Licensed to Prime Time Track Club      Hy-Tek's Meet Manager 3/29/2009 03:00 PM
                        AAI JV Invitational - 3/27/2009                        
                                UW-River Falls                                 
                                    Results                                    
 
Event 16  Girls 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Berg, Estee               JR Stillwater H              9.83   3   10  
  2 Tobias, Brianna           SR Stillwater H             10.44   3    8  
  3 Engelhart, Amanda         FR Henry Sibley             10.59   1    6  
  4 Knoke, Racheal            FR Hudson                   10.66   2    5  
  5 Ebner, Jackie             FR La Crosse Ce             10.69   3    4  
  6 Rahn, Stacey              SO Anoka                    10.70   2    3  
  7 Asp, Annie                FR Anoka                    10.90   2    2  
  8 Rodman, Shauna            SO Anoka                    11.16   3    1  
  9 Tetzlaff, Kelsey          FR Henry Sibley             11.34   1 
 10 St. Dennis, Loreena       SO Anoka                    11.36   3 
 11 Meads, Megan              JR Stillwater H             11.69   3 
 12 Muchlinski, Martha        FR Hudson                   11.80   2 
 13 Kukacka, Amy              FR New Richmond             11.84   1 
 14 Dietrich, Mara            SO River Falls              11.96   2 
 15 Watson, Alice             FR River Falls              12.17   2 
 16 Harrell, Martha           FR Hudson                   12.19   2 
 17 Hockenberger, Kelsey      FR Hudson                   12.34   2 
 18 Swanson, Kayla            SO River Falls              12.75   1 
 19 Shafer, Meghan            FR River Falls              14.54   1 
 -- Johnson, Natalie          th Stillwater H               DNF   3 
 
Event 2  Boys 55 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Hailey, Patrick           SO New Richmond              8.87   3   10  
  2 Michaels, Kody            FR La Crosse Ce              9.47   3    8  
  3 Connell, Ian              JR Anoka                     9.52   3    6  
  4 Florman, Charles          JR Anoka                     9.55   3    5  
  5 Greenberg, Nolan          SO Anoka                     9.61   2    4  
  6 Robers, Joshua            JR Hudson                    9.68   2    3  
  7 Mahairas, Nick            SO La Crosse Ce             10.00   3    2  
  8 Kirkpatrick, Erik         SO Hudson                   10.00   2    1  
  9 O'Leary, Jack             FR Henry Sibley             10.71   2 
 10 Honsa, Mitch              SO Henry Sibley             10.72   1 
 11 Matthys, Ben              SR New Richmond             10.75   1 
 12 Purtell, Brock            SO Henry Sibley             11.26   1 
 13 Spafford, Ben             FR River Falls              11.91   2 
 14 Ackerman, Colby           SO Lakeville No             12.10   2 
 15 Fredrick, Connor          SO Anoka                    12.28   2 
 16 Durand, Tyler             FR New Richmond             14.64   2 
 
Event 15  Girls 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Pratt, Emily              SO Lakeville No              7.93   4   10  
  2 Anyaogu, Angie            FR Lakeville No              8.03   4    8  
  3 Thielmann, Katie          FR Hudson                    8.05   4    6  
  4 Wicker, Maria             JR Stillwater H              8.08   4    5  
  5 Adkins, Bethany           FR Stillwater H              8.13   2    4  
  6 Jones, Carletta           JR Stillwater H              8.21   3    3  
  7 Gombold, Kaylee           JR Stillwater H              8.27   3    2  
  8 Anderson, Kayla           SO Hudson                    8.31   3    1  
  9 Neitzke, Chelsey          SO Lakeville No              8.33   3 
 10 Vilaysome, Amanda         FR Henry Sibley              8.36   1 
 11 Gilmore, Cassi            SO Lakeville No              8.39   3 
 12 Watts, Katarina           FR Anoka                     8.43   4 
 13 Ista, Mackinzie           FR River Falls               8.52   3 
 14 Case, Colleen             JR Hudson                    8.53   3 
 15 Ebner, Jackie             FR La Crosse Ce              8.57   3 
 16 Asp, Annie                FR Anoka                     8.63   4 
 17 Hamer, Anna               FR Henry Sibley              8.68   1 
 18 Atwood, Maddy             SR New Richmond              8.70   1 
 19 Rentas, Zaydee            JR Henry Sibley              8.72   1 
 20 Monical, Natalie          JR Hudson                    8.73   2 
 21 Abbott, Nicole            FR Anoka                     8.74   4 
 22 Rafferty, Leah            FR Henry Sibley              8.74   1 
 23 Thorson, Amanda           FR La Crosse Ce              8.78   2 
 24 Kirkman, Krystal          SO Anoka                     8.78   4 
 25 Burns, Jenny              SO La Crosse Ce              8.89   2 
 26 Basel, Shelby             SO New Richmond              8.98   1 
 27 Gilbert, Kara             FR River Falls               9.06   2 
 28 Wrich, Allie              FR New Richmond              9.11   1 
 29 MacBeth, Riva             SO River Falls               9.12   2 
 30 Shafer, Maddie            FR River Falls               9.41   2 
 31 Casey, Thompson           JR La Crosse Ce             10.07   2 
 
Event 1  Boys 55 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Agyei, Shedrick           SR Lakeville No              6.76   4   10  
  2 Crowley, Tyler            JR Lakeville No              7.01   3    8  
  3 Malin, Kyle               SO La Crosse Ce              7.17   4    6  
  4 Gallegos, Aaron           SR Lakeville No              7.19   4    5  
  5 Johnson, William          SO Hudson                    7.22   3    4  
  6 Rose, Luke                SO River Falls               7.35   3    3  
  7 Kirkpatrick, Erik         SO Hudson                    7.41   2    2  
  8 Klemmensen, Christian     JR New Richmond              7.45   2    1  
  9 Rystrom, Trevor           SO River Falls               7.46   2 
 10 Gilbertson, Scott         FR River Falls               7.47   2 
 11 Arenz, Lukas              JR La Crosse Ce              7.50   4 
 12 Coates, Rob               SR La Crosse Ce              7.51   2 
 13 Quinlan, Jeff             SO Lakeville No              7.51   3 
 14 Zimmerman, Nick           SO River Falls               7.51   3 
 15 Cran, Troy                SR New Richmond              7.53   3 
 16 Ulrich, Nate              JR La Crosse Ce              7.57   4 
 17 Wallace, Joe              SO Anoka                     7.59   4 
 18 Vatnsdal, Gavin           SR Hudson                    7.69   2 
 19 Knox, Alec                FR New Richmond              7.72   3 
 20 Maust, Kyle               JR Anoka                     7.75   4 
 21 Stacken, Boyd             FR New Richmond              7.77   2 
 22 Megears, Peter            FR Anoka                     7.85   3 
 23 Knoop, Dylan              FR Anoka                     7.87   4 
 24 Matheson, Joe             FR Henry Sibley              9.15   1 
 
Event 21  Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Eskierka, Haley           th Lakeville No           5:49.30    10  
  2 Anderson, Laura           SO River Falls            5:50.60     8  
  3 Butler, Ashley            FR Lakeville No           5:51.02     6  
  4 Reed, Kaitlyn             FR Stillwater H           6:01.07     5  
  5 Broughton, Sam            SO Lakeville No           6:01.62     4  
  6 Annen, Melissa            SR Hudson                 6:08.46     3  
  7 Beckman, Ana              SO Stillwater H           6:10.54     2  
  8 Gribble, Hanna            FR River Falls            6:13.27     1  
  9 Olson, Caitlin            SR Stillwater H           6:16.26  
 10 Broughten, Riley          th Lakeville No           6:17.94  
 11 Haas, Rachel              FR Henry Sibley           6:25.88  
 12 Koehler, Sarah            SR Anoka                  6:26.85  
 13 Hogberg, Kirsten          FR Stillwater H           6:26.90  
 14 Miller, Shemaina          SO Hudson                 6:27.63  
 15 Gordon, Christina         FR Henry Sibley           6:28.57  
 16 Boyles, Kate              FR Anoka                  6:29.68  
 17 Cullen, Maren             SO Hudson                 6:30.91  
 18 Cole, Avalon              JR Henry Sibley           6:33.07  
 19 Gross, Katelyn            FR Hudson                 6:34.66  
 20 Smalley, Emma             SO La Crosse Ce           6:35.88  
 21 Alicia, Barbarick         JR Anoka                  6:41.82  
 22 Schmit, Alisha            JR Anoka                  6:43.78  
 23 Guetschow, Jasmine        SO La Crosse Ce           7:33.75  
 24 Schubert, Emily           SR River Falls            7:52.29  
 25 Kelsch, Ann-Christin      SR River Falls            7:57.49  
 
Event 5  Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Saxton, James             FR La Crosse Ce           5:00.55    10  
  2 Wareham, Josh             SO Henry Sibley           5:01.92     8  
  3 Bach, Sam                 JR Lakeville No           5:02.91     6  
  4 Chapman, Cole             SO Henry Sibley           5:15.03     5  
  5 Linnel, Eric              SO La Crosse Ce           5:15.30     4  
  6 Avery, Aaron              FR Hudson                 5:15.92     3  
  7 Renstrom, Sam             FR La Crosse Ce           5:20.09     2  
  8 Peterson, Nate            JR Lakeville No           5:21.34     1  
  9 Peterson, Corey           th Lakeville No           5:22.14  
 10 Miller, Alex              JR Anoka                  5:22.66  
 11 Taylor, Shae              FR River Falls            5:28.31  
 12 Czech, Logan              FR Anoka                  5:29.57  
 13 Schuh, Alex               JR Anoka                  5:33.57  
 14 Comer, Cole                  River Falls            5:33.68  
 15 Berg, Charlie             SR Henry Sibley           5:35.99  
 16 Hanson, Danny             SO Lakeville No           5:36.24  
 17 Dahl, Zachary             SO Hudson                 5:41.93  
 18 Williams, Garret          SO River Falls            5:43.51  
 19 Bastien, Slavador         FR River Falls            5:44.28  
 20 Abbott, Josh              JR Anoka                  5:45.06  
 21 Coyer, Dylan              SO Hudson                 5:47.98  
 22 Wienke, Nathan            JR New Richmond           5:49.32  
 23 Noonan, Matt              SO Henry Sibley           5:50.75  
 24 Drper, Parker             JR Hudson                 5:51.33  
 25 Anderson, Alex            FR New Richmond           5:52.74  
 
Event 20  Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rodman, Shauna            SO Anoka                  1:08.37   5   10  
  2 Erstad, Lindsay           FR Lakeville No           1:08.79   4    8  
  3 Amos, Rachel              th Stillwater H           1:10.75   5    6  
  4 Giddings, Allison         FR Anoka                  1:11.31   5    5  
  5 Benson, Kylee             FR Anoka                  1:11.55   5    4  
  6 Conley, Alison            SO River Falls            1:11.91   3    3  
  7 Falzone, Chelsey          JR Stillwater H           1:11.92   5    2  
  8 Heilman, Ashley           SO La Crosse Ce           1:12.64   3    1  
  9 Morrow, Chelsey           JR River Falls            1:12.95   3 
 10 Gomez, Karen              FR Henry Sibley           1:13.51   2 
 11 Beemer, Kate              SO Hudson                 1:13.96   4 
 12 Rothbauer, Jasmine        FR Hudson                 1:15.25   3 
 13 Ylinen, Natalie           SR Stillwater H           1:16.94   5 
 14 Martinez, Ashley          FR Hudson                 1:17.26   2 
 15 Shafer, Hannah            JR Henry Sibley           1:17.43   3 
 16 McCarthy, Megan           FR New Richmond           1:18.11   1 
 17 Duran, Rosa               SO River Falls            1:18.28   2 
 18 Stroschein, Miranda       SO New Richmond           1:19.38   2 
 19 Hastings, Sara            FR Henry Sibley           1:19.86   1 
 20 Casey, Thompson           JR La Crosse Ce           1:21.73   2 
 21 Hughes, Heather           SO New Richmond           1:22.41   1 
 22 Lindell, Graycee          SO New Richmond           1:23.93   1 
 23 Gannon, Allie             FR Henry Sibley           1:24.04   1 
 24 Stevens, Alexandra        FR Anoka                  1:24.61   4 
 25 Romporte, Anna            SO Stillwater H           1:25.13   4 
 26 Laylan, Heather           SO La Crosse Ce           1:25.23   2 
 
Event 3  Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miller, Chris             JR Lakeville No             56.71   5   10  
  2 Chmela, Derrick           JR Lakeville No             56.74   5    8  
  3 Goodman, Jake             JR La Crosse Ce             57.32   5    6  
  4 Hanson, John              JR Lakeville No             58.65   4    5  
  5 Bylander, Matt            FR River Falls              59.09   3    4  
  6 Lange, Hunter             SO La Crosse Ce             59.33   5    3  
  7 Gottschalk, Blake         SO Hudson                 1:00.01   3    2  
  8 Worrell, Peter            JR Hudson                 1:00.21   4    1  
  9 Schultz, Mason            SR New Richmond           1:00.52   2 
 10 Capetillo, Anostacio      SR New Richmond           1:00.95   3 
 11 Olson, Drew               JR New Richmond           1:01.26   4 
 12 O'Leary, Jack             FR Henry Sibley           1:02.42   1 
 13 Yang, David               JR La Crosse Ce           1:02.74   4 
 14 Lokken, Garret            SO Hudson                 1:03.04   5 
 15 Erickson, Joe             FR Henry Sibley           1:03.05   1 
 16 Colemen, Kyle             SR La Crosse Ce           1:03.57   4 
 17 Mielke, Jordan            FR Hudson                 1:04.10   2 
 18 Hedlund, Leonard          JR New Richmond           1:04.62   2 
 19 Holstein, Ty              FR River Falls            1:05.84   1 
 20 Boggs, Eric               JR Anoka                  1:06.11   4 
 21 Hanson, Nathan            FR River Falls            1:06.35   2 
 22 Allan, Chris              SO Henry Sibley           1:08.04   2 
 23 Grimes, Darius            JR Anoka                  1:09.52   3 
 
Event 19  Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Johnson, Emma             FR Lakeville No           2:37.39    10  
  2 Tomten, Amanda            SO La Crosse Ce           2:39.73     8  
  3 Saunders, Jenna           SO Lakeville No           2:44.47     6  
  4 Waniger, Anne             FR La Crosse Ce           2:48.34     5  
  5 Scott, Sarah              FR La Crosse Ce           2:50.39     4  
  6 Hesse, Ruth               FR Henry Sibley           2:51.88     3  
  7 Wilson, Amanda            SO Lakeville No           2:52.17     2  
  8 Gross, Katelyn            FR Hudson                 2:54.07     1  
  9 Kobelinski, Sarah         FR Anoka                  2:55.45  
 10 Pearsall, Vesselina       th Stillwater H           2:55.57  
 11 McElligott, Morgan        SO Stillwater H           2:55.62  
 12 Weinsberger, Jenna        SO Anoka                  2:57.24  
 13 Matthys, Bailey           FR New Richmond           2:57.51  
 14 Weaver, Jackie            JR Hudson                 2:58.66  
 15 Miller, Shemaina          SO Hudson                 3:00.00  
 16 Camber, Liz               JR River Falls            3:00.64  
 17 Treacy, Morgan            FR Stillwater H           3:03.07  
 18 Berns, Meghan             JR Stillwater H           3:04.26  
 19 Dattalo, Ashley           SO Anoka                  3:05.52  
 20 Chapman, Zoa              FR Henry Sibley           3:06.45  
 21 Funk, Rachel              SO Hudson                 3:06.89  
 22 Sarah, Rumball            JR La Crosse Ce           3:07.47  
 23 Stoneburner, Natalie      FR Henry Sibley           3:08.02  
 24 Yehle, Larissa            FR Anoka                  3:08.08  
 25 Johnson, Maren            SO River Falls            3:17.47  
 26 Nelson, Cindy             SR River Falls            3:20.42  
 27 Schliesman, Brigit        FR Lakeville No           3:21.75  
 28 Mishek, Rachel            SR River Falls            3:56.51  
 
Event 4  Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ottow, William            SO La Crosse Ce           2:12.74    10  
  2 Steffen, Andy             SR New Richmond           2:15.43     8  
  3 Hodgson, Elliot           JR Henry Sibley           2:18.13     6  
  4 Nelson, Robert            SR Anoka                  2:20.99     5  
  5 Boldt, Nick               JR La Crosse Ce           2:22.43     4  
  6 Hinton, Gus               JR La Crosse Ce           2:22.82     3  
  7 Kunik, Lewis              FR Lakeville No           2:23.10     2  
  8 Dawson, Jason             FR Lakeville No           2:24.80     1  
  9 Gottschalk, Blake         SO Hudson                 2:24.84  
 10 Johnson, Nik              SO River Falls            2:25.92  
 11 Bronkhorst, Ben           JR La Crosse Ce           2:26.30  
 12 Fall, Cambell             JR Hudson                 2:26.75  
 13 Sawatsky, Ben             SO Henry Sibley           2:28.14  
 14 Moe, Zachary              JR New Richmond           2:28.73  
 15 Rosno, Mark               FR Henry Sibley           2:30.55  
 16 Comer, Cole                  River Falls            2:31.49  
 17 Thole, Isaac              FR Lakeville No           2:34.55  
 18 Palmer, Nolan             JR Hudson                 2:35.43  
 19 Oliversen, Jake           SO Anoka                  2:36.17  
 20 Moshier, Taylor           JR Anoka                  2:39.15  
 21 Brown, Geoff              JR Lakeville No           2:42.15  
 22 Mielke, Jordan            FR Hudson                 2:45.86  
 23 Spafford, Ben             FR River Falls            2:48.74  
 24 Garcia Cruz, Josue        SR Anoka                  2:49.08  
 25 Bibeau, Daren             SO New Richmond           2:53.83  
 26 Holden, Cedric            JR Henry Sibley           2:57.93  
 27 Williams, Garret          SO River Falls            2:58.75  
 
Event 35  Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Anyaogu, Angie            FR Lakeville No             28.80   6   10  
  2 Pratt, Emily              SO Lakeville No             29.17   5    8  
  3 Thielmann, Katie          FR Hudson                   29.26   5    6  
  4 Weidner, Madeleine        th Stillwater H             29.42   6    5  
  5 Vilaysome, Amanda         FR Henry Sibley             29.92   2    4  
  6 Magilke, Kyra             SO Stillwater H             30.36   6    3  
  7 Anderson, Kayla           SO Hudson                   30.39   4    2  
  8 Adkins, Rachel            SR Stillwater H             30.40   6    1  
  9 Kirkman, Krystal          SO Anoka                    30.65   5 
 10 Case, Colleen             JR Hudson                   30.80   4 
 11 Spekman, Jessica          SR Lakeville No             30.83   4 
 12 Koehler, Rachel           SO Anoka                    31.01   6 
 13 Tobias, Brianna           SR Stillwater H             31.47   6 
 14 Ista, Mackinzie           FR River Falls              31.54   5 
 15 Beyer, Amanda             SO Hudson                   31.60   4 
 16 Ebner, Jackie             FR La Crosse Ce             31.63   4 
 17 Utgaard, Antje            FR New Richmond             31.94   2 
 18 Atwood, Maddy             SR New Richmond             32.21   1 
 19 Basel, Shelby             SO New Richmond             32.43   3 
 20 Thorson, Amanda           FR La Crosse Ce             32.53   3 
 21 Heilman, Ashley           SO La Crosse Ce             32.86   3 
 22 Nickisch, Cassie          FR Lakeville No             32.87   3 
 23 Burns, Jenny              SO La Crosse Ce             32.93   4 
 24 Blank, Erin               FR Anoka                    33.07   5 
 25 Maldonado, Ericka         FR Henry Sibley             33.37   1 
 26 Narlock, Sarah            FR Henry Sibley             33.57   1 
 27 Slater, Alexa             JR Henry Sibley             33.63   2 
 28 Kidd, Katie               FR River Falls              33.89   2 
 29 Soley, Nicole             FR River Falls              34.44   3 
 30 Pechacek, Hillary         JR River Falls              34.57   3 
 31 Lindell, Graycee          SO New Richmond             36.84   2 
 
Event 36  Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Crowley, Tyler            JR Lakeville No             24.95   5   10  
  2 Gallegos, Aaron           SR Lakeville No             25.00   5    8  
  3 Valentine, Alex           JR La Crosse Ce             25.92   3    6  
  4 LaRue, Nick               JR La Crosse Ce             25.96   3    5  
  5 O'Connell, Jared          JR New Richmond             26.01   3    4  
  6 Von Wald, Ryan            JR Lakeville No             26.08   4    3  
  7 Spangenberg, Joshua       SO Hudson                   26.13   4    2  
  8 Huppert, Evan             SO River Falls              26.28   4    1  
  9 Michaels, Kody            FR La Crosse Ce             26.30   3 
 10 Johnson, Christian        JR Anoka                    26.35   5 
 11 Jeska, Isaac              JR Anoka                    26.42   5 
 12 Hilden, Travis            JR Hudson                   26.62   4 
 13 Mahairas, Nick            SO La Crosse Ce             26.70   2 
 14 Leuhmann, Jordan          JR Anoka                    26.72   4 
 15 Zimmerman, Nick           SO River Falls              26.86   3 
 16 Vatnsdal, Gavin           SR Hudson                   26.88   2 
 17 Worrell, Peter            JR Hudson                   27.10   2 
 18 Cran, Troy                SR New Richmond             27.24   3 
 19 Knox, Alec                FR New Richmond             27.61   4 
 20 Knoop, Dylan              FR Anoka                    28.10   5 
 21 Blackwell, Jordan         SO Henry Sibley             28.35   2 
 22 Brown, Justin             SO River Falls              28.37   2 
 23 Freund, Michael           FR Henry Sibley             28.83   1 
 24 Kerlin, Matt              SR New Richmond             30.98   2 
 25 Johnson, Dimitri          SR Henry Sibley             31.12   1 
 26 Geissler-Heath, Erik      FR River Falls              37.00   1 
 
Event 24  Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Stillwater High School                              4:33.20   2   10  
  2 Lakeville North                                     4:40.29   2    8  
  3 Anoka                                               4:44.00   2    6  
  4 River Falls                                         4:50.68   1    5  
  5 La Crosse Central                                   4:58.86   2    4  
  6 Henry Sibley                                        5:04.06   1    3  
  7 Hudson                                              5:04.83   1    2  
  8 New Richmond                                        5:11.95   2    1  
 
Event 8  Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 La Crosse Central                                   3:59.45   2   10  
  2 Hudson                                              4:05.58   1    8  
  3 Anoka                                               4:05.86   2    6  
  4 New Richmond                                        4:07.15   2    5  
  5 River Falls                                         4:08.45   1    4  
  6 Henry Sibley                                        4:13.03   1    3  
  7 Lakeville North                                     4:14.34   2    2  
 
Event 30  Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Buberl, Hailey            SR Stillwater H          33-02.25    10  
  2 Krynski, Becky            SO Lakeville No          32-07.75     8  
  3 Buberl, Torie             SO Stillwater H          31-10.00     6  
  4 Hanson, Cress             SR Hudson                30-07.50     5  
  5 Miller, Delany            FR Lakeville No          28-07.50     4  
  6 Alexander, Emily          SO Anoka                 28-06.25     3  
  7 Sarazine, Stephanie       SR Anoka                 28-02.00     2  
  8 Steffens, Kirby           th Henry Sibley          27-01.00     1  
  9 Karst, Kayla              SO Anoka                 26-06.00  
 10 Veenendaal, Darian        SO New Richmond          26-04.75  
 11 Thorson, Amanda           FR La Crosse Ce          26-02.75  
 12 Jenkins, Dani             FR Lakeville No          26-02.00  
 13 Akey, Ashley              FR Hudson                25-03.50  
 14 Johnson, Tessa            SO La Crosse Ce          24-05.00  
 15 Drewiske, Maddie          FR Hudson                24-04.25  
 16 Morrow, Hannah               River Falls           24-01.00  
 17 Holmann, Mackenzie        FR Lakeville No          23-05.00  
 18 Garr, Sarah                  Henry Sibley          23-01.50  
 19 Furlong, Nikki               Henry Sibley          22-07.00  
 19 Aspenson, Sabrina         FR La Crosse Ce          22-07.00  
 21 Flock, Lindsay            SO La Crosse Ce          22-06.75  
 22 Barnes, Laura             FR River Falls           20-08.75  
 23 Meier, Elisabeth             Stillwater H          20-08.00  
 24 Dahlquist, Kelsey         SO New Richmond          19-08.00  
 25 Johnson, Courtney         FR River Falls           19-07.75  
 26 Saltzman, Sami            FR Henry Sibley          18-03.00  
 27 Damsgard, Erika           FR Stillwater H          16-11.00  
 28 Burns, Lexi                  River Falls           16-07.75  
 -- Ryan, Maddie              JR Hudson                      ND  
 -- Lorge, Ashley             SO Anoka                       ND  
 
Event 14  Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Enyi, Alex                SR Lakeville No          43-03.00    10  
  2 Johnson, Mark             JR Lakeville No          41-01.00     8  
  3 Larson, Charles           JR Hudson                38-08.50     6  
  4 Weber, Jake               SO Lakeville No          38-04.00     5  
  5 Greene, Bryan             SO New Richmond          37-06.00     4  
  6 Worrell, Peter            JR Hudson                37-05.00     3  
  7 Hall, Dillon              SO New Richmond          36-08.50     2  
  8 Czeck, Addison               Anoka                 36-03.75     1  
  9 Snow, Jake                SR Anoka                 36-01.75  
 10 Benoy, Jesse              SO Hudson                35-09.50  
 11 Neiburg, Antonio             Henry Sibley          35-07.50  
 12 Martin, Kevin             JR Lakeville No          34-08.50  
 13 Middlebrook, Tony         JR La Crosse Ce          34-05.50  
 14 Brekke, Andrew            SO La Crosse Ce          34-03.00  
 15 Anderson, Jacob           SO River Falls           33-09.75  
 16 Dureski, Alex             FR La Crosse Ce          33-08.75  
 17 Paulson, Chase            SO New Richmond          33-07.50  
 18 Abumayaleh, Mahmoud       SR Anoka                 33-01.75  
 19 Kurkowski, Zack           JR Hudson                33-01.50  
 20 Wing, Cameron             JR River Falls           33-01.25  
 21 Talafous, Ty              SO River Falls           32-04.50  
 22 Haley, Chet               SO La Crosse Ce          31-08.50  
 23 Nessman, Jacob            SR Anoka                 31-04.75  
 24 Cerda, Roci               SO Henry Sibley          29-11.00  
 25 Ledezma, Rodolfo          FR Henry Sibley          29-10.50  
 26 Maas, Ryan                JR River Falls           29-08.00  
 27 Kapsch, Chester           FR Henry Sibley          28-08.00  
 28 Raska, Lucas              SO New Richmond          27-03.75  
 -- Sullivan, Joe             SR Anoka                       ND  
 
Event 26  Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kempenic, Kelcie          FR Stillwater H           4-11.00    10  
  2 Giebel, Allison           FR Stillwater H           4-08.00     8  
  3 Regan, Gracie             JR Stillwater H           4-06.00     6  
  4 Weidner, Madeleine        th Stillwater H           4-06.00     5  
  5 Kukacka, Amy              FR New Richmond           4-04.00     4  
  6 Holmann, Mackenzie        FR Lakeville No           4-04.00     3  
  7 Theisen, Whitney          SO Hudson                 4-04.00     2  
  8 Harrell, Martha           FR Hudson                 4-04.00     1  
  9 Christensen, Katie        JR Anoka                  4-04.00  
 10 Utgaard, Antje            FR New Richmond           4-01.00  
 10 Duran, Rosa               SO River Falls            4-01.00  
 10 Miller, Delany            FR Lakeville No           4-01.00  
 10 Aspenson, Sabrina         FR La Crosse Ce           4-01.00  
 14 McCarthy, Megan           FR New Richmond           3-10.00  
 14 Barr, Zoe                 FR River Falls            3-10.00  
 14 Morrow, Chelsey           JR River Falls            3-10.00  
 14 Probst, Marla             SO River Falls            3-10.00  
 14 Hamer, Anna               FR Henry Sibley           3-10.00  
 14 Stoneburner, Natalie      FR Henry Sibley           3-10.00  
 14 Nickisch, Cassie          FR Lakeville No           3-10.00  
 14 Benson, Kylee             FR Anoka                  3-10.00  
 14 Giddings, Allison         FR Anoka                  3-10.00  
 14 Stein, Mirjam             JR Anoka                  3-10.00  
 -- Bungue, Eliaza            SO Henry Sibley                NH  
 -- Brown, Brittney           SO Lakeville No                NH  
 -- Schneider, Sarah          JR Henry Sibley                NH  
 
Event 10  Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Robers, Joshua            JR Hudson                 5-10.00    10  
  2 Goodman, Jake             JR La Crosse Ce           5-06.00     8  
  3 Andert, Ryan              JR Henry Sibley           5-04.00     5.5
  3 Schaeffer, Zach           SR Hudson                 5-04.00     5.5
  5 Sanchez, Emilio           SO Anoka                  5-04.00     4  
  6 Greenberg, Nolan          SO Anoka                  5-04.00     3  
  7 Guptil, Eli               SO Anoka                  5-04.00     2  
  8 Anderson, Dylan           FR River Falls            5-01.00     0.5
  8 Gilbertson, Scott         FR River Falls            5-01.00     0.5
  9 Brenes, Will              FR River Falls            5-01.00  
  9 Steffen, Andy             SR New Richmond           5-01.00  
  9 O'Leary, Jack             FR Henry Sibley           5-01.00  
 13 Brogan, Zach              FR Lakeville No           4-10.00  
 -- Olson, Drew               JR New Richmond                NH  
 -- Durand, Tyler             FR New Richmond                NH  
 -- Malin, Kyle               SO La Crosse Ce                NH  
 -- Matheson, Joe             FR Henry Sibley                NH  
 -- Lawrie, Dalton            SO La Crosse Ce                NH  
 -- Sylvers, David            JR Anoka                       NH  
 -- Jellum, Darius            SO Lakeville No                NH  
 -- Krugerud, Mike            JR Lakeville No                NH  
 -- Eskuri, Kevin             FR Lakeville No                NH  
 -- Freund, Michael           FR Henry Sibley                NH  
 -- Capetillo, Anostacio      SR New Richmond                NH  
 -- Huppert, Evan             SO River Falls                 NH  
 
Event 28  Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Anyaogu, Angie            FR Lakeville No          14-03.00    10  
  2 Tobias, Brianna           SR Stillwater H          14-02.00     8  
  3 Asp, Annie                FR Anoka                 13-10.75     6  
  4 McDevitt, Anna            JR Lakeville No          13-07.00     5  
  5 Rivera, Elizabeth         SR Hudson                13-03.50     4  
  6 Theisen, Whitney          SO Hudson                13-03.25     3  
  7 Johnson, Natalie          th Stillwater H          13-00.00     2  
  8 Meads, Megan              JR Stillwater H          12-07.00     1  
  9 Buechler, Nicole          SO Hudson                12-07.00  
 10 Parks, Anna               JR River Falls           12-03.50  
 11 Heimsness, Callie         JR Anoka                 12-00.00  
 12 Narlock, Sarah            FR Henry Sibley          11-11.00  
 13 Wilson, Heather           SO Anoka                 11-07.00  
 14 Hudoba, Brianna           SO Hudson                11-03.00  
 15 Passe, Bre                JR River Falls           11-01.00  
 16 Gilmore, Cassi            SO Lakeville No          10-11.00  
 17 Garcia, Angelica          FR River Falls           10-10.50  
 18 Saltzman, Sami            FR Henry Sibley          10-08.00  
 19 Stroschein, Miranda       SO New Richmond          10-07.00  
 20 Rodman, Shauna            SO Anoka                  9-08.50  
 -- Hove, Shayla              SO River Falls                 ND  
 -- Altshuler, Berina         FR Henry Sibley                ND  
 -- Cartony, Amanda           JR Stillwater H                ND  
 -- Lichtfuss, Ellis          SO Henry Sibley                ND  
 -- Wrich, Allie              FR New Richmond                ND  
 
Event 12  Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pint, Matt                SO Anoka                 18-01.25    10  
  2 Hailey, Patrick           SO New Richmond          17-09.50     8  
  3 Ryberg, Caleb             SO Hudson                17-01.50     6  
  4 Patrick, Garrett          SO Hudson                17-01.25     5  
  5 Congdon, Michael          SO Hudson                16-09.75     4  
  6 Ulrich, Nate              JR La Crosse Ce          16-08.75     3  
  7 Johnson, William          SO Hudson                16-08.00     2  
  8 Dapper, Brandon           SO Lakeville No          16-07.00     1  
  9 Brogan, Zach              FR Lakeville No          16-06.25  
 10 O'Connell, Jared          JR New Richmond          16-04.50  
 11 Quigley, Kevin            SO Anoka                 16-03.00  
 11 Torgerson, Mike           JR La Crosse Ce          16-03.00  
 13 Klemmensen, Christian     JR New Richmond          15-07.50  
 14 Moon, Wes                    River Falls           15-01.75  
 15 Andert, Ryan              JR Henry Sibley          15-00.50  
 16 Berres, Matt              SO River Falls           14-10.50  
 17 Thompson, Jake            FR Anoka                 14-09.50  
 17 McPhee, Kyle              FR Lakeville No          14-09.50  
 19 Knox, Alec                FR New Richmond          14-07.50  
 20 Coates, Rob               SR La Crosse Ce          14-05.00  
 21 Vu, Matt                  SO River Falls           14-03.00  
 22 Essawy, Ahmed             FR Lakeville No          14-02.00  
 23 Wakefield, Spencer        FR River Falls           13-04.00  
 24 Gomez, Hember             JR Henry Sibley          12-08.50  
 25 Mueller, Justin           FR Henry Sibley          11-07.00  
 -- Elvig, Josh               JR Anoka                       ND  
 -- Arenz, Lukas              JR La Crosse Ce                ND  
 
Event 33  Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Berg, Estee               JR Stillwater H           7-06.00    10  
  2 Rohl, Kayla               SO River Falls            7-00.00     8  
  3 Gjeno, Hannah                Stillwater H           6-06.00     6  
  4 Utgaard, Annika           SO New Richmond           6-06.00     5  
  5 Neitzke, Chelsey          SO Lakeville No           6-00.00     4  
 -- Blank, Erin               FR Anoka                       NH  
 -- Stenerson, Nikki          SO Lakeville No                NH  
 -- Hughes, Heather           SO New Richmond                NH  
 -- Johnson, Maren            SO River Falls                 NH  
 -- Bloom, Maggie             SR River Falls                 NH  
 -- Giddings, Allison         FR Anoka                       NH  
 -- Wilson, Heather           SO Anoka                       NH  
 -- Gagliardi, Elizabeth      JR Hudson                      NH  
 -- Weeks, Lisa               FR Hudson                      NH  
 -- Walzak, Kathryn           SO Anoka                       NH  
 -- Drewiske, Maddie          FR Hudson                      NH  
 -- Laylan, Heather           SO La Crosse Ce                NH  
 -- Thielmann, Katie          FR Hudson                      NH  
 -- Finkbeiner, Michelle      FR Lakeville No                NH  
 -- Michel, Afton             FR Stillwater H                NH  
 -- Meidl, Becca              FR Lakeville No                NH  
 -- Frank, Meghan             SO New Richmond                NH  
 -- Jacobsen, Katie           JR Stillwater H                NH  
 
Event 34  Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wicklund, Josh            SR Anoka                  9-06.00    10  
  2 Congdon, Michael          SO Hudson                 9-06.00     8  
  3 Kruse, Mitchell           SO Lakeville No           8-06.00     6  
  4 Colemen, Kyle             SR La Crosse Ce           8-06.00     5  
  5 Roschen, Tyler            JR Anoka                  8-06.00     4  
  6 Polcari, Casey               La Crosse Ce           8-06.00     3  
  7 Ryberg, Caleb             SO Hudson                 8-00.00     2  
  8 Goodman, Jake             JR La Crosse Ce           8-00.00     1  
  9 Patrick, Garrett          SO Hudson                 8-00.00  
 10 Simpson, Colton           FR New Richmond           8-00.00  
 11 McPhee, Kyle              FR Lakeville No           8-00.00  
 12 Van Every, Tom            SR La Crosse Ce           7-06.00  
 12 Briese, Derrick           SO New Richmond           7-06.00  
 14 Brent, Jimmy                 Anoka                  7-00.00  
 -- Olson, Drew               JR New Richmond                NH  
 -- Ritter, Zach              SO New Richmond                NH  
 -- Higgins, Henry            JR River Falls                 NH  
 -- Shafer, Charlie           FR River Falls                 NH  
 -- Hanson, Nathan            FR River Falls                 NH  
 -- Lemke, Chase              SO Lakeville No                NH  
 -- Boggs, Eric               JR Anoka                       NH  
 -- Imoto, Jarryd             SO Lakeville No                NH  
 
                    Women - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Stillwater High School     138        2) Lakeville North           124   
    3) Anoka                       42        4) Hudson                     41   
    5) La Crosse Central           26        6) River Falls                25   
    7) Henry Sibley                17        8) New Richmond               10   
 
                    Men - Team Rankings - 11 Events Scored
===============================================================================
    1) Lakeville North            109        2) La Crosse Central          99   
    3) Hudson                      77.50     4) Anoka                      60   
    5) New Richmond                42        6) Henry Sibley               27.50
    7) River Falls                 13