Licensed to PrimeTime Timing - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 2/3/2018 06:47 PM
                   2018 J.D. Martin Invitational - 2/3/2018                    
                     Hosted by the University of Oklahoma                      
                      Mosier Indoor Facility - Norman, OK                      
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
        Meet: M  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Leya Buchanan             SR Oklahoma                  7.37q  3 
  2 Stephanie Kalu               New Era Sprint            7.42q  3 
  3 Shawna Anderson              Unattached                7.48q  2 
  4 Ja'Leesa Giles            FR Oklahoma                  7.62q  3 
  5 Amanda Van Buren          SO Oklahoma                  7.66q  1 
  6 Taylor Blackshire         FR North Texas               7.68q  4 
  7 Alexis Barnes             JR Oklahoma                  7.68q  4 
  8 Baileh Simms                 Unattached                7.69q  2 
  9 Camri Austin              FR Oklahoma                  7.70   1 
 10 Sabrina Mason             JR Oklahoma                  7.71   2 
 11 Bria WILLIAMS             JR North Texas               7.76   4 
 12 Hailey Patterson          JR Oklahoma                  7.78   2 
 13 Kaleigh Dyas              FR Central Ok                7.82   1 
 14 Lyric CHOICE              FR North Texas               7.91   4 
 15 Jaida JOHNSON             SO North Texas               7.98   2 
 16 Kaici Phillips            FR Central Ok                8.08   3 
 17 Cydnee Bush               SO Tx Southern               8.08   3 
 18 Eryn Stafford             SO Oklahoma                  8.18   1 
 19 Skylar Standokes          FR Central Ok                8.24   4 
 20 Avery Russell             FR Central Ok                8.47   1 
 -- Alexis Gray               JR Tx Southern                 FS   1 
 
Women 60 Meter Dash
==========================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
        Meet: M  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Leya Buchanan             SR Oklahoma                  7.30   1   7   
  2 Amanda Van Buren          SO Oklahoma                  7.58   1   5   
  3 Alexis Barnes             JR Oklahoma                  7.66   2 
  4 Bria WILLIAMS             JR North Texas               7.70   2   4   
  5 Ja'Leesa Giles            FR Oklahoma                  7.70   1 
  6 Sabrina Mason             JR Oklahoma                  7.71   2 
  7 Taylor Blackshire         FR North Texas               7.72   1   3   
  8 Hailey Patterson          JR Oklahoma                  7.79   2 
 
Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Facility: F 23.57  1999        Suziann Reid, Texas                         
        Meet: M 24.16  2003        Laverne Jones, Oklahoma                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Medinah Spencer           SR Oklahoma                 24.15M  2   7   
  2 Alexis Gray               JR Tx Southern              24.36   1   5   
  3 Sabrina Mason             JR Oklahoma                 24.46   2   4   
  4 Ja'Leesa Giles            FR Oklahoma                 24.74   1 
  5 Alexis Barnes             JR Oklahoma                 25.14   2 
  6 Evette Blanks             FR Oklahoma                 25.17   5 
  7 Nikole Haroon             SO Tx Southern              25.65   3   3   
  8 Zaidra James              FR Tx Southern              25.98   3 
  9 Kaleigh Dyas              FR Central Ok               26.23   4 
 10 Kiya Reeves               SO Tx Southern              26.32   4 
 11 Lauryn McCOLLUM           FR North Texas              26.40   5   2   
 12 Brittni EMANUEL           FR North Texas              26.51   3   1   
 13 Morgan Utsey -Williams    JR Tx Southern              26.80   5 
 14 Jaida JOHNSON             SO North Texas              27.27   4 
 
Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Facility: F 53.02  1999        Tracey Barnes, Abilene Christian            
        Meet: M 55.09  2004        Laverne Jones, Oklahoma                     
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Nikole Haroon             SO Tx Southern              58.76   1   7   
  2 Lauryn McCOLLUM           FR North Texas            1:00.16   2   5   
  3 Brittni EMANUEL           FR North Texas            1:00.48   3   4   
  4 Natalia VELASCO           JR North Texas            1:00.62   2 
  5 Morgan Utsey -Williams    JR Tx Southern            1:00.71   2   3   
  6 Artesha RICHARDSON        SO North Texas            1:00.95   1 
  7 Darrian Johnson           SO North Texas            1:01.56   1 
  8 Alexis Horn               FR Tx Southern            1:03.39   3 
  9 Jessilyn Nicholas         FR Tx Southern            1:03.63   3 
 10 Kaylee Jimboy             FR Central Ok             1:05.78   3 
 
Women 600 Yard Run
=======================================================================
    Facility: F 1:19.42  1996        Trevia Williams, Unattached               
        Meet: M 1:20.24  2003        Kareen Gayle, Barton County               
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 DayeShon Roberson            Unattached             1:26.12  
  2 Jill Hagen                JR Central Ok             1:28.19  
  3 Victoria Junious          SR North Texas            1:29.61    7   
  4 Myah Bowen                FR Oklahoma               1:32.18    5   
  5 Alayshia Jones            FR Tx Southern            1:41.88    4   
  6 LaNique Smith             SO Tx Southern            1:49.83    3   
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 2:05.14  2000        Tytti Reho, SMU                           
        Meet: M 2:09.10  2003        Lysaira Roman-Del Valle, Kansas State     
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 CeCe Moore                   Unattached             2:17.27  
  2 Katie Cease               JR Central Ok             2:21.63  
  3 Lauren Gibbs              JR Oklahoma               2:22.96    7   
  4 Olivia ZINT               FR North Texas            2:25.18    5   
  5 Laura Broman                 Unattached             2:25.69  
  6 Monica CARROLL            FR North Texas            2:26.84    4   
  7 Ashely Hughes             JR Central Ok             2:27.34  
  8 Khloe Pointer                Unattached             2:27.37  
  9 Jaya Wilson               FR Tx Southern            2:29.13    3   
 10 Sharon Jebet              FR Science & Ar           2:29.17  
 11 Camilla Broman               Unattached             2:31.98  
 12 Arizona Hummingbird       FR Central Ok             2:37.77  
 
Women 1000 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 2:58.24  2017        Hayley Redwine, Oklahoma                  
        Meet: M 2:51.21  2005        Melanie Hardy, Tulsa                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Baylee NELSON             JR North Texas            2:59.45    7   
  2 Hayley Redwine            JR Oklahoma               3:04.27    5   
  3 Olivia ZINT               FR North Texas            3:05.05    4   
  4 Alexandria Arndorfer      SO Oklahoma               3:14.41    3   
 
Women 1 Mile Run
==========================================================================
    Facility: F 4:46.06  1996        Andrea Ratkovic, Oklahoma Alumni          
        Meet: M 4:48.43  2009        Jessica Eldridge, Unattached              
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ashley Carreon               OK Runner Elite        4:50.89   1 
  2 Christina Moralez         SR North Texas            5:05.36   1   7   
  3 Rea ISELI                 JR North Texas            5:06.62   1   5   
  4 Isabella Rose             SO Oklahoma               5:11.32   1   4   
  5 Madison Brown             SR Central Ok             5:11.58   1 
  6 Cassidy ADAMS             JR North Texas            5:13.42   1 
  7 Morgan Long               JR Oklahoma               5:15.00   1   3   
  8 Jennifer White            SO North Texas            5:27.52   1 
  9 Savannah Waddell          JR Central Ok             5:27.90   2 
 10 Audrey Campbell           SR Central Ok             5:27.94   2 
 11 Arizona Hummingbird       FR Central Ok             5:42.80   2 
 12 Abby Williams                Unattached             5:47.01   1 
 13 Jaya Wilson               FR Tx Southern            5:55.82   2   2   
 14 Alayshia Jones            FR Tx Southern            6:15.12   2   1   
 
Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 9:35.09  1999        Hanna Smedtad, Oklahoma State             
        Meet: M 9:58.27  2005        Faithy Kamangila, Oral Roberts            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cassidy ADAMS             JR North Texas           10:50.91    7   
  2 Jennifer White            SO North Texas           10:56.42    5   
  3 Natalie O'Brien              Unattached            11:06.47  
  4 Sophia Fernald            JR Oklahoma              11:15.89    4   
  5 Tianna Arreguin           FR Central Ok            11:17.50  
  6 Grace Barber              FR Oklahoma              11:23.23    3   
  7 Macey Cox                    Unattached            11:44.23  
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  8.14  2001        Nicole Hoxie, Texas                         
        Meet: M  8.23  2001        Alesha Peel, Oklahoma                       
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Camri Austin              FR Oklahoma                  8.65q  1 
  2 Lyric CHOICE              FR North Texas               8.97q  2 
  3 CeCelia Jackson              Unattached                9.16q  3 
  4 Kiya Reeves               SO Tx Southern               9.70q  2 
  5 DaShavonta Kinney         SR Tx Southern               9.76q  3 
  6 LaNique Smith             SO Tx Southern               9.84q  2 
  7 Peyton Osborne            SO Central Ok                9.86q  3 
  8 Kaici Phillips            FR Central Ok                9.97q  1 
  9 Abena Sey                 FR Central Ok               10.05   1 
 10 Kaylee Jimboy             FR Central Ok               10.06   3 
 11 Erin Drewke               SO Central Ok               10.63   2 
 12 Eryn Stafford             SO Oklahoma                 10.93   1 
 13 Aysia Williams            FR Central Ok               12.00   3 
 -- Zaidra James              FR Tx Southern                 FS   2 
 
Women 60 Meter Hurdles
==========================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  8.14  2001        Nicole Hoxie, Texas                         
        Meet: M  8.23  2001        Alesha Peel, Oklahoma                       
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Camri Austin              FR Oklahoma                  8.63   1   7   
  2 Lyric CHOICE              FR North Texas               8.89   1   5   
  3 DaShavonta Kinney         SR Tx Southern               9.47   1   4   
  4 Kiya Reeves               SO Tx Southern               9.59   1   3   
  5 LaNique Smith             SO Tx Southern               9.68   2 
  6 Kaici Phillips            FR Central Ok                9.70   2 
  7 Abena Sey                 FR Central Ok               10.05   2 
 
Women 4x440 Yard Relay
=======================================================================
    Facility: F 3:38.63  2000        Nebraska                                  
        Meet: M 3:46.10  2001        Tulsa                                     
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Texas Southern                                      3:59.47    7   
     1) Nikole Haroon SO                2) DaShavonta Kinney SR           
     3) Mariah Stewart JR               4) Alexis Gray JR                 
  2 North Texas                                         4:06.44    5   
     1) Victoria Junious SR             2) Natalia VELASCO JR             
     3) Baylee NELSON JR                4) Monica CARROLL FR              
  3 Central Oklahoma                                    4:21.90  
     1) Katie Cease JR                  2) Jill Hagen JR                  
     3) Skylar Standokes FR             4) Kaylee Jimboy FR               
 -- Texas Southern  'B'                                     DNF  
     1) Cydnee Bush SO                  2) Zaidra James FR                
     3) Morgan Utsey -Williams JR       4) Kiya Reeves SO                 
 
Women High Jump
=================================================================================
 Progressions: 1.49, 1.54, 1.59, 1.64, 1.69, 1.74 +5cm
    Facility: F 1.94m  1999        Erin Aldrich, Texas                         
        Meet: M 1.84m  2007        Gaelle Niare, SMU                           
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Abena Sey                 FR Central Ok               1.64m    5-04.50 
     1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 
        O    O    O    O  XXX 
  2 Quintella Johnson         FR Tx Southern              1.64m    5-04.50   7   
     1.49 1.54 1.59 1.64 1.69 
        P    P   XO  XXO  XXX 
 -- Audra Monroe Jonas           Unattached                  NH            
     1.49 
      XXX 
 
Women Pole Vault
=================================================================================
 Progressions: 3.22, 3.37, 3.52, 3.67, 3.82, 3.97 +10cm
    Facility: F 4.45m  2014        Sandi Morris, Unattached                    
        Meet: M 4.28m  2016        Mackenzie Shell, Oklahoma                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Meagan Gray               SO Oklahoma                 4.02m   13-02.25   7   
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 4.02 4.07 
        P    P    P    P    P   XO    O    O  XXX 
  2 Sydney King               JR Oklahoma                 3.97m   13-00.25   5   
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82 3.97 4.02 4.07 
        P    P    P    P   XO    O    O    X  XXX 
  3 Abby Bilsbury             FR Oklahoma                 3.67m   12-00.50 
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  4 Amber Covin               JR Central Ok               3.22m   10-06.75 
     3.07 3.22 3.37 
        P   XO  XXX 
  5 Sarah Graves              FR Oklahoma                 3.07m   10-00.75 
     3.07 3.22 
        O  XXX 
 -- Julia Hanks               SO Oklahoma                    NH            
     3.07 3.22 3.37 3.52 
        P    P    P  XXX 
 -- Hannah Winn               JR North Texas                 NH            
     3.07 
      XXX 
 -- Mackenzie Shell           JR Oklahoma                    NH            
     3.07 3.22 3.37 3.52 3.67 3.82 
        P    P    P    P    P  XXX 
 
Women Long Jump
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 6.36m  1998        Monique Freeman, Odessa                     
        Meet: M 6.27m  2009        Tori Polk, Unattached                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Baileh Simms                 Unattached               6.01m   19-08.75 
      5.93m  5.93m  6.01m  4.24m  5.89m  5.52m
  2 Makayla Stephens          SR Oklahoma                 5.45m   17-10.75   7   
      5.44m  5.44m  5.45m  5.26m  5.29m  FOUL
  3 Nura Muhammad             FR Oklahoma                 5.38m   17-08.00   5   
      5.38m  FOUL  FOUL  5.13m  FOUL  5.29m
  4 Skylar Standokes          FR Central Ok               5.34m   17-06.25 
      5.29m  5.34m  5.27m  4.95m  FOUL  4.82m
  5 Cydnee Bush               SO Tx Southern              5.21m   17-01.25   4   
      5.06m  5.08m  FOUL  4.91m  5.15m  5.21m
  6 DaShavonta Kinney         SR Tx Southern              5.05m   16-07.00   3   
      4.65m  FOUL  4.74m  4.64m  4.89m  5.05m
  7 Zaidra James              FR Tx Southern              5.05m   16-07.00 
      4.81m  5.05m  FOUL  FOUL  4.59m  4.48m
  8 Valencia BULLOCK          FR North Texas              5.02m   16-05.75   2   
      FOUL  5.02m  4.72m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Avery Russell             FR Central Ok               4.98m   16-04.25 
      4.98m  4.79m  4.73m  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Kiya Reeves               SO Tx Southern              4.71m   15-05.50 
      4.71m  4.38m  FOUL         
 11 Peyton Osborne            SO Central Ok               4.70m   15-05.00 
      FOUL  4.55m  4.70m         
 12 Kaylee Jimboy             FR Central Ok               4.54m   14-10.75 
      4.54m  4.45m  4.45m         
 13 Erin Drewke               SO Central Ok               4.45m   14-07.25 
      4.45m  FOUL  4.22m         
 14 Aysia Williams            FR Central Ok               4.25m   13-11.50 
      FOUL  FOUL  4.25m         
 -- Kaici Phillips            FR Central Ok                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL           
 
Women Triple Jump
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 13.48m  2010        Toni Smith, Unattached                     
        Meet: M 13.12m  2009        Toni Smith, Unattached                     
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Najuana Strickland        JR Oklahoma                11.70m   38-04.75   7   
      11.31m  FOUL  11.70m  FOUL  11.28m  11.40m
  2 Skylar Standokes          FR Central Ok              11.07m   36-04.00 
      10.68m  10.19m  11.07m  10.75m  10.77m  10.78m
 -- Peyton Osborne            SO Central Ok                FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Valencia BULLOCK          FR North Texas               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Women Shot Put
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 18.49m  2012        Tia Brooks, Oklahoma                       
        Meet: M 18.49m  2012        Tia Brooks, Oklahoma                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jessica Woodard           SR Oklahoma                16.37m   53-08.50   7   
      FOUL  16.28m  FOUL  16.31m  16.37m  FOUL
  2 Meia Gordon               SO Oklahoma                16.20m   53-01.75   5   
      15.61m  FOUL  15.89m  FOUL  16.07m  16.20m
  3 Lauren Jones              FR Oklahoma                14.66m   48-01.25 
      14.66m  14.30m  12.83m  12.41m  13.24m  14.15m
  4 Julianna Horner           SO Ok Baptist              12.94m   42-05.50 
      12.38m  12.52m  12.88m  12.28m  12.94m  12.07m
  5 Allyssa Miller            FR Oklahoma                12.74m   41-09.75 
      12.34m  11.79m  12.32m  12.74m  FOUL  11.43m
  6 Madeline Caldwell         SO Central Ok              12.60m   41-04.25 
      11.90m  12.20m  12.60m  12.19m  12.22m  11.83m
  7 Lauryn Jones              FR Oklahoma                12.26m   40-02.75 
      11.95m  12.19m  FOUL  FOUL  12.26m  FOUL
  8 Brittany Poe              SO Ok Baptist              12.16m   39-10.75 
      10.98m  FOUL  12.16m  FOUL  FOUL  FOUL
  9 Christelle Nintcheu       SO Tx Southern             12.00m   39-04.50   4   
      11.74m  FOUL  11.59m  FOUL  FOUL  12.00m
 10 Taylor Watson             FR Tx Southern             11.04m   36-02.75   3   
      10.81m  11.04m  10.01m         
 11 Kristyn ARCHULETA         SO North Texas             10.60m   34-09.50   2   
      9.78m  10.33m  10.60m         
 12 Victoria Brown            FR Tx Southern             10.55m   34-07.50 
      10.30m  10.55m  10.02m         
 13 Aysia Williams            FR Central Ok              10.50m   34-05.50 
      FOUL  10.50m  10.05m         
 14 Abena Sey                 FR Central Ok              10.39m   34-01.25 
      9.21m  10.39m  10.24m         
 15 Erin Drewke               SO Central Ok               9.80m   32-02.00 
      8.96m  9.80m  9.54m           
 16 Tiana King                FR Tx Southern              8.94m   29-04.00 
      8.38m  8.73m  8.94m         
 17 Kaylee Jimboy             FR Central Ok               6.63m   21-09.00 
      FOUL  FOUL  6.63m         
 
Women Weight Throw
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 20.78m  2001        Florence Ezeh, SMU                         
        Meet: M 20.38m  2001        Florence Ezeh, SMU                         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Ashley Bryant             SR Oklahoma                19.90m   65-03.50   7   
      18.29m  19.90m  19.85m  18.92m  19.08m  18.92m
  2 Jessica Woodard           SR Oklahoma                19.25m   63-02.00   5   
      19.02m  18.79m  18.74m  19.25m  FOUL  19.01m
  3 Camille Burge             SO Oklahoma                17.16m   56-03.75 
      17.03m  16.35m  17.16m  FOUL  16.71m  FOUL
  4 Lauren Jones              FR Oklahoma                17.05m   55-11.25 
      16.98m  FOUL  17.05m  16.42m  15.43m  FOUL
  5 Madeline Caldwell         SO Central Ok              15.93m   52-03.25 
      15.02m  15.59m  14.99m  15.93m  15.41m  14.71m
  6 Allyssa Miller            FR Oklahoma                15.25m   50-00.50 
      14.48m  14.02m  FOUL  14.96m  15.25m  14.94m
  7 Julianna Horner           SO Ok Baptist              14.67m   48-01.75 
      14.06m  14.16m  13.93m  FOUL  14.67m  14.63m
  8 Brittany Poe              SO Ok Baptist              14.62m   47-11.75 
      13.94m  14.06m  13.77m  14.62m  14.53m  FOUL
  9 Christelle Nintcheu       SO Tx Southern             12.67m   41-07.00   4   
      12.37m  12.13m  FOUL  FOUL  FOUL  12.67m
 10 Kristyn ARCHULETA         SO North Texas             12.34m   40-06.00   3   
      FOUL  12.34m  FOUL         
 11 Taylor Watson             FR Tx Southern             12.27m   40-03.25   2   
      10.47m  12.27m  FOUL         
 12 Ashlynn SMART             FR North Texas             11.41m   37-05.25   1   
      FOUL  FOUL  11.41m         
 13 Caitlin Burt              FR Central Ok               9.13m   29-11.50 
      FOUL  FOUL  9.13m         
 14 Victoria Brown            FR Tx Southern              8.96m   29-04.75 
      FOUL  FOUL  8.96m         
 15 Tiana King                FR Tx Southern              5.87m   19-03.25 
      5.87m  FOUL  FOUL         
 -- Miriam Pierre                Unattached                FOUL            
      FOUL  FOUL               
 
Women 60 Meter Dash Olympic Development
================================================================
    Facility: F  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
        Meet: M  7.09  2003        Veronica Campbell, Barton County            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stephanie Kalu               New Era Sprint            7.38  
  2 Shawna Anderson              Unattached                7.41  
  3 Baileh Simms                 Unattached                7.73  
  4 Kaleigh Dyas              FR Central Ok                7.80  
  5 Jaida JOHNSON             SO North Texas               7.98  
  6 Kaici Phillips            FR Central Ok                7.99  
 
Men 60 Meter Dash
===================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  6.60  2007        Ronnie Pines, Oklahoma                      
        Meet: M  6.60  2006        Ronnie Pines, Oklahoma                      
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 John Teeters                 Under Armour              6.62q  1 
  2 Joseph Sheffield          FR Oklahoma                  6.84q  3 
  3 Jackson Webb              SO Oklahoma                  6.87q  1 
  4 Jordee Archer Harvey      SO Tx Southern               6.88q  2 
  5 Xavier Brown              SO Oklahoma                  6.89q  2 
  6 Roman Turner              FR Tx Southern               6.90q  3 
  7 Darien PORTER             FR North Texas               6.93q  1 
  8 Jaalen Generette          FR Tx Southern               7.04q  2 
  9 Abdon CAMPBELL            FR North Texas               7.05   3 
 10 Airick Johnson               Unattached                7.12   2 
 11 Brock Appiah                 Unattached                7.15   2 
 12 Joseph Squire                Unattached                7.16   3 
 13 James COLE                JR North Texas               7.25   3 
 14 Jacob KEVETTER            SO North Texas               7.25   1 
 15 Jaron THOMAS              SR North Texas               7.26   2 
 
Men 60 Meter Dash
==========================================================================
 Adv: Top 8 Collegiate Times Advance to Two Section Final
    Facility: F  6.60  2007        Ronnie Pines, Oklahoma                      
        Meet: M  6.60  2006        Ronnie Pines, Oklahoma                      
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
Finals
  1 Joseph Sheffield          FR Oklahoma                  6.75   1   7   
  2 Jordee Archer Harvey      SO Tx Southern               6.78   1   5   
  3 Jackson Webb              SO Oklahoma                  6.79   1   4   
  4 Roman Turner              FR Tx Southern               6.82   2   3   
  5 Xavier Brown              SO Oklahoma                  6.91   1 
  6 Darien PORTER             FR North Texas               6.95   2   2   
  7 Jaalen Generette          FR Tx Southern               7.01   2 
  8 Abdon CAMPBELL            FR North Texas               7.07   2   1   
 
Men 200 Meter Dash
=======================================================================
    Facility: F 21.04  1996        Jason Rouser, Oklahoma Alumni               
        Meet: M 21.35  2003        Steven Mullings, Barton County              
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Brock Appiah                 Unattached               22.57  
  2 Abdon CAMPBELL            FR North Texas              22.73    7   
  3 Lawrence Murray           FR Oklahoma                 22.80    5   
  4 Larry Murray Jr.          FR Oklahoma                 22.89    4   
 -- Myles Wheeler             FR Oklahoma                    DQ  
 
Men 400 Meter Dash
=======================================================================
    Facility: F 46.39  1990        Michael Johnson, Baylor                     
        Meet: M 47.94  2001        Ernest Lewis, Oklahoma                      
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Darius Birden             SR Tx Southern              50.10    7   
  2 Bronshaye Bolden          JR Tx Southern              50.55    5   
  3 Tarique Fisher            JR Tx Southern              51.13  
 
Men 800 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 1:49.42  2000        Eliud Njubi, Dodge City                   
        Meet: M 1:51.74  2002        Aldwyn Sappleton, Oklahoma                
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jacob Price               JR Tx Southern            1:55.63    7   
  2 Zach Kirkland             SR North Texas            1:57.33    5   
  3 Tim Jones                 SO North Texas            1:57.43    4   
  4 Andrew Cobbs                 Unattached             1:58.76  
  5 Marcus Caldwell           SO Tx Southern            2:03.22    3   
  6 Sorre Bah                 FR Oklahoma               2:05.79    2   
 
Men 1000 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 2:30.94  2017        Heath Warren, Oklahoma                    
        Meet: M 2:24.20  2011        Chris O'Hare, Tulsa                       
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Zach Kirkland             SR North Texas            2:31.08    7   
  2 Rick Nally                SR North Texas            2:33.59    5   
  3 Florian Lussy             SO North Texas            2:34.00  
  4 Mike Lowe                 SR North Texas            2:38.45  
 
Men 1 Mile Run
=======================================================================
    Facility: F 4:06.71  2001        Eliud Njubi, TCU                          
        Meet: M 4:11.87  2009        Edwin Henshaw, Unattached                 
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Troy Taylor                  Unattached             4:13.31  
  2 Calvin Miller             SO Oklahoma               4:16.24    7   
  3 Tim Jones                 SO North Texas            4:16.37    5   
  4 Florian Lussy             SO North Texas            4:17.16    4   
  5 Rick Nally                SR North Texas            4:18.50  
  6 Shane BRACKEN             FR North Texas            4:18.95  
  7 Derek King                FR Oklahoma               4:19.95    3   
  8 Liam Meirow               SR Oklahoma               4:19.98  
  9 Mike Lowe                 SR North Texas            4:20.79  
 10 Joe Binder                   Unattached             4:22.06  
 11 Jorge Marinez             SO Tx Southern            4:24.30    2   
 12 Dylan Keegan              FR Science & Ar           4:27.89  
 13 Eric Alldritt             SR Oklahoma               4:27.94  
 14 David Guzman              SR Tx Southern            4:32.33    1   
 15 Matthew Arndorfer            Unattached             4:39.49  
 
Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Facility: F 8:00.58  2000        Matt Kerr, Unattached                     
        Meet: M 8:21.38  2006        Mindaugas Dukstats, Unattached            
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shane BRACKEN             FR North Texas            8:57.42    7   
  2 Jorge Marinez             SO Tx Southern            9:00.43    5   
  3 Matthew MORGAN            FR North Texas            9:18.48    4   
  4 David Guzman              SR Tx Southern            9:23.89    3   
  5 Ryan Teuscher                Unattached             9:29.62  
 
Men 60 Meter Hurdles
==========================================================================
 Timed Final
    Facility: F  7.67  2011        Chris Thomas, Unattached                    
        Meet: M  7.75  2006        Jason Stanley, Unattached                   
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Marcus Maxey                 Unattached                7.96   2 
  2 Joseph Squire                Unattached                8.27   1 
  3 Jaron THOMAS              SR North Texas               8.30   2   7   
  4 Jacob KEVETTER            SO North Texas               8.36   1   5   
  5 Maliek Kendall            SO Tx Southern               8.59   2   4   
 
Men 4x440 Yard Relay
=======================================================================
    Facility: F 3:08.90  1996        Oklahoma Alumni                           
        Meet: M 3:14.00  2006        Oral Roberts                              
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Texas Southern                                      3:20.70    7   
     1) Bronshaye Bolden JR             2) Mykele Young Sanders JR        
     3) Darius Birden SR                4) Kenneth White FR               
  2 Oklahoma                                            3:29.94    5   
     1) Larry Murray Jr. FR             2) Lawrence Murray FR             
     3) Myles Wheeler FR                4) Joseph Sheffield FR            
 
Men High Jump
=================================================================================
 Progressions: 1.80, 1.85, 1.90, 1.95, 2.00, 2.05, 2.10 +5cm
    Facility: F 2.24m  2001        Alfred Neale, Barton County                 
        Meet: M 2.13m  2006        Jon McMillian, Unattached                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Harvey Kendall            JR Tx Southern              2.00m    6-06.75   7   
     1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 2.05 
        P    P    P    O   XO  XXX 
  2 Tucker Mora               FR Science & Ar             1.95m    6-04.75 
     1.80 1.85 1.90 1.95 2.00 
        P    P    O   XO  XXX 
  3 Taylor Levine             FR Tx Southern              1.90m    6-02.75   5   
     1.80 1.85 1.90 1.95 
        P    O    O  XXX 
  4 Jourden TAYLOR            JR North Texas              1.90m    6-02.75   4   
     1.80 1.85 1.90 1.95 
        P   XO   XO  XXX 
  5 Karon Bain                FR Tx Southern              1.80m    5-10.75 
     1.80 1.85 
      XXO  XXX 
 
Men Pole Vault
=================================================================================
 Progressions: 4.40, 4.55, 4.70, 4.85, 5.00, 5.10 +10cm
    Facility: F 5.61m  2013        Jack Whitt, Oral Roberts                    
        Meet: M 5.44m  2002        Michael McNamara, Oklahoma                  
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Jeffrey Rodriguez            Unattached               5.00m   16-04.75 
     4.25 4.40 4.55 4.70 4.85 5.00 5.15 
        P    P    P    P    P    O  XXX 
  2 Jacob FRANKS              SO North Texas              4.55m   14-11.00   7   
     4.25 4.40 4.55 4.70 
        P    P  XXO  XXX 
  3 Brady TRANKLE             JR North Texas              4.25m   13-11.25   5   
     4.25 4.40 
      XXO  XXX 
 -- Lucas Kelley              SO Oklahoma                    NH            
     4.25 4.40 4.55 
        P    P  XXX 
 
Men Long Jump
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 7.90m  2010        Jeff Henderson, Unattached                  
        Meet: M 7.89m  2001        Mesut Yavis, Arkansas State                 
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Vernon Turner             FR Oklahoma                 7.17m   23-06.25   7   
      FOUL  6.94m  7.17m  FOUL  FOUL  6.74m
  2 Taylor Levine             FR Tx Southern              6.77m   22-02.50   5   
      6.77m  6.32m  6.44m  6.38m  6.24m  6.17m
  3 Garry Williams            FR Oklahoma                 6.72m   22-00.75   4   
      6.62m  FOUL  6.72m  FOUL  6.58m  FOUL
  4 Howard GRANT              SO North Texas              6.62m   21-08.75   3   
      FOUL  3.62m  FOUL  6.48m  6.60m  6.62m
  5 Karon Bain                FR Tx Southern              5.70m   18-08.50   2   
      5.01m  5.50m  5.70m  5.50m  5.69m  5.59m
 -- Langdon Williams          FR Oklahoma                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men Triple Jump
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 16.85m  2002        LeJuan Simon, Barton County                
        Meet: M 16.22m  2009        Tydree Lewis, Unattached                   
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Eneko Carrascal Korta     FR Oklahoma                14.94m   49-00.25   7   
      14.18m  14.94m  FOUL  FOUL  14.45m  13.23m
  2 Marcus Mitchell           JR Oklahoma                14.53m   47-08.00   5   
      FOUL  13.44m  14.35m  FOUL  14.11m  14.53m
  3 Joshua Foster             JR Oklahoma                14.50m   47-07.00 
      14.10m  14.18m  14.20m  14.49m  14.07m  14.50m
  4 Harvey Kendall            JR Tx Southern             14.46m   47-05.25   4   
      14.46m  14.09m  14.44m  14.15m  13.06m  14.35m
 -- Dexter Neboh              SO Oklahoma                  FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men Shot Put
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 21.46m  2002        Janus Roberts, SMU                         
        Meet: M 19.51m  2001        Janus Roberts, SMU                         
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Cooper Campbell           FR Oklahoma                18.29m   60-00.25   7   
      17.58m  FOUL  17.92m  17.88m  FOUL  18.29m
  2 Bradley Daboub            SO Oklahoma                17.90m   58-08.75   5   
      17.53m  FOUL  17.90m  FOUL  17.02m  17.46m
  3 Jacob Cochran             SR Ok Baptist              14.71m   48-03.25 
      FOUL  14.71m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Saleem Fadel              FR Ok Baptist              14.67m   48-01.75 
      FOUL  14.67m  14.66m  14.50m  FOUL  FOUL
  5 Chris Allen               SR Tx Southern             14.27m   46-10.00   4   
      FOUL  FOUL  13.17m  14.01m  14.27m  FOUL
  6 Terrell Perry             SR Tx Southern             12.84m   42-01.50   3   
      FOUL  FOUL  12.72m  FOUL  FOUL  12.84m
  7 Christopher Wise          FR Science & Ar            12.74m   41-09.75 
      12.01m  12.62m  12.74m  12.64m  12.71m  12.37m
  8 Karl SRALLA               SO North Texas             12.66m   41-06.50   2   
      12.21m  FOUL  12.66m  FOUL  12.27m  FOUL
  9 Joshua Gay                SR Tx Southern             11.73m   38-06.00 
      FOUL  FOUL  11.73m  FOUL  FOUL  FOUL
 10 Steven Jazdyk             SR Oklahoma                11.46m   37-07.25 
      11.43m  11.46m  FOUL           
 
Men Weight Throw
=================================================================================
 Top 9 Advance to Final
    Facility: F 24.64m  2008        Libor Charfreitag, Unattached              
        Meet: M 24.51m  2011        Libor Chargreitag, Unattached              
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Saleem Fadel              FR Ok Baptist              17.60m   57-09.00 
      FOUL  17.31m  17.15m  16.35m  16.78m  17.60m
  2 Kevone KENNEDY            SR North Texas             17.59m   57-08.50   7   
      17.01m  17.52m  17.59m  17.49m  17.35m  FOUL
  3 Karl SRALLA               SO North Texas             16.16m   53-00.25   5   
      14.97m  15.48m  16.16m  15.83m  FOUL  FOUL
  4 Ahmad Francis             SR Tx Southern             14.52m   47-07.75   4   
      14.38m  14.52m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Zachary Medeiros          SR Ok Baptist              13.76m   45-01.75 
      12.58m  12.53m  13.00m  13.67m  FOUL  13.76m
  6 Edgar Villarrel           SR Ok Baptist              13.32m   43-08.50 
      12.35m  12.97m  13.32m  FOUL  FOUL  FOUL
  7 Joshua Gay                SR Tx Southern             12.43m   40-09.50   3   
      FOUL  FOUL  12.43m  FOUL  FOUL  FOUL
 -- Terrell Perry             SR Tx Southern               FOUL            
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Men 60 Meter Dash Olympic Development
================================================================
    Facility: F  6.60  2007        Ronnie Pines, Oklahoma                      
        Meet: M  6.60  2006        Ronnie Pines, Oklahoma                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 John Teeters                 Under Armour              6.66  
  2 Brock Appiah                 Unattached                7.09  
  3 James COLE                JR North Texas               7.22