Licensed to Prime Time Timing - Contractor License        HY-TEK's Meet Manager
                         Ted Nelson Classic - 2/7/2009                         
                          Minnesota State University                           
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Bentele, Noel                Augustana             15.55m     15.97m   52-04.75 
  2 Schaller, Amelia             Msu-Mankato           14.02m     14.40m   47-03.00 
  3 Christiansen, Rachel         Augustana             13.00m     12.95m   42-06.00 
  4 Taryn, Kautz                 North Dakota          10.60m     10.36m   34-00.00 
  5 McCall, Ashley               Msu-Mankato           11.00m      9.79m   32-01.50 
  6 Underhill, Samantha          North Dakota           9.00m      9.64m   31-07.50 
  7 Gierke, Ashley               North Dakota          10.10m      8.97m   29-05.25 
 
Event 2  Men Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Robinson, Mike               Msu-Mankato           16.60m     15.80m   51-10.00 
  2 Knapp, Kevin                 Augustana             16.00m     15.76m   51-08.50 
  3 Quesenberry, Brandon         North Dakota          15.50m     15.56m   51-00.75 
  4 Velzke, Tyler                Unattached            15.37m     14.83m   48-08.00 
  5 Schultz, Travis              North Dakota          13.72m     13.71m   44-11.75 
  6 Moe, Spencer                 North Dakota          12.08m     13.66m   44-09.75 
  7 Kjos, Rusty                  North Dakota          12.00m     13.55m   44-05.50 
  8 Jung, Aaron                  Augustana             13.00m     12.46m   40-10.50 
  9 Sjarpe, Dan                  North Dakota          10.66m     11.66m   38-03.25 
 -- DeJong, Todd                 Msu-Mankato           15.25m         ND            
 
Event 3  Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Biederstedt, Brooke          North Dakota          11.65m     12.38m   40-07.50 
  2 Bentele, Noel                Augustana             12.20m     12.03m   39-05.75 
  3 Christiansen, Rachel         Augustana             12.00m     11.65m   38-02.75 
  4 Schaller, Amelia             Msu-Mankato           12.83m     11.63m   38-02.00 
  5 Underhill, Samantha          North Dakota          10.45m     11.45m   37-06.75 
  6 Merrihew, Kaycie             Msu-Mankato           11.58m     10.28m   33-08.75 
  7 Taryn, Kautz                 North Dakota           9.50m      9.91m   32-06.25 
  8 Sellers, Andrea              Msu-Mankato            9.75m      9.76m   32-00.25 
  9 McCall, Ashley               Msu-Mankato                       9.44m   30-11.75 
 10 Gierke, Ashley               North Dakota          10.00m      8.97m   29-05.25 
 
Event 4  Men Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Schroyer, Creighton          North Dakota          15.58m     15.65m   51-04.25 
  2 DeJong, Todd                 Msu-Mankato           15.00m     14.78m   48-06.00 
  3 Robinson, Mike               Msu-Mankato           15.01m     14.78m   48-06.00 
  4 Quesenberry, Brandon         North Dakota          15.19m     14.62m   47-11.75 
  5 Jung, Aaron                  Augustana             15.10m     13.98m   45-10.50 
  6 Schultz, Travis              North Dakota          13.58m     13.68m   44-10.75 
  7 Knapp, Kevin                 Augustana             14.30m     12.83m   42-01.25 
  8 Sjarpe, Dan                  North Dakota          12.65m     12.65m   41-06.00 
  9 Kjos, Rusty                  North Dakota          13.04m     12.39m   40-07.75 
 10 Torres, Lucas                Unattached            10.37m     10.18m   33-04.75 
 11 Moe, Spencer                 North Dakota          10.00m      9.96m   32-08.25 
 
Event 5  Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Butler, Jessica              North Dakota           5.10m      5.04m   16-06.50 
  2 Hanson, Kersten              Msu-Mankato                       5.01m   16-05.25 
  3 Carpenter, Sara              North Dakota           5.15m      4.95m   16-03.00 
  4 Gauwitz, Alexis              North Dakota           4.95m      4.89m   16-00.50 
  5 Hirst, Mikaela               North Dakota           5.00m      4.88m   16-00.25 
  6 Stocker, Lisa                Msu-Mankato            4.90m      4.88m   16-00.25 
  7 Hotovy, Carissa              Augustana              4.90m      4.70m   15-05.00 
  8 Fegley, Sarah                North Dakota           5.20m      4.68m   15-04.25 
 
Event 6  Men Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rodgers, Kelvin              Msu-Mankato            7.10m      7.09m   23-03.25 
  2 Diley, Erik                  Saint John\'           6.80m      7.03m   23-00.75 
  3 Waechter, Ryan               North Dakota           6.82m      6.74m   22-01.50 
  4 Hanson, Carl                 North Dakota           6.51m      6.52m   21-04.75 
 
Event 7  Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Rains, Katelin               Msu-Mankato         13-09.75      4.17m   13-08.25 
  2 Stelten, Lauren              Msu-Mankato         12-06.00      3.87m   12-08.25 
  3 LaRoche, Kate                North Dakota        12-00.00      3.72m   12-02.50 
  4 Clausnitzer, Jessica         North Dakota        12-00.00      3.57m   11-08.50 
  5 kroschel, Whitney            Msu-Mankato         12-00.00      3.57m   11-08.50 
  6 Stocker, Lisa                Msu-Mankato         10-06.00      3.27m   10-08.75 
  7 Olson, Megan                 Msu-Mankato         10-06.00      3.12m   10-02.75 
  8 Erickson, Kacia              Augustana           10-10.00      2.97m    9-09.00 
  9 May-Fraser, Alexandra        North Dakota         9-02.25      2.97m    9-09.00 
 10 Magnuson, Amy                Msu-Mankato         10-06.00      2.67m    8-09.00 
 -- Pfau, Kayla                  North Dakota        11-01.75         NH            
 
Event 8  Men Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Masloski, Matt               Msu-Mankato         15-11.25      4.96m   16-03.25 
  2 Novak, Dan                   Msu-Mankato         15-07.00      4.71m   15-05.50 
  3 Yenser, Nick                 Msu-Mankato         15-01.50      4.71m   15-05.50 
  4 Mauch, Ben                   Msu-Mankato         15-07.25      4.56m   14-11.50 
  5 Wagner, Brayden              Saint John\'        15-00.00      4.56m   14-11.50 
  6 Schroeder, Jay               North Dakota        15-03.00      4.41m   14-05.50 
  7 Johnson, Eric                North Dakota        13-11.75      4.26m   13-11.75 
  8 Torres, Lucas                Unattached          12-03.25      3.66m   12-00.00 
 -- Nauman, Cal                  North Dakota        12-03.50         NH            
 
Event 10  Men Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Buss, Eric                   Saint John\'          14.20m     13.87m   45-06.25 
  2 Waechter, Ryan               North Dakota          13.38m     13.52m   44-04.25 
  3 Ologunde, Adedayo            Msu-Mankato           13.36m     13.47m   44-02.50 
 
Event 11  Women Triple Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Fegley, Sarah                North Dakota        34-07.50     10.78m   35-04.50 
  2 Gauwitz, Alexis              North Dakota        34-09.50     10.53m   34-06.75 
  3 Hirst, Mikaela               North Dakota        34-09.50     10.35m   33-11.50 
  4 Carpenter, Sara              North Dakota        34-05.50     10.22m   33-06.50 
  5 Hotovy, Carissa              Augustana           32-09.75      9.62m   31-06.75 
 
Event 12  Men High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Ologunde, Adedayo            Msu-Mankato          6-03.50      1.95m    6-04.75 
 
Event 13  Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Pepin, Karissa               Augustana            5-03.00      1.52m    4-11.75 
  2 Butler, Jessica              North Dakota         5-01.00      1.52m    4-11.75 
  3 Smook, Traci                 Msu-Mankato          5-01.00      1.47m    4-09.75 
  3 Erickson, Sarah              North Dakota         4-11.50      1.47m    4-09.75 
  5 Ongstad, Joanna              North Dakota         4-11.50      1.37m    4-06.00 
  5 Merrihew, Kaycie             Msu-Mankato          5-01.00      1.37m    4-06.00 
 
Event 14  Women 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Henderson, Brittany          Msu-Mankato             7.51       7.66  
  2 Buyck, Bobbi Jo              Augustana               8.00       7.99  
  3 Grandgenett, Meagan          Augustana               8.25       8.46  
  4 Severson, Claire             Augustana               8.45       8.55  
  5 Fashant, Rachael             North Dakota            8.55       8.60  
 
Event 15  Men 60 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rodgers, Kelvin              Msu-Mankato             7.38       7.10  
  2 Nelson, Eric                 North Dakota            7.33       7.38  
  3 Uehran, Brandon              North Dakota            7.49       7.39  
  4 Mallory, Paul                Augustana               7.15       7.42  
  5 Quaintance, Sam              Augustana               7.40       7.82  
 
Event 16  Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Butler, Jessica              North Dakota            9.19       9.06   1 
  2 Olson, Megan                 Msu-Mankato             9.20       9.11   1 
  3 Clausnitzer, Jessica         North Dakota            9.19       9.16   1 
  4 Grandgenett, Meagan          Augustana               9.38       9.51   1 
  5 Hopper, Katie                Msu-Mankato             9.51       9.64   1 
  6 Severson, Claire             Augustana               9.65       9.87   2 
  7 Fashant, Rachael             North Dakota            9.59       9.87   1 
  8 Smook, Traci                 Msu-Mankato             9.97       9.94   2 
  9 Walker, Aria                 Msu-Mankato             9.90      10.63   2 
 
Event 17  Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mallory, Paul                Augustana               8.40       8.56  
  2 Hanson, Carl                 North Dakota            8.78       8.56  
  3 Quaintance, Sam              Augustana               8.85       8.98  
  4 Salomon, Bryant              North Dakota            9.25       9.46  
 
Event 18  Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Dettman, Amanda              Msu-Mankato          5:10.00    5:09.53  
  2 Clark, Molly                 Augustana            5:10.00    5:11.24  
  3 Hoese, Jenny                 Msu-Mankato          5:15.00    5:12.28  
  4 Dahlheimer, Kristi           North Dakota         5:14.00    5:13.69  
  5 Wagner, Miranda              Augustana            5:12.00    5:14.42  
  6 Polgreen, Caitlin            Augustana            5:12.00    5:22.97  
  7 Enabnit, Meghan              North Dakota         5:14.00    5:24.69  
  8 Rasmussen, Courtney          Augustana            5:25.00    5:42.33  
 -- Smalley, Rachel              Msu-Mankato          5:06.00        DNF  
 -- Blue, Jen                    Unattached           5:00.00        DNF  
 
Event 19  Men 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Loersch, Nathan              Martin Luthe         4:30.20    4:25.64  
  2 Zauner, Colin                Unattached           4:30.00    4:26.75  
  3 Rose, Tyler                  North Dakota         4:31.40    4:30.21  
  4 Blatherwick, Joss            North Dakota         4:39.00    4:39.86  
  5 Lorenz, Steele               Unattached           4:40.00    4:41.79  
  6 Heesch, Matt                 Augustana            4:30.00    4:43.18  
  7 Baeten, Evan                 Unattached           4:40.00    4:43.70  
 
Event 20  Women 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Pepin, Annaliese             Augustana              26.60      26.53  
  2 Boyer, Cheri                 North Dakota           26.45      26.90  
  3 Fashant, Rachael             North Dakota           28.50      28.91  
  4 Ongstad, Joanna              North Dakota           30.00      30.63  
 
Event 21  Men 200 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rodgers, Kelvin              Msu-Mankato            22.34      22.48  
  2 Uehran, Brandon              North Dakota           23.49      23.55  
  3 Nelson, Eric                 North Dakota           24.49      24.32  
  4 Salomon, Bryant              North Dakota           25.14      25.36  
 -- Zietlow, Ben                 Martin Luthe           24.40         DQ  
 
Event 22  Women 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Leonard, Kelsey              Msu-Mankato            57.19      58.43  
  2 Kurke, Alissa                Msu-Mankato            58.50      59.08  
  3 Boyer, Cheri                 North Dakota           59.89    1:02.03  
  4 Erickson, Sarah              North Dakota         1:03.00    1:04.21  
  5 Drew, Sarah                  Augustana                       1:08.14  
  6 Smook, Traci                 Msu-Mankato          1:08.00    1:09.91  
 
Event 23  Men 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stoks, Chris                 North Dakota           50.10      50.50  
  2 Endres, Adam                 Msu-Mankato            51.12      50.55  
  3 Flies, Brady                 Msu-Mankato            50.07      50.72  
  4 Barclay, Mark                North Dakota           50.11      51.42  
  5 Elbert, Matt                 North Dakota           53.52      52.69  
  6 Steinmetz, Jacob             Martin Luthe           54.10      54.85  
  7 Nelson, Brian                North Dakota           53.60      56.70  
 
Event 24  Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Rogers, Jenny                Augustana            2:23.00    2:20.05  
  2 Erspamer, Megan              Augustana            2:20.00    2:23.52  
  3 Dahlheimer, Kristi           North Dakota         2:23.00    2:23.53  
  4 Henke, Allison               Augustana            2:25.00    2:24.31  
  5 Enabnit, Meghan              North Dakota         2:23.00    2:25.94  
  6 Benke, Lori                  North Dakota         2:25.00    2:29.45  
  7 Haasch, Libby                Martin Luthe         2:29.00    2:38.36  
 
Event 25  Men 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ramberg, Nick                Msu-Mankato          1:55.00    1:56.21  
  2 Rosseau, Kyle                North Dakota         1:58.10    1:57.06  
  3 Jones, Jeremy                North Dakota         2:00.00    2:00.06  
 
Event 28  Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Msu-Mankato  'A'                                  3:57.00    3:53.75  
  2 Augustana  'A'                                    4:04.00    4:09.73  
     1) Pepin, Annaliese                2) Grandgenett, Meagan            
     3) Severson, LeAnn                 4) Erspamer, Megan                
 
Event 29  Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Msu-Mankato  'A'                                  3:18.20    3:22.14  
  2 Augustana  'A'                                    3:28.00    3:28.14  
     1) Werner, Brian                   2) Beniak, Travis                 
     3) Mallory, Paul                   4) Elmer, Jacob                   
  3 North Dakota  'A'                                 3:28.20    3:30.59  
  4 Martin Luther  'A'                                3:40.00    3:40.04  
     1) Loersch, Nathan                 2) Zietlow, Ben                   
     3) Steinmetz, Jacob                4) Wales, Jared                   
  5 North Dakota  'C'                                 3:45.00    3:41.74  
 -- North Dakota  'B'                                 3:39.00        DNF  
 
Event 32  Men 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Schneider, Zach              Msu-Mankato          1:23.30    1:26.20  
  2 Wales, Jared                 Martin Luthe         1:33.00    1:35.29  
 -- Mokaya, Denise               Msu-Mankato          1:20.80        DNF  
 
Event 33  Women 600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Severson, LeAnn              Augustana            1:39.00    1:40.03  
  2 Lyster, Natalie              Msu-Mankato          1:41.50    1:41.65  
 
Event 34  Men 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Black, Dan                   Augustana            2:33.00    2:36.72  
  2 Absey, Cory                  North Dakota         2:41.00    2:44.64  
 
Event 35  Women 1000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kougl, Kelly                 Augustana            3:07.00    3:06.69  
  2 Clark, Molly                 Augustana            3:03.00    3:09.28  
  3 Wagner, Miranda              Augustana            3:10.00    3:13.03  
  4 Cartmill, Lauren             Augustana            3:25.00    3:23.21  
  5 Kumm, Angela                 North Dakota         3:20.00    3:24.28  
 
Event 38  Men 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Downs, Kyle                  North Dakota         9:20.00    9:04.67  
  2 Heesch, Matt                 Augustana            8:55.00    9:21.12  
  3 Grassmeyer, Justin           Augustana            9:15.00    9:22.16  
  4 Warweg, Mike                 North Dakota         9:50.10    9:50.78  
  5 Sedgeman, Carl               North Dakota        10:15.00   10:11.57  
 
Event 39  Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Smith, Samantha              Msu-Mankato         10:30.00   10:30.76  
  2 Gefroh, Mandy                North Dakota        11:00.00   10:50.62  
  3 Broughten, Lindsay           Msu-Mankato         11:00.00   10:54.48  
  4 McConnell, Meagan            Msu-Mankato         10:50.00   11:00.93  
  5 Enabnit, Katherine           North Dakota        11:00.00   11:01.61  
  6 Rasmussen, Courtney          Augustana           10:45.00   11:10.19  
  7 Jackson, Melissa             Augustana           11:15.00   12:02.15  
  8 Dekkers, Kari                Augustana           12:15.00   12:06.95  
 
Event 41  Men Distance Medley
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Msu-Mankato  'A'                                 10:00.00   10:04.45  
  2 Augustana  'A'                                   10:15.00   10:22.18  
     1) Werner, Brian                   2) Black, Dan                     
     3) Beniak, Travis                  4) Elmer, Jacob