owen-Withee           22-10.00  
 14 Richling, Kate            SO Medford               22-08.50  
 
Event 36  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dixon, Bucky              SR Hayward High          50-09.50   10   
  2 Meier, Brandon            SR Medford               50-04.00    8   
  3 Dassow, Jake              JR Medford               46-04.50    6   
  4 Hemer, Ethan              SR Medford JV            41-07.00    4   
  5 Metcalf, Jesse            JR Medford JV            41-00.50    2   
  6 Hoff, Jesse               SR Gilman                39-02.00    1   
  7 Luedke, Brandon           FR Wausau East           39-00.50  
  8 Bergerson, Brier          SR Owen-Withee           38-10.00  
  9 Hodowanic, Dylan          SR Gilman                38-03.00  
 10 Deml, Steve               SR Medford JV            37-00.00  
 10 Doran, Pete               SR Mosinee               37-00.00  
 12 Prudy, Jace               SO Medford JV            36-11.50  
 13 Dahm, Brad                FR Wausau East           36-03.00  
 14 Smolek, Nathan            SR Mosinee               35-00.00  
 15 Staples, Dillion          FR Medford JV            33-08.00  
 16 Szpara, Cole              JR Owen-Withee           32-10.50  
 -- Rasmussen, Ben            SO Hayward High                ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Wausau West                204        2) Wausau East               104   
    3) Hayward High School         90        4) Mosinee                    77   
    5) Medford                     47        6) Owen-Withee                27   
    7) Gilman                       5                                           
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Mosinee                    148        2) Wausau East               113   
    3) Hayward High School        108        4) Medford                    87   
    5) Gilman                      72        6) Owen-Withee                16   
    7) Medford JV                  10