Licensed to Prime Time Track Club       Hy-Tek's Meet Manager 5/7/2009 08:22 PM
                        Jaguar Girls Invite - 5/7/2009                         
                     Timing & Results by Prime Time Timing                     
                            Ashwaubenon High School                            
                                    Results                                    
 
Event 34  Girls 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               12.67      12.85Q  2 
  2 Mortensen, Bridie         FR Appleton Wes           12.60      12.91Q  3 
  3 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           12.89      13.44Q  1 
  4 Sweet, Nadia              JR Appleton Eas           13.50      13.59q  1 
  5 Cherney, Rachel           SO Appleton Nor           13.80      13.65q  2 
  6 Cucci, Samantha           FR Appleton Eas           13.50      13.76q  2 
  7 Dorschner, Kat            FR Appleton Nor           13.70      13.83q  3 
  8 Keener, Kasey             JR Green Bay So           13.85      13.91q  1 
  9 Devroy, Tracy             SR Ashwaubenon            14.30      13.92   1 
 10 Bushner, Sam              JR Kaukauna               13.95      14.01   3 
 11 Fuhrmann, Angela          SO Kaukauna               14.15      14.09   1 
 12 Bodart, Kayci             FR Ashwaubenon            14.20      14.16   3 
 13 Barker, Anna              FR Appleton Wes           13.70      14.16   1 
 14 Rusch, Kelsy              SO Green Bay We           14.05      14.18   2 
 15 Petersen, Shelby          FR Appleton Wes           13.80      14.40   2 
 16 Appleton, Sydney          SR Ashwaubenon            15.20      14.58   2 
 17 Biebel, Bayliegh          SO Green Bay So                      14.77   3 
 18 Bader, Ashley             FR Green Bay We           15.68      15.08   3 
 19 Buboltz, Andrea           JR Appleton Wes           14.00      15.21   3 
 
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
  1 Van Valkenburg, Sarah     SO Green Bay So           16.83      17.14Q  2 
  2 Kemps, Katie              FR Appleton Nor           16.90      17.34Q  1 
  3 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           17.20      17.26q  2 
  4 Bruecker, Katy            SO Kaukauna               17.23      17.55q  1 
  5 Hanold, Tayler            FR Green Bay So           17.33      17.88q  2 
  6 Linahan, Allison          SO Green Bay So           17.70      18.34q  1 
  7 Kramer, Kelsey            SO Kaukauna               18.50      19.00q  2 
  8 Thao, Valery              FR Green Bay We           19.71      19.23q  1 
  9 Helein, Anna              JR Appleton Eas           19.00      19.45   2 
 10 Dickenson, Abagail        FR Appleton Eas           19.00      19.86   1 
 11 Fuge, Annalie             FR Ashwaubenon            18.40      20.43   1 
 12 Jarvey, Vicki             JR Ashwaubenon            19.80      31.34   2 
 
Event 100  Girls 4x800 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Appleton North  'A'                              10:22.00   10:42.46    10  
  2 Kaukauna  'A'                                    11:00.00   11:28.61     8  
  3 Appleton West  'A'                               11:06.00   11:37.60     6  
  4 Appleton East  'A'                               11:10.00   11:43.91     5  
  5 Green Bay Southwest  'A'                         11:45.00   11:58.28     4  
 
Event 28  Girls 100 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
Finals
  1 Van Valkenburg, Sarah     SO Green Bay So           17.14      16.74    10  
  2 Bruecker, Katy            SO Kaukauna               17.55      17.20     8  
  3 Kemps, Katie              FR Appleton Nor           17.34      17.33     6  
  4 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           17.26      17.36     5  
  5 Linahan, Allison          SO Green Bay So           18.34      17.54     4  
  6 Hanold, Tayler            FR Green Bay So           17.88      17.63     3  
  7 Kramer, Kelsey            SO Kaukauna               19.00      18.45     2  
  8 Thao, Valery              FR Green Bay We           19.23      18.86     1  
 
Event 34  Girls 100 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  Points
================================================================================
  1 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               12.85      12.85    10  
  2 Mortensen, Bridie         FR Appleton Wes           12.91      12.99     8  
  3 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           13.44      13.26     6  
  4 Sweet, Nadia              JR Appleton Eas           13.59      13.63     5  
  5 Cherney, Rachel           SO Appleton Nor           13.65      13.85     4  
  6 Cucci, Samantha           FR Appleton Eas           13.76      13.94     3  
  7 Dorschner, Kat            FR Appleton Nor           13.83      14.04     2  
  8 Keener, Kasey             JR Green Bay So           13.91      14.11     1  
 
Event 37  Girls 1600 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Selner, Becca             SR Ashwaubenon          5:12.00    5:13.12    10  
  2 Weber, Rachael            SO Appleton Nor         5:20.90    5:29.67     8  
  3 Podvin, Hannah            FR Kaukauna             5:49.00    5:44.41     6  
  4 Ontaneda, Mary Kate       FR Appleton Nor         5:46.00    5:44.42     5  
  5 Siamoff, Chloe            FR Appleton Wes         5:40.00    5:44.86     4  
  6 Durkin, Baillye           JR Appleton Nor         5:50.00    5:45.84     3  
  7 Scott, Aubrey             FR Appleton Eas         5:45.00    5:57.21     2  
  8 Jones, Amanda             JR Green Bay So         6:06.00    6:10.19     1  
  9 Tracy, Liz                SO Kaukauna             6:35.00    6:31.33  
 10 Steinfeldt, Aja           FR Green Bay So         6:23.00    6:32.74  
 11 Schubert, Sara            SR Appleton Eas         6:40.00    6:42.55  
 12 Noonan, Sara              SO Kaukauna             6:42.00    6:47.30  
 13 Mead, Maddie              SO Green Bay So         6:30.00    7:07.59  
 
Event 43  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Appleton East  'A'                                1:52.00    1:51.89    10  
  2 Appleton West  'A'                                1:52.00    1:51.95     8  
  3 Green Bay Southwest  'A'                          1:52.00    1:53.16     6  
  4 Ashwaubenon  'A'                                  1:56.00    1:58.09     5  
  5 Kaukauna  'A'                                     1:59.00    1:59.50     4  
  6 Green Bay West  'A'                               2:05.00    2:11.61     3  
 -- Appleton North  'A'                               1:52.20         DQ  
 
Event 49  Girls 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Schultz, Sydney           JR Appleton Nor           59.70    1:00.34   2   10  
  2 Feivor, Amy               SR Appleton Nor         1:07.00    1:02.89   2    8  
  3 Miller, Domenique         SR Ashwaubenon          1:04.00    1:04.16   2    6  
  4 Christenson, Malory       FR Appleton Eas         1:03.90    1:04.93   2    5  
  5 Gilson, Shannon           JR Green Bay So         1:06.00    1:06.57   2    4  
  6 Kraus, Samantha           FR Ashwaubenon          1:05.00    1:07.30   2    3  
  7 Ketter, Ellen             SO Appleton Wes         1:07.00    1:07.35   1    2  
  8 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna             1:08.00    1:07.37   1    1  
  9 Solper, Sarah             SO Green Bay We         1:09.00    1:07.82   1 
 10 Friebel, Stephanie        SR Appleton Eas         1:09.00    1:09.28   1 
 11 Hennes, Autumn            FR Kaukauna             1:07.00    1:10.51   2 
 12 Larson, McKenzie          FR Appleton Wes         1:08.00    1:12.04   1 
 13 Hill, Chelsae             JR Green Bay We         1:09.00    1:30.44   1 
 
Event 56  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Green Bay Southwest  'A'                            52.00      53.29    10  
  2 Appleton East  'A'                                  53.00      53.42     8  
  3 Appleton North  'A'                                 53.80      54.18     6  
  4 Appleton West  'A'                                  53.20      56.07     5  
  5 Ashwaubenon  'A'                                    55.50      56.40     4  
  6 Kaukauna  'A'                                       57.50      57.28     3  
  7 Green Bay West  'A'                                            58.43     2  
 
Event 62  Girls 300 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Konter, Cassy             SO Appleton Nor           50.20      50.79   2   10  
  2 Remark, Haylee            SR Appleton Nor           51.20      51.59   2    8  
  3 Stein, Jessie             FR Appleton Eas           51.00      51.80   2    6  
  4 Satterlee, Anne           SR Ashwaubenon            52.50      51.86   2    5  
  5 Park, Aubree              JR Appleton Eas           52.90      52.29   2    4  
  6 Hanold, Tayler            FR Green Bay So           54.80      53.47   1    3  
  7 Timmerman, Jennifer       SO Green Bay So           52.70      53.54   2    2  
  8 Bruecker, Katy            SO Kaukauna               54.78      55.24   1    1  
  9 Garot, Paige              SO Ashwaubenon            55.00      55.26   1 
 10 Kramer, Kelsey            SO Kaukauna               51.87      56.32   2 
 11 Fuge, Annalie             FR Ashwaubenon            54.50      58.34   1 
 12 Huhtula, Bethany          FR Ashwaubenon          1:00.00    1:02.13   1 
 
Event 64  Girls 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Weber, Rachael            SO Appleton Nor         2:28.00    2:29.97    10  
  2 Halley, Erica             JR Appleton Eas         2:28.00    2:31.98     8  
  3 Albers, Nicole            SO Appleton Nor         2:33.00    2:43.59     6  
  4 Siamoff, Chloe            FR Appleton Wes         2:30.30    2:44.62     5  
  5 Gilson, Shannon           JR Green Bay So         2:34.00    2:44.80     4  
  6 Podvin, Hannah            FR Kaukauna             2:39.00    2:46.31     3  
  7 Pappas, Angela            JR Appleton Eas         2:50.00    2:47.00     2  
  8 Fabbri, Deidra            FR Appleton Wes         2:45.00    2:54.60     1  
  9 Budi, Tally               SO Kaukauna             2:50.00    2:57.26  
 10 Valiquette, Megan         JR Green Bay So         2:55.00    3:02.84  
 11 Feycher, Kate             SO Green Bay So         3:00.00    3:14.56  
 12 McWilliams, Ashley        SO Green Bay We         3:33.00    3:38.84  
 
Event 70  Girls 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Wistenberg, Alexa         SO Green Bay So           26.31      27.13   3   10  
  2 VanBerkel, Kelly          SR Kaukauna               26.90      27.24   3    8  
  3 Schultz, Sydney           JR Appleton Nor           26.90      27.95   3    6  
  4 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor           27.30      28.61   3    5  
  5 Sweet, Nadia              JR Appleton Eas           28.50      29.17   2    4  
  6 Cessna, Becca             FR Appleton Nor           27.70      29.21   3    3  
  7 Cucci, Samantha           FR Appleton Eas           29.00      29.81   2    2  
  8 Fairchild, Carly          SR Appleton Wes           29.50      30.80   2    1  
  9 Larson, McKenzie          FR Appleton Wes           29.50      30.93   2 
 10 LE Fevre, Alyssa          SR Ashwaubenon            29.50      31.00   2 
 11 Mader, Haley              FR Kaukauna               31.40      31.79   1 
 12 Rome, Melisa              JR Green Bay We           32.72      34.05   1 
 13 Hoslet, Mariah            JR Green Bay We           33.00      35.28   1 
 
Event 106  Girls 3200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Stenz, Megan              JR Kaukauna            11:43.00   11:57.56    10  
  2 Durkin, Baillye           JR Appleton Nor        12:20.90   12:43.56     8  
  3 Jones, Jenny              FR Appleton Nor        12:34.00   12:44.75     6  
  4 Glauser, Carrie           SO Appleton Wes        12:20.00   12:45.98     5  
  5 Fassbender, Amanda        SO Kaukauna            13:16.00   13:29.66     4  
  6 Femal, Courtney           SR Appleton Eas        13:30.00   13:56.59     3  
 
Event 80  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================================
    School                                               Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Appleton North  'A'                               4:13.00    4:14.71    10  
  2 Appleton East  'A'                                4:13.00    4:25.43     8  
  3 Appleton West  'A'                                4:26.00    4:38.15     6  
  4 Ashwaubenon  'A'                                  4:27.00    4:44.00     5  
  5 Kaukauna  'A'                                     4:37.00    4:51.96     4  
 
Event 4  Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flucke, Melissa           SR Ashwaubenon          5-02.00    5-00.00    10  
  2 Fresen, Andrea            SR Ashwaubenon          4-08.00    4-10.00     8  
  3 Satterlee, Anne           SR Ashwaubenon          5-01.00   J4-10.00     5.5
  3 Remark, Haylee            SR Appleton Nor         4-11.00   J4-10.00     5.5
  5 Milis, Molly              SR Appleton Eas         5-04.00   J4-10.00     4  
  6 Ederer, Kasey             FR Kaukauna             5-00.00   J4-10.00     3  
  7 Rammer, Elizabeth         JR Appleton Wes         5-00.00    4-08.00     2  
  8 Gonzales, Angela          SO Appleton Eas         4-06.00    4-06.00     1  
 -- Mulrine, Lauren           JR Green Bay So         4-08.00         NH  
 -- Bushner, Sam              JR Kaukauna             4-04.00         NH  
 -- Hill, Chelsae             JR Green Bay We         4-02.00         NH  
 -- Dieck, Mallory            SO Appleton Nor         4-08.00         NH  
 -- Reynolds, Hollis          SO Green Bay We         4-04.00         NH  
 
Event 10  Girls Long Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Feivor, Amy               SR Appleton Nor        16-08.00   17-02.25    10  
  2 Halley, Erica             JR Appleton Eas        16-06.00   16-06.00     8  
  3 Nielsen, Rachel           SR Appleton Eas        15-06.00   15-09.00     6  
  4 Hemmen, Cassy             SO Appleton Nor        16-01.00   15-04.75     5  
  5 Milis, Molly              SR Appleton Eas        15-00.00   15-03.75     4  
  6 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna            15-01.00   15-01.25     3  
  7 Hennes, Autumn            FR Kaukauna            13-10.00   14-06.50     2  
  8 Larson, McKenzie          FR Appleton Wes        15-00.00   14-00.00     1  
  9 Kraus, Samantha           FR Ashwaubenon         14-06.00   13-11.50  
 10 Buchholz, Anna            JR Green Bay So        14-02.00   13-11.00  
 11 Hendricks, Ashley         FR Green Bay We        14-04.00   13-10.50  
 12 Bowers, Cassius           SO Ashwaubenon         14-11.00   13-04.25  
 13 Prahl, Chelsea            SO Appleton Wes        14-00.00   12-08.75  
 14 Buboltz, Andrea           JR Appleton Wes        14-00.00   11-09.25  
 -- Hultman, Marissa          SO Green Bay So                         ND  
 -- Wilson, Haley             SO Green Bay So                         ND  
 
Event 16  Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Osterberg, Kayla          SR Ashwaubenon         35-04.00   35-05.25    10  
  2 Raddatz, Addy             SR Appleton Eas        35-00.00   34-08.00     8  
  3 Maas, Stephanie           JR Appleton Eas        32-08.00   34-06.25     6  
  4 Weber, Ashley             SO Appleton Nor        33-03.00   33-04.00     5  
  5 Flynn, Kadie              FR Appleton Nor        32-07.00   32-01.75     4  
  6 Becker, Taylor            SO Kaukauna            32-01.00   31-10.25     3  
  7 Ederer, Justine           SR Kaukauna            27-00.00   29-11.00     2  
  8 Powers, Brittany          SO Appleton Eas        27-02.00   29-01.00     1  
  9 DE Caster, Claire         JR Ashwaubenon         29-10.00   29-00.50  
 10 Lueschow, Kristi          SR Ashwaubenon         27-05.00   28-01.50  
 11 Helton, Kim               SR Appleton Wes        30-00.00   27-07.00  
 12 Bartel, Amy               SR Green Bay So        28-04.00   27-06.00  
 13 Erickson, Lauren          FR Green Bay We        27-05.00   27-04.00  
 14 Luck, Chloe               SR Appleton Wes        28-00.00   25-04.25  
 15 Bero, Cassi               SO Green Bay So        26-00.00   25-00.00  
 16 Ausloos, Alica            SO Green Bay So        26-04.00   24-10.25  
 
Event 81  Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Raddatz, Addy             SR Appleton Eas          109-00     113-11    10  
  2 Flynn, Kadie              FR Appleton Nor           94-01     106-06     8  
  3 Maas, Stephanie           JR Appleton Eas           85-00      99-11     6  
  4 Weber, Ashley             SO Appleton Nor          107-02      96-03     5  
  5 Becker, Taylor            SO Kaukauna               89-02      93-00     4  
  6 Hesselman, Stephanie      JR Appleton Eas           84-00      89-08     3  
  7 Osterberg, Kayla          SR Ashwaubenon            89-11      88-00     2  
  8 Luck, Chloe               SR Appleton Wes           85-00      85-04     1  
  9 Bartel, Amy               SR Green Bay So           93-04      84-03  
 10 Engen, Ali                SR Appleton Wes           85-00      82-04  
 11 Budi, Tally               SO Kaukauna               84-00      80-04  
 12 Ausloos, Alica            SO Green Bay So           91-00      79-09  
 13 Ederer, Justine           SR Kaukauna               88-03      79-03  
 14 Erickson, Lauren          FR Green Bay We           69-01      76-00  
 15 DE Caster, Claire         JR Ashwaubenon            83-11      75-09  
 16 Lueschow, Kristi          SR Ashwaubenon            75-00      73-07  
 17 Sontag, Jennifer          FR Green Bay So                      66-07  
 
Event 89  Girls Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Flucke, Melissa           SR Ashwaubenon         11-08.00   11-10.00    10  
  2 Baeten, Brianna           SR Ashwaubenon         10-07.00   10-06.00     8  
  3 Finer, Sarah              SR Ashwaubenon         10-07.00  J10-06.00     6  
  4 Fresen, Andrea            SR Ashwaubenon         10-06.00    9-06.00     5  
  5 Zubella, Abby             SR Appleton Wes         8-06.00    9-00.00     4  
  6 Keener, Kasey             JR Green Bay So         9-00.00   J9-00.00     3  
 -- Fuhrmann, Angela          SO Kaukauna             8-00.00         NH  
 -- Bruecker, Bailee          SO Kaukauna             7-00.00         NH  
 -- Hultman, Marissa          SO Green Bay So                         NH  
 -- Cherney, Rachel           SO Appleton Nor         8-03.00         NH  
 -- Brooks, Stephanie         SO Appleton Nor         8-06.00         NH  
 -- Hendricksen, Anna         SO Green Bay We         6-00.00         NH  
 -- Arbour, Ashley            JR Green Bay We         6-00.00         NH  
 
Event 95  Girls Triple Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Remark, Haylee            SR Appleton Nor        32-10.00   32-02.75    10  
  2 Park, Aubree              JR Appleton Eas        32-10.00   31-06.50     8  
  3 Hennes, Autumn            FR Kaukauna                       31-00.50     6  
  4 Buchholz, Anna            JR Green Bay So        31-04.00   30-07.25     5  
  5 Gonzales, Angela          SO Appleton Eas        31-06.00   30-03.75     4  
  6 Bowers, Cassius           SO Ashwaubenon         30-05.00   30-03.25     3  
  7 Kraus, Samantha           FR Ashwaubenon         31-05.00   30-01.75     2  
  8 DeBruin, Abbey            SO Kaukauna            30-10.00   29-03.50     1  
  9 Springstroh, Sharaea      JR Appleton Nor        30-08.00   29-00.50  
 10 Ford, Meghan              SR Appleton Wes        29-00.00   28-02.00  
 11 Hendricks, Ashley         FR Green Bay We        28-03.00   27-06.00  
 12 Miller, Carly             SO Appleton Wes        28-00.00   26-09.25  
 -- Wilson, Haley             SO Green Bay So                         ND  
 -- Cairns, Delaney           FR Green Bay So                         ND  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Appleton North             197.50     2) Appleton East             144   
    3) Ashwaubenon                107.50     4) Kaukauna                   96   
    5) Green Bay Southwest         70        6) Appleton West              59   
    7) Green Bay West               6