Licensed to Prime Time Track Club                         Hy-Tek's Meet Manager
                Gil Frank / Papermaker Invitational - 5/1/2009                 
                     Timing & Results by PrimeTime Timing                      
                             Kimberly High School                              
                                    Results                                    
 
Boys 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Wenham, Luke              SO Little Chute             11.59q  2 
  2 Bos, Anthony              SR Freedom                  11.62q  1 
  3 Sprenger, Ryan            JR Winneconne               11.65q  2 
  4 Vosters, Kevin            SO Freedom                  11.70q  2 
  5 Ulwelling, Eric           SR Little Chute             11.76q  1 
  6 Worm, Collin              SO Fox Valley L             11.83q  2 
  7 Krueger, Dan              /A Xavier                   11.85q  2 
  8 Barkholtz, Chris          JR Fox Valley L             11.93q  1 
  9 Kinderman, Jeremy         /A Xavier                   12.02   1 
 10 VanGoethem, Vinny         JR Kimberly                 12.04   2 
 11 Carr, Keante              FR Brillion                 12.16   1 
 12 Loukidis, David           SR Winneconne               12.22   1 
 13 Yindra, Cameron           JR Valders High             12.32   1 
 14 Elliot, Nathon            FR Valders High             12.49   1 
 15 Mueller, Casey            JR Brillion                 12.98   2 
 
Boys 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Bos, Anthony              SR Freedom                  11.49    10  
  2 Sprenger, Ryan            JR Winneconne               11.54     8  
  3 Wenham, Luke              SO Little Chute             11.68     6  
  4 Vosters, Kevin            SO Freedom                  11.76     5  
  5 Krueger, Dan              /A Xavier                   11.79     4  
  6 Worm, Collin              SO Fox Valley L             11.81     3  
  7 Barkholtz, Chris          JR Fox Valley L             11.85     2  
  8 Ulwelling, Eric           SR Little Chute             11.87     1  
 
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bos, Anthony              SR Freedom                  23.30   3   10  
  2 Vosters, Kevin            SO Freedom                  23.51   3    8  
  3 Sprenger, Ryan            JR Winneconne               23.68   3    6  
  4 Wenham, Luke              SO Little Chute             24.02   2    5  
  5 Ulwelling, Eric           SR Little Chute             24.03   3    4  
  6 Koeniger, Craig           JR Kimberly                 24.04   3    3  
  7 Krueger, Dan              /A Xavier                   24.24   2    2  
  8 Gardner, Ryan             SO Winneconne               24.29   2    1  
  9 Zeamer, Justin            SO Brillion                 24.32   3 
 10 Busco, Marc               SO Kimberly                 24.35   3 
 11 Kinderman, Jeremy         /A Xavier                   24.46   3 
 12 Elliot, Nathon            FR Valders High             25.50   1 
 13 Schnell, Brian            SO Valders High             25.56   2 
 14 Leonard, Eric             FR Fox Valley L             25.59   1 
 
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Bos, Anthony              SR Freedom                  51.12   3   10  
  2 Yindra, Zach              JR Kimberly                 53.52   3    8  
  3 Gardner, Ryan             SO Winneconne               53.57   3    6  
  4 Zeamer, Justin            SO Brillion                 53.65   3    5  
  5 Busco, Marc               SO Kimberly                 53.69   3    4  
  6 Vosters, Kevin            SO Freedom                  54.70   3    3  
  7 Schiller, Mike            SO Little Chute             55.20   3    2  
  8 Kleinhans, Josh           FR Valders High             56.47   2    1  
  9 Reybrock, William         JR Little Chute             56.54   2 
 10 Sajdak, Matt              JR Freedom                  56.55   2 
 11 Obrien, Conner            /A Xavier                   57.46   2 
 12 Schultz, Jacob            SO Fox Valley L             57.47   2 
 13 Korn, Kyle                FR Winneconne               58.90   2 
 14 Martochko, Tobias         SO Fox Valley L           1:00.60   2 
 15 Krizenesky, Triton        /A Xavier                 1:02.39   2 
 
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Pynenberg, Chris          JR Little Chute           2:06.86    10  
  2 Thiede, Joshua            SR Freedom                2:08.15     8  
  3 Hietpas, Logan            JR Kimberly               2:08.19     6  
  4 Heinritz, Andrew          /A Xavier                 2:09.76     5  
  5 Bates, Adam               SR Xavier                 2:09.84     4  
  6 Manders, Sam              SR Freedom                2:09.90     3  
  7 Kohlbeck, Dillon          SR Freedom                2:12.34     2  
  8 Stuebs, Seth              SO Fox Valley L           2:13.62     1  
  9 Kohls, John               SO Fox Valley L           2:15.42  
 10 Geiger, Ryan              SO Brillion               2:16.15  
 11 Demerath, Jordan          JR Little Chute           2:21.42  
 12 Peterman, Adam            JR Brillion               2:21.69  
 13 Rosendahl, Nate           SO Winneconne             2:22.89  
 14 Beach, Myles              FR Winneconne             2:27.65  
 15 Ording, Jake              JR Valders High           2:45.81  
 
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Quesnell, Michael         FR Kimberly               4:44.49    10  
  2 Jadin, Lucas              SR Freedom                4:45.81     8  
  3 Hoffmann, Hayden          SO Kimberly               4:47.90     6  
  4 Botz, Rudy                SO Little Chute           4:52.84     5  
  5 Thiede, Joshua            SR Freedom                4:53.11     4  
  6 Flaherty, Joe             /A Xavier                 5:00.66     3  
  7 Wallace, Sam              SO Fox Valley L           5:03.14     2  
  8 Grundy, Spencer           JR Little Chute           5:17.92     1  
  9 Otto, Zachary             JR Fox Valley L           5:19.71  
 10 Sherman, Tallyn           SO Winneconne             5:24.89  
 11 Knutzen, Jared            JR Fox Valley L           5:25.63  
 12 Feuerstein, Jack          FR Valders High           5:26.76  
 13 Geiser, Jose              JR Brillion               5:26.81  
 14 Ording, Jake              JR Valders High           6:13.42  
 
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Willenbrink, Ty           /A Xavier                10:12.22    10  
  2 Jadin, Lucas              SR Freedom               10:19.75     8  
  3 Quesnell, Michael         FR Kimberly              10:26.68     6  
  4 Eisenmann, Aaron          SR Fox Valley L          10:33.34     5  
  5 Hiller, Brent             SR Winneconne            10:33.35     4  
  6 VanGrinsven, Paul         JR Little Chute          10:35.75     3  
  7 Schommer, Paul            JR Kimberly              10:42.97     2  
  8 Wallace, Sam              SO Fox Valley L          10:59.28     1  
  9 Bons, Alex                SO Little Chute          11:12.53  
 10 Pawlak, Sam               /A Xavier                11:19.79  
 11 Struebing, Taylor         SR Brillion              11:21.91  
 12 Chelsky, Connor           /A Xavier                11:32.29  
 13 Feuerstein, Jack          FR Valders High          11:53.95  
 14 Sherman, Tallyn           SO Winneconne            12:14.48  
 
Boys 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Delveaux, Alex            JR Freedom                  16.22q  1 
  2 Wendler, Derrick          SR Kimberly                 16.28q  1 
  3 Demerath, James           JR Little Chute             16.58q  2 
  4 Vosters, Ben              SR Freedom                  17.27q  2 
  5 Kinderman, James          /A Xavier                   17.79q  1 
  6 Meulemans, Evan           SO Brillion                 17.84q  1 
  7 Vanden Langenberg, Luke   JR Winneconne               18.51q  2 
  8 Van Hecke, Jake           SO Freedom                  18.69q  2 
  9 Ehlke, Mark               JR Little Chute             20.08   1 
 10 Blesch, Gerry             JR Winneconne               20.15   1 
 11 Van Thiel, Mike           FR Brillion                 20.35   2 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Delveaux, Alex            JR Freedom                  15.88    10  
  2 Wendler, Derrick          SR Kimberly                 16.06     8  
  3 Demerath, James           JR Little Chute             16.12     6  
  4 Vosters, Ben              SR Freedom                  17.18     5  
  5 Kinderman, James          /A Xavier                   17.47     4  
  6 Meulemans, Evan           SO Brillion                 18.03     3  
  7 Van Hecke, Jake           SO Freedom                  18.26     2  
  8 Vanden Langenberg, Luke   JR Winneconne               19.46     1  
 
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Delveaux, Alex            JR Freedom                  41.82   2   10  
  2 Wendler, Derrick          SR Kimberly                 42.36   2    8  
  3 Vosters, Ben              SR Freedom                  44.13   2    6  
  4 Ramirez, Jason            SO Kimberly                 44.19   2    5  
  5 Ehlke, Mark               JR Little Chute             45.11   2    4  
  6 Meulemans, Evan           SO Brillion                 45.95   1    3  
  7 Vanden Langenberg, Luke   JR Winneconne               46.30   2    2  
  8 Kinderman, James          /A Xavier                   46.59   2    1  
  9 Blesch, Gerry             JR Winneconne               48.63   1 
 10 Wallander, Malachi        JR Fox Valley L             50.69   1 
 
Boys 4x100 Meter Relay Throwers
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Kimberly  'B'                                        x50.92  
  2 Winneconne  'B'                                      x50.97  
  3 Little Chute                                          52.38  
  4 Freedom  'B'                                         x52.66  
  5 Fox Valley Lutheran  'B'                             x54.60  
  6 Xavier                                                54.98  
  7 Brillion                                              57.75  
 
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Fox Valley Lutheran                                   46.46    10  
  2 Kimberly                                              46.71     8  
  3 Valders High School                                   46.97     6  
  4 Little Chute                                          47.94     5  
  5 Freedom                                               48.13     4  
  6 Xavier                                                49.47     3  
  7 Winneconne                                            49.50     2  
  8 Brillion                                              50.27     1  
 
Boys 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Little Chute                                        1:34.38    10  
  2 Kimberly                                            1:37.66     8  
  3 Valders High School                                 1:38.19     6  
  4 Freedom                                             1:39.25     5  
  5 Xavier                                              1:39.37     4  
  6 Fox Valley Lutheran                                 1:40.63     3  
  7 Brillion                                            1:44.43     2  
 -- Winneconne                                               DQ  
 
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Kimberly                                            3:37.38    10  
  2 Little Chute                                        3:38.48     8  
  3 Freedom                                             3:40.29     6  
  4 Xavier                                              3:40.64     5  
  5 Winneconne                                          3:46.97     4  
  6 Valders High School                                 3:49.73     3  
  7 Brillion                                            3:50.63     2  
  8 Fox Valley Lutheran                                 3:56.63     1  
 
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Little Chute                                        8:37.10    10  
  2 Freedom                                             8:42.72     8  
  3 Xavier                                              8:42.88     6  
  4 Fox Valley Lutheran                                 9:05.98     5  
  5 Winneconne                                          9:18.46     4  
  6 Brillion                                            9:23.24     3  
 -- Kimberly                                                DNF  
 
Boys High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Prahl, Garrett            SR Fox Valley L           6-00.00    10  
  2 Behnke, Tyler             JR Brillion               5-11.00     8  
  3 Ratsch, Tyler             SO Valders High           5-08.00     6  
  4 Van Dyn Hoven, Scott      JR Little Chute           5-08.00     5  
  5 Hammen, Rick              SO Little Chute           5-06.00     3.5
  5 Koeniger, Craig           JR Kimberly               5-06.00     3.5
  7 Anklam, Tyler             SR Winneconne             5-06.00     1  
  7 Madson, Derek             JR Valders High           5-06.00     1  
  7 Pozolinski, Brett         FR Kimberly               5-06.00     1  
 10 Schultz, Jacob            SO Fox Valley L           5-04.00  
 -- Far, Andrew               /A Xavier                      NH  
 -- Heschke, Kyle             JR Fox Valley L                NH  
 -- Pawlak, Sam               /A Xavier                      NH  
 -- Elliot, Nathon            FR Valders High                NH  
 -- Thiede, Joshua            SR Freedom                     NH  
 -- Kuchenbecker, Ryan        JR Brillion                    NH  
 -- Schommer, Craig           FR Freedom                     NH  
 -- Buyeske, Grayson          FR Winneconne                  NH  
 -- Luedtke, Phillip          SO Winneconne                  NH  
 
Boys Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Keifenhiem, Eli           SR Brillion              12-00.00    10  
  2 Holschbach, Ogden         JR Brillion              11-06.00     8  
  3 Sabel, Todd               SO Valders High          11-00.00     6  
  4 Blasczyk, Gavin           SO Kimberly              10-06.00     5  
  5 Osterberg, Wade           SO Freedom               10-06.00     4  
  6 Reynebeau, Ryan           JR Little Chute          10-06.00     3  
  7 Keyzers, Tanner           FR Little Chute          10-00.00     1.5
  7 Wallander, Malachi        JR Fox Valley L          10-00.00     1.5
  9 Verhagen, Dan             SO Little Chute           9-06.00  
 10 Vosters, Kevin            SO Freedom                9-00.00  
 10 Iglar, Paul               /A Xavier                 9-00.00  
 10 Van Thiel, James          SO Brillion               9-00.00  
 
Boys Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Prahl, Garrett            SR Fox Valley L          21-11.00    10  
  2 Hintz, Mitch              JR Kimberly              19-08.75     8  
  3 Wenham, Luke              SO Little Chute          19-07.50     6  
  4 Zeamer, Justin            SO Brillion              19-03.75     5  
  5 Barkholtz, Chris          JR Fox Valley L          19-01.00     4  
  6 Krueger, Dan              /A Xavier                19-00.00     3  
  7 Maigatter, Matt           SR Kimberly              18-08.25     2  
  8 Bos, Anthony              SR Freedom               18-06.50     1  
  9 Obrien, Conner            /A Xavier                18-01.75  
 10 Kumbalek, Zach            JR Valders High          18-00.00  
 11 Ryu, Chris                SO Fox Valley L          17-06.00  
 12 Kleinhans, Josh           FR Valders High          17-02.50  
 13 Keifenhiem, Eli           SR Brillion              16-11.75  
 14 Hietpas, Nick             FR Little Chute          16-02.25  
 15 Tuttle, Ben               FR Valders High          15-11.25  
 
Boys Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Rank, Kevin               SR Brillion              42-08.50    10  
  2 Prahl, Garrett            SR Fox Valley L          42-07.50     8  
  3 Schuh, Jarrod             SO Kimberly              41-02.25     6  
  4 Wendler, Derrick          SR Kimberly              40-07.75     5  
  5 Behnke, Tyler             JR Brillion              39-05.50     4  
  6 Delveaux, Alex            JR Freedom               39-02.25     3  
  7 Zoglman, Neil             /A Xavier                38-07.25     2  
  8 Kiecker, Aaron            SO Freedom               37-02.25     1  
  9 Hurst, Troy               SO Little Chute          36-07.00  
 10 Madson, Derek             JR Valders High          36-01.75  
 11 Iglar, Paul               /A Xavier                35-09.50  
 12 Vanden Langenberg, Luke   JR Winneconne            35-08.75  
 13 Elliot, Nathon            FR Valders High          34-06.75  
 14 Schultz, Jacob            SO Fox Valley L          34-06.50  
 
Boys Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hardy, Mike               JR Kimberly              51-01.50    10  
  2 Wordell, Robby            SR Brillion              48-08.25     8  
  3 Heckner, Clinton          SR Kimberly              48-04.25     6  
  4 Burton, Justin            JR Kimberly              48-03.25     5  
  5 Evers, Cody               JR Little Chute          47-08.00     4  
  6 Tuttle, Ben               FR Valders High          47-04.75     3  
  7 Robbert, Billy            JR Winneconne            45-03.00     2  
  8 Wittman, Jake             SR Xavier                44-10.50     1  
  9 Gerritts, Josh            SR Freedom               44-08.75  
 10 Nushart, Jeremy           JR Brillion              40-06.00  
 11 miaskowski, Tomek         /A Xavier                38-10.75  
 12 Engel, Zeth               JR Winneconne            38-06.50  
 13 Petrie, Jed               JR Brillion              36-08.50  
 14 Goss, Matt                SO Fox Valley L          36-05.50  
 15 Korevec, Joe              /A Xavier                35-08.50  
 16 Bruytte, Charlie          SO Little Chute          35-05.50  
 17 Bohm, Austin              JR Fox Valley L          32-03.75  
 18 Kohler, Adam              JR Winneconne            31-07.50  
 19 Svacina, Brad             FR Valders High          27-01.00  
 
Boys Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hardy, Mike               JR Kimberly                142-08    10  
  2 Kiecker, Aaron            SO Freedom                 136-04     8  
  3 Evers, Cody               JR Little Chute         136-02.50     6  
  4 Koeck, Billy              SO Winneconne              134-00     5  
  5 Carter, Jens              SO Kimberly             124-08.50     4  
  6 Heckner, Clinton          SR Kimberly             124-06.50     3  
  7 Bruytte, Charlie          SO Little Chute            122-11     2  
  8 Robbert, Billy            JR Winneconne              120-05     1  
  9 Wittman, Jake             SR Xavier               119-09.50  
 10 Wordell, Robby            SR Brillion                117-02  
 11 Uitenbroek, Matt          SR Freedom              113-04.50  
 12 Tuttle, Ben               FR Valders High            110-01  
 13 Nushart, Jeremy           JR Brillion                107-00  
 14 Bohm, Austin              JR Fox Valley L             92-07  
 15 Moxley, Andrew            SR Brillion              89-09.50  
 16 Goss, Matt                SO Fox Valley L             77-03  
 17 Svacina, Brad             FR Valders High             71-10  
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Kimberly                   160.50     2) Freedom                   152   
    3) Little Chute               111        4) Brillion                   72   
    5) Fox Valley Lutheran         66.50     6) Xavier                     57   
    7) Winneconne                  47        8) Valders High School        32