Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 1/12/2019 05:08 PM
                   2019 Texas Tech Corky Classic - 1/12/2019                   
                        Hosted by Texas Tech University                        
                    Sports Performance Center - Lubbock, TX                    
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F  7.15  1/13/2018   Mikiah Brisco, LSU                          
        Meet: M  7.15  1/13/2018   Mikiah Brisco, LSU                          
  Texas Tech: S  7.22  2/7/2015    Cierra White, Texas Tech                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Brianne Bethel            JR Houston                   7.41   1 
  2 Tiffani Johnson           SR Texas Tech                7.42   1 
  3 D'Jenne Egharevba         JR Texas Tech                7.46   1 
  4 Sara Limp                 SR Texas Tech                7.55   1 
  5 Camri Austin              SO Oklahoma                  7.57   2 
  6 Amanda Van Buren          JR Oklahoma                  7.64   1 
  7 Jai'Lyn Merriweather      SO Oklahoma                  7.65   3 
  8 Hailey Patterson          SR Oklahoma                  7.70   2 
  9 Alexis Barnes             SR Oklahoma                  7.70   2 
 10 Kennedy Blackmon          FR Oklahoma                  7.72   1 
 11 Sydney Dillard            FR Oklahoma                  7.83   2 
 12 Madeline Jones            SO UTEP                      7.98   3 
 13 Lanecia Crosby            FR Garden City               8.02   3 
 14 Aphiniti Crupper          FR UTEP                      8.03   2 
 15 Kyla Glenn                SO Texas Tech                8.09   2 
 16 Meosha Erving             FR Garden City               8.13   3 
 17 Geraldy Barron            FR UTEP                      8.17   2 
 18 Lillie Burnett            FR Garden City               8.31   3 
 19 Ayanna Page               SO Garden City               8.41   3 
 20 Ciara Hampton             FR Garden City               8.57   3 
 -- Ashley Seymour            FR Houston                    DNS   2 
 -- Ja'Leesa Giles            SO Oklahoma                   DNS   1 
 -- Daja Gordon               SO Texas Tech                 DNS   1 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 23.10  3/5/2011    Jura Levy, South Plains                     
        Meet: M 23.38  1/13/2018   Kiana Horton, Baylor                        
  Texas Tech: S 22.90  3/14/2015   Cierra White, Texas Tech                    
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ja'Leesa Giles            SO Oklahoma                 24.11   1 
  2 Dai'Lyn Merriweather      SO Oklahoma                 24.17   2 
  3 Kimisha Chambers          JR UTEP                     24.20   2 
  4 Robyn Byrd                JR Texas Tech               24.22   1 
  5 Peyton Ricks              SO Texas Tech               24.28   3 
  6 Amanda Van Buren          JR Oklahoma                 24.34   1 
  7 Jadsia Warden             JR Texas Tech               24.38   2 
  8 Mahendra McWhite          JR Oklahoma                 25.01   2 
  9 Alexis Barnes             SR Oklahoma                 25.11   3 
 10 Sydney Dillard            FR Oklahoma                 25.26   1 
 11 Rebecca Oshinbanjo        SR UTEP                     25.88   3 
 12 Myah Bowen                SO Oklahoma                 25.93   3 
 13 Aphiniti Crupper          FR UTEP                     26.13   4 
 14 Lillie Burnett            FR Garden City              26.96   5 
 15 Johna Diggs               SO UTEP                     27.09   4 
 16 Natalia Roberts           FR UTEP                     27.31   5 
 17 Ayanna Page               SO Garden City              28.06   5 
 18 Breona Pinkney            FR UTEP                     28.28   4 
 -- Whitney Ochiam            FR Houston                    DNS   5 
 -- Naomi Taylor              SO Houston                    DNS   4 
 
Women 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor Rockwell           SR Texas Tech               39.41  
  2 Madison Gibson            JR UTEP                     39.58  
  3 Meosha Erving             FR Garden City              45.27  
 
Women 400 Meter Dash
================================================================
 Timed Final. Two Turn Stagger.
    Facility: F 52.41  2/5/2005    Licretia Sibley, Texas Tech                 
        Meet: M 54.01  1/13/2018   Serenity Douglas, Texas                     
  Texas Tech: S 52.41  2/5/2005    Licretia Sibley, Texas Tech                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Myah Bowen                SO Oklahoma                 58.47  
  2 Annette Bolomboy          SO UTEP                   1:00.36  
  3 Natalia Roberts           FR UTEP                   1:04.47  
 -- Evette Blanks             SO Oklahoma                   DNS  
 
Women 600 Yard Run
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 1:18.82  1/22/2011   Natoya Goule, South Plains                
        Meet: M 1:21.90  1/13/2018   Sydne Fowler, Texas                       
  Texas Tech: S 1:20.38  2/24/2001   Ngozi Iwu, Texas Tech                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Damajahnee Birch          FR Texas Tech             1:21.33M  2 
  2 Maygen Smith              SR Texas Tech             1:23.25   1 
  3 Lexye Price               FR Texas Tech             1:23.56   1 
  4 Karoline Daland           FR UTEP                   1:25.60   2 
  5 Dreshanae Rolle           SR UTEP                   1:29.13   2 
  6 Breona Pinkney            FR UTEP                   1:38.97   1 
 
Women 1000 Meter Run
================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 2:44.73  2/18/2011   Natoya Goule, South Plains                
        Meet: M 2:48.51  1/13/2018   Ariane Ballner, Oklahoma Sta              
  Texas Tech: S 2:48.46  2/25/2011   Devin Bailey, Texas Tech                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Carolyne Chepkosgei       SO UTEP                   2:53.74  
  2 Nokuthula Dlamini         JR Texas Tech             2:59.41  
  3 Lauren Offerman           SO Texas Tech             2:59.77  
  4 Kyra Young                FR Texas Tech             3:07.78  
  5 Susanne Sides             FR Texas Tech             3:16.03  
  6 Andrea Lucero             SO UTEP                   3:16.44  
  7 Kaitlyn Irving            SO Texas Tech             3:16.66  
  8 Destiny White             SO UTEP                   3:20.90  
 
Women 1 Mile Run
================================================================
 Timed Final. Waterfall Start.
    Facility: F 4:40.62  1989        Wilma Vanonna, UTEP                       
        Meet: M 4:55.97  1/13/2018   Gintare Zenkeviciute, Oklahoma Sta        
  Texas Tech: S 4:27.19  2/28/2009   Sally Kipyego, Texas Tech                 
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Lilian Koech              SR UTEP                   4:59.88  
  2 Seselia Dala              JR Texas Tech             5:13.16  
  3 Bret Leigh Nance          JR Texas Tech             5:13.26  
  4 Binta Ka                  FR Texas Tech             5:25.63  
  5 Natalie Gomez             SO Texas Tech             5:29.81  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F  8.21  1/13/2018   Tonea Marshall, LSU                         
        Meet: M  8.21  1/13/2018   Tonea Marshall, LSU                         
  Texas Tech: S  8.07  2/8/2014    Le'Tristan Pledger, Texas Tech              
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ivy Walker                JR Texas Tech                8.31   1 
  2 Camri Austin              SO Oklahoma                  8.38   1 
  3 Rose Njoku                JR Texas Tech                8.38   1 
  4 Naomi Taylor              SO Houston                   8.40   1 
  5 Kimisha Chambers          JR UTEP                      8.49   1 
  6 Mahendra McWhite          JR Oklahoma                  8.59   2 
  7 Madison Langley-Walker    FR Oklahoma                  8.62   1 
  8 Rebecca Oshinbanjo        SR UTEP                      8.70   1 
  9 Whitney Ochiam            FR Houston                   9.37   2 
 10 Ciara Hampton             FR Garden City               9.75   2 
 11 Kyla Glenn                SO Texas Tech               10.09   1 
 12 Brooke Merrick            JR Texas Tech               10.09   2 
 13 Leearia Horn              FR UTEP                     11.37   2 
 -- Carshaylah Harrison       FR UTEP                       DNF   2 
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 3:36.88  1987        Rice                                      
                         Bryant, Stewart, Welch, McIntosh                  
        Meet: M 3:37.80  1/13/2018   Baylor, Baylor                            
                         V Powell, A Miller, K Hawn, L De Souza            
  Texas Tech: S 3:33.72  3/2/2013    Texas Tech                                
                         Blake, White, Rivers, Jackson                     
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Texas Tech                                          3:36.84F  1 
     1) Jadsia Warden JR                2) Sara Limp SR                   
     3) D'Jenne Egharevba JR            4) Damajahnee Birch FR            
  2 Houston                                             3:38.47   1 
     1) Brianne Bethel JR               2) Jazmyn Tilford-Rutherford JR   
     3) Payge Side FR                   4) Birexus Hawkins SO             
  3 Oklahoma                                            3:45.91   1 
     1) Ja'Leesa Giles SO               2) Kennedy Blackmon FR            
     3) Dai'Lyn Merriweather SO         4) Jai'Lyn Merriweather SO        
  4 Texas Tech  'B'                                     3:47.07   1 
     1) Taylor Rockwell SR              2) Maygen Smith SR                
     3) Robyn Byrd JR                   4) Brooke Merrick JR              
  5 UTEP                                                3:51.75   1 
     1) Madison Gibson JR               2) Karoline Daland FR             
     3) Kimisha Chambers JR             4) Annette Bolomboy SO            
 -- Texas Tech  'C'                                         DNF   2 
     1) Peyton Ricks SO                 2) Rose Njoku JR                  
     3) Kyla Glenn SO                   4)                                
 -- UTEP  'B'                                                DQ   2 
     1) Dreshanae Rolle SR              2) Natalia Roberts FR             
     3) Breona Pinkney FR               4) Leearia Horn FR                
 -- Texas Tech  'D'                                         DNS   2 
 
Women High Jump
==========================================================================
 Progressions: 1.60, 1.65, 1.70, 1.75, 1.80, 1.85, 1.88 +3cm
    Facility: F 1.87m  1/25/2003   Maresa Cadienhead, Abilene Christian        
        Meet: M 1.82m  1/13/2018   Zarriea Willis, Texas Tech                  
  Texas Tech: S 1.83m  2/24/2007   Lacy Wilson, Texas Tech                     
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Zarriea Willis            SR Texas Tech               1.85mM   6-00.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 
      PPP  PPP    O    O   XO    O  XXX 
  2 Falyn Reaugh              SO Oklahoma                 1.85mM   6-00.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
      PPP  PPP    O  XXO    O  XXO 
  3 Cyre Virgo                JR Texas Tech               1.75m    5-08.75 
     1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
      PPP  PPP    O  XXO  XXX 
  4 Sheridan Rodriguez        FR Garden City              1.65m    5-05.00 
     1.60 1.65 1.70 1.75 
        O    O  XXP    X 
  5 Kaylee Line               SO Garden City              1.60m    5-03.00 
     1.60 1.65 
      XXO  XXX 
 -- Shahaf Bareni                Unattached                 DNS            
     1.60 
      DNS 
 
Women Pole Vault
==========================================================================
 Progressions: 3.37,3.52,3.67,3.82,3.97,4.07,4.17,4.27 +5cm
    Facility: F 4.40m  1/22/2011   Shade Weygandt, Texas Tech                  
        Meet: M 4.12m  1/13/2018   Kally Long, Texas                           
  Texas Tech: S 4.40m  1/22/2011   Shade Weygandt, Texas Tech                  
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chinne Okoronkwo          JR Texas Tech               4.27mM  14-00.00 
     3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 4.07 4.17 4.27 4.37 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXO    O  XXX 
  2 Chloe Wall                SO Texas Tech               4.17mM  13-08.25 
     3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 4.07 4.17 4.27 
      PPP  PPP  PPP    O   XO    O    O  XXX 
  3 Sydney King               SR Oklahoma                 4.17mM  13-08.25 
     3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 4.07 4.17 4.27 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O  XXO  XXX 
  4 Mackenzie West            JR Unattached               3.67m   12-00.50 
     3.37 3.52 3.67 3.82 
      PPP   XO   XO  XXX 
  5 Ryleigh Redding           FR Texas Tech               3.67m   12-00.50 
     3.37 3.52 3.67 3.82 
       XO    O  XXO  XXX 
  5 Ashton Moon               FR Texas Tech               3.67m   12-00.50 
     3.37 3.52 3.67 3.82 
        O   XO  XXO  XXX 
  5 Abby Bilsbury             SO Oklahoma                 3.67m   12-00.50 
     3.37 3.52 3.67 3.82 
      PPP   XO  XXO  XXX 
  8 Allyn Tyer                FR Texas Tech               3.52m   11-06.50 
     3.37 3.52 3.67 
       XO    O  XXX 
 -- Mackenzie Shell           SR Oklahoma                    NH            
     3.37 3.52 3.67 3.82 
      PPP  PPP  PPP  XXX 
 -- Meagan Gray               JR Oklahoma                    NH            
     3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 
      PPP  PPP  PPP  PPP  XXX 
 -- Gabby Carson              FR Oklahoma                    NH            
     3.37 3.52 3.67 
      PPP  PPP  XXX 
 -- Colleen Clancy            SO Oklahoma                    NH            
     3.37 3.52 3.67 3.82 
      PPP  PPP  PPP  XXX 
 
Women Long Jump
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 6.59m  1/23/2010   Blessing Okabare, UTEP                      
        Meet: M 5.99m  1/13/2018   G'Auna Edwards, Texas Tech                  
  Texas Tech: S 6.47m  1/28/2006   Tori Polk, Texas Tech                       
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Ivy Walker                JR Texas Tech               6.18mM  20-03.50 
      6.11m  4.54m  FOUL  6.18m  6.06m  PASS
  2 Chinne Okoronkwo          JR Texas Tech               6.09mM  19-11.75 
      6.09m  FOUL  6.02m  PASS  PASS  PASS
  3 Chelsey Cole              SO Texas Tech               5.98m   19-07.50 
      5.87m  5.98m  5.90m  5.42m  5.60m  FOUL
  4 Chantoba Bright           FR UTEP                     5.90m   19-04.25 
      FOUL  5.90m  5.73m  FOUL  5.72m  FOUL
  5 Madison Langley-Walker    FR Oklahoma                 5.80m   19-00.50 
      5.78m  5.66m  5.80m  5.79m  5.66m  5.61m
  6 Talajah Murrell           SR Texas Tech               5.75m   18-10.50 
      FOUL  5.75m  5.47m  5.47m  FOUL  FOUL
  7 Symone Washington         FR Oklahoma                 5.70m   18-08.50 
      FOUL  5.50m  5.57m  5.70m  5.31m  5.46m
  8 Rose Njoku                JR Texas Tech               5.65m   18-06.50 
      5.65m  FOUL  5.45m  5.46m  5.44m  FOUL
  9 Brianna Johnson           SO Texas Tech               5.45m   17-10.75 
      5.45m  5.15m  4.83m  5.14m  PASS  PASS
 10 Hailey Patterson          SR Oklahoma                 5.28m   17-04.00 
      FOUL  FOUL  5.28m            
 11 Lanecia Crosby            FR Garden City              5.24m   17-02.25 
      5.24m  FOUL  FOUL            
 
Women Triple Jump
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 13.28m  2/5/2005    Nicole Whitman/Nelly Tchayem, Holyfield Int
        Meet: M 12.64m  1/13/2018   Viershanie Latham, Unattached              
  Texas Tech: S 13.31m  2/13/2016   Viershanie Latham, Texas Tech              
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Essence Thomas            SO Oklahoma                12.44m   40-09.75 
      FOUL  FOUL  12.44m  FOUL  FOUL  FOUL
  2 Allanah Lee               FR Oklahoma                11.99m   39-04.00 
      FOUL  11.96m  11.78m  11.99m  11.85m  FOUL
 
Women Shot Put
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 18.35m  2/2/2013    Michelle Carter, Unattached                
        Meet: M 16.47m  1/13/2018   Elena Bruckner, Texas                      
  Texas Tech: S 17.27m  3/15/2008   Patience Knight, Texas Tech                
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Meia Gordon               JR Oklahoma                16.53mM  54-02.75 
      16.03m  15.66m  16.17m  16.21m  15.92m  16.53m
  2 Lauren Jones              SO Oklahoma                14.32m   46-11.75 
      14.17m  13.90m  13.97m  14.32m  13.85m  14.32m
  3 Seasons Usual             SO Texas Tech              13.67m   44-10.25 
      13.65m  FOUL  13.53m  13.22m  FOUL  13.67m
  4 Samantha Cordier          FR UTEP                    11.53m   37-10.00 
      10.29m  10.80m  11.53m  11.23m  10.88m  11.44m
  5 Kayla Larry               FR UTEP                    11.22m   36-09.75 
      11.22m  9.79m  FOUL  10.41m  10.28m  FOUL
 -- Faith Ette                FR Oklahoma                   DNS            
 
Women Weight Throw
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 21.56m  2/4/2012    Kelly Closse, Texas Tech                   
        Meet: M 17.42m  1/13/2018   Lauryn Caldwell, Texas                     
  Texas Tech: S 21.62m  2/10/2012   Kelly Closse, Texas Tech                   
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Seasons Usual             SO Texas Tech              18.05mM  59-02.75 
      16.34m  FOUL  FOUL  FOUL  17.80m  18.05m
  2 Lauren Jones              SO Oklahoma                18.02mM  59-01.50 
      14.48m  16.17m  18.02m  17.08m  15.85m  16.51m
  3 Camille Burge             JR Oklahoma                17.46mM  57-03.50 
      FOUL  17.46m  16.76m  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Samantha Cordier          FR UTEP                    14.92m   48-11.50 
      FOUL  14.46m  14.55m  14.35m  13.58m  14.92m
  5 Kayla Larry               FR UTEP                    14.34m   47-00.75 
      14.03m  13.70m  13.16m  13.52m  13.63m  14.34m
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F  6.60  1/13/2018   Mike Rodgers, Nike                          
        Meet: M  6.60  1/13/2018   Mike Rodgers, Nike                          
  Texas Tech: S  6.63  2/29/2008   Julius Walker, Texas Tech                   
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Andrew Hudson             SR Texas Tech                6.65   1 
  2 Jacolby Shelton           FR Texas Tech                6.67   1 
  3 Derrius Rodgers           JR Texas Tech                6.71   1 
  4 Dennis Johnson            FR UTEP                      6.83   2 
  5 Jackson Webb              JR Oklahoma                  6.86   1 
  6 Joseph Sheffield          SO Oklahoma                  6.88   1 
  7 Joel Latson               JR Texas Tech                6.89   2 
  8 Xavier Brown              JR Oklahoma                  6.90   1 
  9 Kyle Farrell              SR UTEP                      6.94   3 
 10 Quoi Ellis                FR Oklahoma                  7.01   1 
 11 Anthony Brinson           FR UTEP                      7.10   1 
 12 Parnelle Shands              Unattached                7.16   2 
 13 Kristo Simulask           FR Oklahoma                  7.16   3 
 14 Marcus Maxey                 Nike                      7.27   2 
 15 Bryce Douglas             JR Oklahoma                  7.29   2 
 16 Luis Baca                 FR UTEP                      7.33   2 
 17 Gregory Chikaeze             Unattached                7.35   3 
 -- Johnathan Smith           SO Garden City                DNS   2 
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 20.63  1988        Stanley Kerr, Texas A&M                     
        Meet: M 20.95  1/13/2018   Jaron Flournoy, LSU                         
  Texas Tech: S 20.51  1/31/1998   Josephus Howard, Texas Tech                 
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Obi Igbokwe               SR Houston                  20.84M  1 
  2 Amere Lattin              SR Houston                  20.99   1 
  3 Joseph Sheffield          SO Oklahoma                 21.46   3 
  4 Xavier Brown              JR Oklahoma                 21.54   2 
  5 Jackson Webb              JR Oklahoma                 21.59   2 
  6 Kyle Farrell              SR UTEP                     21.64   3 
  7 Clyde King                FR Garden City              21.97   5 
  8 Joel Latson               JR Texas Tech               22.10   2 
  9 Phillip Green             SR Texas Tech               22.18   3 
 10 Quoi Ellis                FR Oklahoma                 22.29   2 
 11 Jabrionne Bacon           SO Garden City              22.59   5 
 12 Aaron McGriff             FR Garden City              22.83   5 
 13 Luis Baca                 FR UTEP                     22.99   4 
 14 John McBryde              FR UTEP                     23.65   4 
 -- Zach Kontor               FR Unattached                 DNS   4 
 -- Jacolby Shelton           FR Texas Tech                 DNS   1 
 -- Robert Teer               FR Texas Tech                 DNS   3 
 -- Kahmari Montgomery        SR Houston                    DNS   1 
 
Men 300 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kyle Collins                 Unattached               33.13  
  2 Tyreek Mathis             JR Texas Tech               33.22  
  3 Josiah Macinnis           SO Texas Tech               34.33  
  4 Jae Southerland           FR Garden City              41.14  
 -- Divine Oduduru            JR Texas Tech                 DNS  
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
 Timed Final. Two Turn Stagger.
    Facility: F 45.81  2/9/2008    Greg Nixon, Unattached                      
        Meet: M 46.48  1/13/2018   Tyreek Mathis, Texas Tech                   
  Texas Tech: S 45.71  3/14/2009   Gil Roberts, Texas Tech                     
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Isaac Marquez             FR Texas Tech               48.64  
  2 Carvellion Horn           SR UTEP                     51.94  
 -- Zach Kontor               FR Unattached                 DNS  
 
Men 600 Yard Run
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 1:08.24  1/24/2009   Andrae Williams, Unattached               
        Meet: M 1:11.78  1/13/2018   Norman Grimes, Texas Tech                 
  Texas Tech: S 1:08.53  2/6/2010    LaToy Williams, Texas Tech                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Vincent Crisp             SR Texas Tech             1:09.64M  1 
  2 Sean Bailey               JR UTEP                   1:10.07M  1 
  3 Sven Cepus                FR Texas Tech             1:10.60M  1 
  4 Isaiah Levingston         FR Oklahoma               1:14.34   2 
  5 Edgar Gonzalez            FR UTEP                   1:18.35   2 
  6 Isaiah Page               FR UTEP                   1:19.00   2 
 
Men 1000 Meter Run
================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 2:23.76  2/7/2009    Fred Samoei, South Plains                 
        Meet: M 2:26.10  1/13/2018   Matthew Fayers, Oklahoma Sta              
  Texas Tech: S 2:22.71  3/13/1987   Zach Gwandu, Texas Tech                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ackeen Colley             SO Oklahoma               2:27.31  
  2 Jett Buchanan             SO Texas Tech             2:31.99  
  3 Tucker Desko              FR Oklahoma               2:33.10  
  4 Grant LaSelle             JR Texas Tech             2:34.95  
  5 Steven Duran              JR Texas Tech             2:39.17  
  6 Calvin Miller             JR Oklahoma               2:40.98  
  7 Michael Sims              FR UTEP                   2:42.42  
 
Men 1 Mile Run
================================================================
 Timed Final. Waterfall Start.
    Facility: F 3:58.48  2/9/2008    Haron Lagat, Unattached                   
        Meet: M 4:09.58  1/13/2018   Nick Rivera, Unattached                   
  Texas Tech: S 3:59.53  1/26/2013   Kennedy Kithuka, Texas Tech               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Heath Warren              JR Oklahoma               4:12.33  
  2 Cornelius Kapel           SO UTEP                   4:16.68  
  3 Luke George               FR Oklahoma               4:18.13  
  4 Zach Gentry               JR Oklahoma               4:19.08  
  5 Jacob Janzen              SR Oklahoma               4:19.94  
  6 Brendan Taylor            JR Oklahoma               4:21.66  
  7 Derek King                SO Oklahoma               4:35.43  
 
Men 3000 Meter Run
================================================================
 Timed Final. Waterfall Start.
    Facility: F 8:06.84  1/14/2012   Kennedy Kithuka, Wayland Baptist          
        Meet: M 8:29.20  1/13/2018   Miguel Bautista, Unattached               
  Texas Tech: S 7:50.26  2/2/2013    Kennedy Kithuka, Texas Tech               
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Boaz Ronoh                SO UTEP                   8:51.26  
  2 Rodgers Korir             FR UTEP                   8:54.80  
  3 Cornelius Kapel           SO UTEP                   8:59.34  
  4 Daniel Maes               FR UTEP                  10:02.71  
 
Men 60 Meter Hurdles
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F  7.85  1/13/2018   Amere Lattin, Houston                       
        Meet: M  7.85  1/13/2018   Amere Lattin, Houston                       
  Texas Tech: S  7.60  3/13/2010   Omo Osaghae, Texas Tech                     
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Amere Lattin              SR Houston                   7.85F  1 
  2 Norman Grimes             SO Texas Tech                7.89   1 
  3 Quivell Jordan            SO Houston                   8.01   1 
  4 Bryce Douglas             JR Oklahoma                  8.06   1 
  5 Shakeem Smith             JR UTEP                      8.14   1 
  6 Robert Teer               FR Texas Tech                8.24   1 
  7 Marcus Maxey                 Nike                      8.31   1 
  8 Kristo Simulask           FR Oklahoma                  8.55   2 
  9 Cole Whatley                 Unattached                8.63   2 
 10 Trent McCloud                Unattached                8.77   2 
 
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
 Timed Final.
    Facility: F 3:05.18  1/22/2011   South Plains                              
                         Kokorin, Gill, Taplinm, Bartholomew               
        Meet: M 3:06.57  1/13/2018   Houston, Houston                          
                         A Lattin, N Outing, Q Jordan, K Montgomery        
  Texas Tech: S 3:04.75  3/5/2005    Texas Tech                                
                         Jacob, Beard, Williams, Mathieu                   
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Texas Tech                                          3:07.41   1 
     1) Divine Oduduru JR               2) Vincent Crisp SR               
     3) Tyreek Mathis JR                4) Andrew Hudson SR               
  2 Houston                                             3:08.51   1 
     1) Frederick Lewis FR              2) Jermaine Holt JR               
     3) Quivell Jordan SO               4) Trumaine Jefferson SR          
  3 Texas Tech  'B'                                     3:12.70   1 
     1) Isaac Marquez FR                2) Norman Grimes SO               
     3) Sven Cepus FR                   4) Lavone Brown FR                
  4 Oklahoma                                            3:18.24   2 
     1) Zac Tucker FR                   2) Zac Martin FR                  
     3) Caleb Johnson FR                4) Isaiah Levingston FR           
     5) Kristo Simulask FR              6)                                
  5 Texas Tech  'C'                                     3:19.59   2 
     1) Isaac Shepard SR                2) Josiah Macinnis SO             
     3) Steven Duran JR                 4) Jett Buchanan SO               
  6 UTEP                                                3:26.30   1 
     1) Shakeem Smith JR                2) John McBryde FR                
     3) Luis Baca FR                    4) Carvellion Horn SR             
  7 Garden City CC                                      3:26.45   2 
     1) Jabrionne Bacon SO              2) Aaron McGriff FR               
     3) Clyde King FR                   4) Jae Southerland FR             
 
Men High Jump
==========================================================================
 Progressions: 1.91, 1.96, 2.01, 2.06, 2.11, 2.16, 2.21 +3cm
    Facility: F 2.33m  1/13/2018   Trey Culver, Texas Tech                     
        Meet: M 2.33m  1/13/2018   Trey Culver, Texas Tech                     
  Texas Tech: S 2.29m  3/14/2015   JaCorian Duffield/Bradley Adkins, Texas Tech
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Jaron Robinson               Nike                     2.27m    7-05.25 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.16 2.21 2.24 2.27 2.34 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP    O    O    O    O  XXX 
  2 Trey Culver                  Unattached               2.24m    7-04.25 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.16 2.21 2.24 2.27 
      PPP  PPP  PPP    O    O    O    O   XO  XXX 
  3 JaCorian Duffield            Unattached               2.24m    7-04.25 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.16 2.21 2.24 2.27 
      PPP  PPP  PPP    O    O   XO    O   XO  XXX 
  4 Bradley Adkins               Unattached               2.16m    7-01.00 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.16 2.21 
      PPP  PPP  PPP   XO    O   XO  XXX 
  5 Jack Scarborough          FR Texas Tech               2.11m    6-11.00 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 2.16 
        O    O    O  XXO  XXO  XXX 
  6 Jake Benninghoff          SO Texas Tech               2.06m    6-09.00 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  6 Jequan Hogan              FR Texas Tech               2.06m    6-09.00 
     1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        O    O    O    O  XXX 
  8 Jack Cissne               FR Texas Tech               2.01m    6-07.00 
     1.91 1.96 2.01 2.06 
        O    O   XO  XXX 
  9 Emilio Rios               FR UTEP                     1.96m    6-05.00 
     1.91 1.96 2.01 
        O   XO  XXX 
 10 Austin Ondijo             JR UTEP                     1.96m    6-05.00 
     1.91 1.96 2.01 
       XO   XO  XXX 
 -- Cole Whatley                 Unattached                  NH            
     1.91 
      XXX 
 -- Trent McCloud                Unattached                  NH            
     1.91 
      XXX 
 
Men Pole Vault
==========================================================================
 Progressions: 4.42,4.57,4.72,4.87,5.02,5.17,5.32,5.42,5.52 +5cm
    Facility: F 5.71m  1996        Scott Hening, Unattached                    
        Meet: M 5.22m  1/13/2018   Barrett Poth, Texas                         
  Texas Tech: S 5.50m  2/9/1990    Brit Pursley, Texas Tech                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Drew McMichael            SR Texas Tech               5.17m   16-11.50 
     4.42 4.57 4.72 4.87 5.02 5.17 5.32 
      PPP  PPP  PPP  PPP    O    O  XXX 
  2 Brandon Bray              JR Texas Tech               5.17m   16-11.50 
     4.42 4.57 4.72 4.87 5.02 5.17 5.32 
      PPP  PPP  PPP  PPP  PPP  XXO  XXX 
  3 Luke Williams             FR Texas Tech               5.02m   16-05.50 
     4.42 4.57 4.72 4.87 5.02 5.17 
      PPP   XO    O    O    O  XXX 
  4 Etamar Bhastekar          SO UTEP                     4.87m   15-11.75 
     4.42 4.57 4.72 4.87 5.02 
      PPP  PPP    O    O  XXX 
  5 Logan Fraley              FR Texas Tech               4.72m   15-05.75 
     4.42 4.57 4.72 4.87 
      PPP  PPP   XO  XXX 
  6 Adam Alborn               FR Texas Tech               4.57m   15-00.00 
     4.42 4.57 4.72 
        O   XO  XXX 
 -- Brian Rodriguez           SO Garden City                 NH            
     4.42 
      XXX 
 -- Thomas Turpin             FR Garden City                 NH            
     4.42 
      XXX 
 
Men Long Jump
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 8.05m  1/26/2002   Kevin Dilworth, Unattached                  
        Meet: M 8.03m  1/13/2018   Charles Brown, Texas Tech                   
  Texas Tech: S 8.14m  2/26/2010   Bryce Lamb, Texas Tech                      
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Odaine Lewis              SR Texas Tech               7.99m   26-02.75 
      FOUL  7.94m  7.89m  FOUL  7.99m  7.94m
  2 Charles Brown             SR Texas Tech               7.94m   26-00.75 
      7.51m  7.94m  7.87m  7.83m  FOUL  7.62m
  3 Justin Hall               JR Texas Tech               7.67m   25-02.00 
      7.67m  7.42m  7.35m  7.21m  7.33m  7.52m
  4 Langdon Williams          SO Oklahoma                 7.26m   23-10.00 
      FOUL  7.22m  7.26m  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Jequan Hogan              FR Texas Tech               7.19m   23-07.25 
      FOUL  7.19m  PASS  PASS  PASS  PASS
  6 Golden Eke                FR Oklahoma                 7.17m   23-06.25 
      6.85m  7.09m  6.96m  5.35m  6.86m  7.17m
  7 Kameron Washington           Unattached               7.13m   23-04.75 
      6.81m  7.13m  6.86m  6.88m  7.04m  6.95m
  8 Greg Vann                 SR Oklahoma                 6.86m   22-06.25 
      6.86m  FOUL  FOUL  6.53m  6.42m  6.44m
  9 Devin Mungro              SO UTEP                     6.70m   21-11.75 
      FOUL  4.78m  6.70m  6.57m  FOUL  FOUL
 10 Gregory Chikaeze             Unattached               6.45m   21-02.00 
      6.45m  FOUL  FOUL            
 
Men Triple Jump
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 16.50m  1996        Festus Inguthemerie, Unattached            
        Meet: M 14.22m  1/13/2018   Joshua Anadu, Oklahoma Sta                 
  Texas Tech: S 16.96m  3/9/2013    Bryce Lamb, Texas Tech                     
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Papay Glaywulu            SO Oklahoma                15.85mM  52-00.00 
      FOUL  15.35m  15.56m  13.83m  15.66m  15.85m
  2 Garry Williams            SO Oklahoma                14.93mM  48-11.75 
      14.37m  FOUL  14.55m  14.93m  FOUL  FOUL
  3 Marcus Mitchell           SR Oklahoma                14.89mM  48-10.25 
      14.41m  14.89m  14.87m  14.68m  FOUL  FOUL
  4 Darius King               SO UTEP                    14.57mM  47-09.75 
      FOUL  FOUL  14.57m  FOUL  14.57m  FOUL
  5 Idiato Jeremiah           SR E.A.Tuning              14.12m   46-04.00 
      14.12m  14.10m  13.25m  13.81m  FOUL  FOUL
 
Men Shot Put
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 20.42m  1/23/2004   Janus Robert, Unattached                   
        Meet: M 19.50m  1/13/2018   Adrian Piperi, Texas                       
  Texas Tech: S 20.11m  2/8/2014    Kole Weldon, Texas Tech                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Cooper Campbell           SO Oklahoma                17.74m   58-02.50 
      16.72m  FOUL  16.74m  FOUL  16.77m  17.74m
  2 Eric Kicinski             SR Texas Tech              17.36m   56-11.50 
      17.36m  17.34m  FOUL  FOUL  17.35m  17.20m
  3 Iason Machairas           FR UTEP                    17.11m   56-01.75 
      16.49m  17.11m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Bradley Daboub            JR Oklahoma                16.52m   54-02.50 
      15.96m  16.23m  16.33m  FOUL  FOUL  16.52m
  5 Braden Darrow             JR Texas Tech              16.10m   52-10.00 
      14.94m  16.10m  FOUL  FOUL  FOUL  15.51m
  6 Benjamin Coronado         SO UTEP                    15.62m   51-03.00 
      13.74m  14.87m  15.28m  15.62m  14.20m  FOUL
  7 Brett Oden                SO Garden City             13.11m   43-00.25 
      11.62m  FOUL  13.11m  12.37m  FOUL  12.63m
 -- Jager Mundheim            FR Texas Tech                 DNS            
 
Men Weight Throw
==========================================================================
 Top 9 Athletes to Final
    Facility: F 24.71m  1/19/2007   Libor Charfreitag, Mizuno                  
        Meet: M 21.30m  1/13/2018   Alan Zapalac, Texas                        
  Texas Tech: S 20.58m  2/20/2015   Kole Weldon, Texas Tech                    
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Karol Koncos              SO UTEP                    18.54m   60-10.00 
      16.86m  18.54m  FOUL  FOUL  17.69m  18.09m
  2 Eric Kicinski             SR Texas Tech              18.17m   59-07.50 
      FOUL  FOUL  16.83m  FOUL  18.17m  17.78m
  3 Benjamin Coronado         SO UTEP                    14.89m   48-10.25 
      14.89m  FOUL  14.05m  FOUL  13.98m  14.89m
  4 Iason Machairas           FR UTEP                    13.01m   42-08.25 
      FOUL  13.01m  13.00m  FOUL  FOUL  12.61m