Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/10/2018 07:10 PM
                   New Balance Indoor Grand Prix - 2/10/2018                   
                       Reggie Lewis Center - Boston, MA                        
                                    Results                                    
 
Girls 60 Meter Dash Junior
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1 Thelma Davies                Pennsylvania              7.38   0.264
  2 Jaida Smith                  Maryland                  7.60   0.183
  3 Jenna Crean                  New York                  7.71   0.203
  4 Abigal Gerdes                Massachusetts             7.81   0.206
  5 Rachelle Parker              Massachusetts             7.87   0.183
  6 Iyanla Kollock               New Jersey                7.87   0.235
  7 Chloe Alfieri                Massachusetts             7.91   0.264
  8 Samirah Moody                Massachusetts             7.98   0.179
 
Girls 1 Mile Run Junior
================================================================
 Waterfall Start
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kelsey Chmiel                New York               4:44.84  
  2 Gabrielle Wilkinson          Pennsylvania           4:46.95  
  3 Nikki Merrill                Rhode Island           4:50.87  
  4 Grace Connolly               Massachusetts          4:51.28  
  5 Lily Flynn                   New York               4:51.90  
  6 Jacqueline Gaughan           New Hampshire          4:52.73  
  7 Julia Robitaille             New Hampshire          4:56.97  
  8 Anna Forsyth                 Michigan               5:01.04  
  9 Rachel Sessa                 Massachusetts          5:01.43  
 10 Margaret Donahue             Massachusetts          5:02.27  
 11 Ariana Gardizy               Pennsylvania           5:03.16  
 12 Rebecca Durham               New Hampshire          5:10.94  
 
Girls 1600 Sprint Medley
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Milton                                              4:09.68  
  2 Andover                                             4:09.70  
  3 Woburn                                              4:10.14  
  4 Hopkinton                                           4:13.12  
  5 Medway                                              4:13.99  
  6 Brookline                                           4:16.99  
  7 Toll Gate                                           4:22.38  
 
Women 400 Meter Run
================================================================
 Two Turn Stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Shakima Wimbley              United States            51.82  
  2 Phyllis Francis              United States            52.38  
  3 Natasha Hastings             United States            52.45  
  4 Shamier Little               United States            53.30  
  5 Lisanne de Witte             Netherlands              54.17  
  6 Marisa Turner                United States          1:02.01  
 
Women 800 Meter Run
================================================================
 One Turn Stagger
 Line Up Across Track In Order
 Double Lane 2 (Hip 2&3), Double Lane 6 (Hip 7&8)
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jenna Westaway               Canada                 2:01.22  
  2 Raevyn Rogers                United States          2:01.73  
  3 Charlene Lipsey              United States          2:02.05  
  4 Lynsey Sharp                 Great Britain          2:02.20  
  5 Kaela Edwards                United States          2:02.33  
  6 Carly Muscaro                United States          2:03.50  
  7 Simoya Campbell              Jamaica                2:05.91  
 -- Marisa Turner                United States              DNF  
 
Women 1500 Meter Run
================================================================
 Two Box, One Turn Stagger
 Pos 1-7 in Box 1, Pos 8-12 in Box 2
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dawit Seyaum                 Ethiopia               4:04.38  
  2 Aisha Praught-Lee            Jamaica                4:04.95  
  3 Gudaf Tsegay                 Ethiopia               4:05.91  
  4 Dominique Scott              South Africa           4:07.25  
  5 Sarah McDonald               Great Britain          4:07.62  
  6 Cory McGee                   United States          4:08.84  
  7 Diana Sujew                  Germany                4:09.04  
  8 Ciara Mageean                Ireland                4:09.47  
  9 Hannah England               Great Britain          4:11.25  
 10 Violah Lagat                 Kenya                  4:20.65  
 -- Helen Schlachtenhaufen       United States              DNF  
 -- Jessica Teal                 United States              DNF  
 
Women 3000 Meter Run New Balance
================================================================
 Two Box, One Turn Stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jenny Simpson                United States          8:40.31  
  2 Fotyen Tesfay                Ethiopia               8:41.08  
  3 Steph Twell                  Great Britain          8:41.94  
  4 Emma Coburn                  United States          8:43.57  
  5 Genevieve Lalonde            Canada                 8:49.78  
  6 Emily Lipari                 United States          8:54.08  
  7 Dani Jones                   United States          9:05.23  
  8 Sarah Pagano                 United States          9:09.81  
  9 Katrina Coogan               United States          9:09.97  
 -- Sarah Brown                  United States              DNF  
 
Women 60 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Sharika Nelvis               United States             7.89   0.143
  2 Christina Manning            United States             7.89   0.159
  3 Jasmin Stowers               United States             7.98   0.157
  4 Queen Harrison               United States             8.00   0.195
  5 Kristi Castlin               United States             8.00   0.178
  6 Isabelle Pedersen            Norway                    8.12   0.204
  7 Andrea Vargas                Costa Rica                8.19   0.181
  8 Dawn Harper-Nelson           United States             8.21   0.178
 
Women High Jump
==========================================================================
 Progressions: 1.70, 1.75, 1.80, 1.85, 1.88, 1.91, 1.94 +2cm
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Erika Kinsey                 Sweden                   1.91m    6-03.25 
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 1.91 1.94 
      PPP  PPP    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Doreen Amata                 Nigeria                  1.88m    6-02.00 
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 1.91 
      PPP    O    O    O   XO  XXX 
  3 Alyxandria Treasure          Canada                   1.88m    6-02.00 
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 1.91 
      PPP    O    O  XXO   XO  XXX 
  4 Priscilla Frederick          Antigua and Barb         1.85m    6-00.75 
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 
      PPP    O    O   XO  XXX 
  5 Amina Smith                  United States            1.85m    6-00.75 
     1.70 1.75 1.80 1.85 1.88 
      PPP    O   XO  XXO  XXX 
 
Boys 60 Meter Dash Junior
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Kristian Marche              Pennsylvania              6.85   0.156
  2 Devonte Burnett              Massachusetts             6.87   0.149
  3 Dejury Amado                 Massachusetts             6.91   0.166
  4 John Caouette                Massachusetts             6.92   0.147
  5 Charles Smith                Massachusetts             6.93   0.167
 
Boys 1 Mile Run Junior
================================================================
 Waterfall Start
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Dalton Hengst                Pennsylvania           4:10.57  
  2 Cole Johnson                 Michigan               4:11.25  
  3 Ryan Oosting                 Massachusetts          4:11.78  
  4 Tristian Forsythe            Pennsylvania           4:16.29  
  5 Noah Beveridge               Pennsylvania           4:16.40  
  6 Shea Weilbaker               New York               4:16.51  
  7 Thomas Lingard               Massachusetts          4:17.24  
  8 Luke Laverdiere              Maine                  4:17.55  
  9 Tristan Shelgren             Massachusetts          4:18.99  
 10 Trey Cormier                 Connecticut            4:22.61  
 11 Joe DosReis                  Rhode Island           4:37.40  
 
Boys 1600 Sprint Medley
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Newton North                                        3:33.36  
  2 East Orange                                         3:34.19  
  3 Belmont                                             3:35.67  
  4 Amherst                                             3:37.28  
  5 Northampton                                         3:37.30  
  6 Classical                                           3:38.20  
  7 Bishop Hendricken                                   3:39.39  
  8 Woburn                                              3:40.03  
 
Men 60 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Christian Coleman            United States             6.46   0.159
  2 Xie Zhenye                   China                     6.54   0.175
  3 Noah Lyles                   United States             6.57   0.166
  4 Abdullah Mohammed            Saudi Arabia              6.63   0.167
  5 Harry Aikines-Aryeetey       Great Britain             6.66   0.151
  6 Antoine Adams                Saint Kitts and           6.67   0.125
  7 Christopher Belcher          United States             6.71   0.165
  8 Keston Bledman               Trinidad and Tob          6.76   0.141
 
Men 300 Meter Dash JesseLoubier
================================================================
 Entire Race in Lanes
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Jereem Richards              Trinidad and Tob         32.10  
  2 Bralon Taplin                Grenada                  32.50  
  3 Vernon Norwood               United States            33.05  
 -- Renny Quow                   Trinidad and Tob           DNF  
 
Men 400 Meter Dash
================================================================
 Two Turn Stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Deon Lendore                 Trinidad and Tob         46.25  
  2 Steven Gayle                 Jamaica                  47.43  
  3 Machel Cedenio               Trinidad and Tob         47.86  
 -- Josephus Lyles               United States               FS  
 
Men 800 Meter Run
================================================================
 One Turn Stagger
 Line Up Across Track In Order
 Double Ln 1 (#1&2), Double Ln 3 (#4&5), Double Ln 6 (#8&9)
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Donavan Brazier              United States          1:45.11  
  2 Marc Reuther                 Germany                1:46.78  
  3 Edward Kemboi                Kenya                  1:47.96  
  4 Wesley Vázquez               Puerto Rico            1:48.37  
  5 Alex Amankwah                Ghana                  1:49.26  
  6 Casimir Loxsom               United States          1:49.29  
  7 Boris Berian                 United States          1:50.17  
 -- Sadiki White                 Jamaica                    DNF  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
 Two Box, One Turn Stagger
 Pos 1-5 in Box 1, Pos 6-8 in Box 2
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Chris O'Hare                 Great Britain          3:37.03  
  2 Jake Wightman                Great Britain          3:37.43  
  3 Garrett Heath                United States          3:41.03  
  4 Andrew Bayer                 United States          3:43.08  
  5 Kemoy Campbell               Jamaica                3:44.91  
  6 Allen Eke                    United States          3:50.37  
 -- Jordan Donnelly              Great Britain              DNF  
 
Men 1 Mile Run Masters
================================================================
 Waterfall Start
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Stefan Lingmerth             Unattached             4:27.46  
  2 Peter Brady                  Unattached             4:30.58  
  3 Aaron Price                  Unattached             4:33.64  
  4 Mike Madsen                  Unattached             4:34.40  
  5 Dave Welsh                   Unattached             4:35.03  
  6 Mark Williams                Unattached             4:35.29  
  7 Jay Brecher                  Unattached             4:35.33  
  8 Adrian Haines                Unattached             4:40.97  
  9 Bill Wells                   Unattached             4:44.32  
 10 Chris Blondin                Unattached             4:46.58  
 11 Todd Straka                  Unattached             4:47.38  
 -- Chris Mahoney                Unattached                 DNF  
 
Men 3000 Meter Run New Balance
================================================================
 Two Box, One Turn Stagger
    Name                    Year Team                    Finals 
================================================================
  1 Edward Cheserek              Kenya                  7:38.74  
  2 Hagos Gebrhiwet              Ethiopia               7:41.79  
  3 Dejen Gebremeskel            Ethiopia               7:42.78  
  4 Adel Mechaal                 Spain                  7:44.31  
  5 Cyrus Rutto                  Kenya                  7:49.64  
  6 Jonny Davies                 Great Britain          7:50.18  
  7 Riley Masters                United States          7:51.32  
  8 Luc Bruchet                  Canada                 7:52.85  
  9 Mason Ferlic                 United States          7:53.36  
 10 Benjamin de Haan             Netherlands            7:54.33  
 11 Guillaume Adam               France                 8:10.09  
 -- Jordan Mann                  United States              DNF  
 
Men Triple Jump
==========================================================================
 Six attempts for all athletes
    Name                    Year Team                    Finals           
==========================================================================
  1 Chris Carter                 United States           16.67m   54-08.25 
      16.33m  FOUL  16.67m  16.67m  16.40m  14.88m
  2 Troy Doris                   Guyana                  16.49m   54-01.25 
      16.37m  16.41m  16.49m  15.92m  16.18m  16.36m
  3 Leevan Sands                 Bahamas                 15.78m   51-09.25 
      13.94m  15.78m  15.69m  FOUL  PASS  15.49m
 
Mixed 4x200 Meter Relay Youth
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Waltham TC                                          1:49.79  
  2 Boston United                                       1:50.85  
  3 Lowell Community Charter                            1:58.96  
  4 Metropolis                                          1:59.08  
  5 Greater Lowell Road Runners                         2:07.73  
  6 Attleboro y Jaguars                                 2:11.37