Licensed to Homestead High School       Hy-Tek's Meet Manager 4/7/2009 07:43 PM
              North Shore Conference Girls Indoor Meet - 4/7/2009              
                             Homestead High School                             
                                    Results                                    
 
Girls 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Schmidt, Becca               Whitefish Ba              7.51Q  3 
  2 Leazer, Amber                Milwaukee Lu              7.63Q  1 
  3 Thompson, Roni               Nicolet                   7.73Q  2 
  4 Larsen, Dana                 Homestead                 7.68q  1 
  5 Dixon, CherRay               Cedarburg                 7.77q  2 
  6 Schad, Alex                  Milwaukee Lu              7.89q  3 
  7 VanLangen, Emily             Grafton                   7.92   3 
  8 Jordan, Chelsea              Milwaukee Lu              7.98   2 
  9 Wardon, Becca                Germantown                8.07   3 
 10 Sorce, Sarah                 Nicolet                   8.13   1 
 11 Mitchel, Victoria            Whitefish Ba              8.20   2 
 12 Lawrence, Ashley             Homestead                 8.26   3 
 13 Humiston, Meredith           Germantown                8.27   2 
 14 Anderson, Maggie             Whitefish Ba              8.30   1 
 15 Uuskallio, Carly             Cedarburg                 8.31   1 
 16 McKee, Sami                  Grafton                   8.38   1 
 
Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Leazer, Amber                Milwaukee Lu              7.51    10  
  2 Schmidt, Becca               Whitefish Ba              7.54     8  
  3 Dixon, CherRay               Cedarburg                 7.69     6  
  4 Larsen, Dana                 Homestead                 7.71     5  
  5 Schad, Alex                  Milwaukee Lu              7.72     4  
  6 Thompson, Roni               Nicolet                   7.82     3  
 
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Schmidt, Becca               Whitefish Ba             27.40   5   10  
  2 Thompson, Roni               Nicolet                  27.90   5    8  
  3 Eaton, Joshlynn              Milwaukee Lu             28.08   4    6  
  4 Dixon, CherRay               Cedarburg                28.44   5    5  
  5 Savitch, Marissa             Homestead                28.65   3    4  
  6 Wallace, Hannah              Whitefish Ba             28.79   4    3  
  7 Leazer, Amber                Milwaukee Lu             28.86   1    2  
  8 Larsen, Dana                 Homestead                28.98   3    1  
  9 Thompson, Raynna             Milwaukee Lu             29.08   2 
 10 Humiston, Meredith           Germantown               30.15   2 
 11 Peterson, Baily              Cedarburg                30.35   3 
 12 Kretlow, Jessica             Germantown               30.40   2 
 13 Spiroff, Ally                Whitefish Ba             30.51   1 
 14 Cleppe, Kathleen             Grafton                  31.73   1 
 
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Greisch, Payton              Port Washing           1:03.96   4   10  
  2 Green, Ashley                Nicolet                1:04.96   4    8  
  3 Bjork, Keali                 Homestead              1:05.03   4    6  
  4 Sapiro, Allison              Milwaukee Lu           1:06.76   2    5  
  5 Sapiro, Emma                 Milwaukee Lu           1:07.48   1    4  
  6 Freedman, Carly              Nicolet                1:08.04   3    3  
  7 Wendt, Lizzie                Germantown             1:08.10   4    2  
  8 Dixon, CherRay               Cedarburg              1:08.15   3    1  
  9 Peterson, Baily              Cedarburg              1:08.30   2 
 10 Spiroff, Ally                Whitefish Ba           1:08.40   3 
 11 Humiston, Meredith           Germantown             1:08.57   3 
 12 Holtz, Alex                  Homestead              1:08.65   2 
 13 Crider, Madeline             Whitefish Ba           1:16.69   1 
 
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Sielicki, Andrea             Germantown             2:30.62    10  
  2 Holtz, Lauren                Homestead              2:30.78     8  
  3 Vicker, Mady                 Whitefish Ba           2:31.87     6  
  4 Stewart, Arden               Whitefish Ba           2:34.70     5  
  5 Miller, Sarah                Homestead              2:34.94     4  
  6 Lazzari, Jessica             Grafton                2:35.35     3  
  7 Klesmith, Lauren             Cedarburg              2:37.32     2  
  8 Smigelski, Katie             Homestead              2:39.38     1  
  9 Cross, Sharon                Nicolet                2:43.85  
 10 Siegl, Michelle              Germantown             2:48.38  
 11 Grady, Nicole                Cedarburg              2:48.42  
 12 Smith, Rachel                Milwaukee Lu           2:48.87  
 13 Erl, Hannah                  Milwaukee Lu           2:49.46  
 14 Gonzalez, Amanda             Cedarburg              2:49.96  
 15 ogutu, sarah                 Nicolet                2:50.07  
 16 Anderson, Emily              Germantown             2:50.54  
 -- Price, Lauren                Port Washing                DQ  
 
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Vicker, Kenzie               Whitefish Ba           5:21.85    10  
  2 Holtz, Lauren                Homestead              5:23.30     8  
  3 Sielicki, Andrea             Germantown             5:30.76     6  
  4 Wendt, Lizzie                Germantown             5:30.79     5  
  5 Miller, Sarah                Homestead              5:37.11     4  
  6 Bauer, Haley                 Cedarburg              5:43.70     3  
  7 Klesmith, Lauren             Cedarburg              5:46.66     2  
  8 Boyle, Kelsey                Homestead              5:47.39     1  
  9 Seer, Diana                  Port Washing           5:56.70  
 10 Cross, Sharon                Nicolet                5:59.25  
 11 Bauer, Lindsay               Cedarburg              6:00.11  
 12 Roden, Jenny                 Port Washing           6:04.43  
 13 Durant, Polly                Nicolet                6:05.08  
 14 Brooks, Carissa              Grafton                6:08.00  
 15 Hoekstra, Laura              Milwaukee Lu           6:08.70  
 16 Schoewe, Lizzie              Milwaukee Lu           6:21.43  
 
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Murphy, Emma-Lisa            Whitefish Ba          12:01.81    10  
  2 Bauer, Haley                 Cedarburg             12:01.83     8  
  3 Hilton, Ashley               Port Washing          12:26.27     6  
  4 Rice, Carrie                 Homestead             12:27.35     5  
  5 Dillon, Caitlin              Germantown            12:31.29     4  
  6 Radtke, Katie                Cedarburg             12:35.29     3  
  7 Erdmann, Mackenzie           Germantown            12:39.43     2  
  8 Griepentrog, Dana            Homestead             12:49.77     1  
  9 Allen, Bonnie                Port Washing          13:07.41  
 10 Fallone, Emma                Whitefish Ba          13:15.65  
 11 Brittain, Amanda             Germantown            13:19.44  
 12 Davis, Elle                  Nicolet               14:06.00  
 13 Erl, Bridget                 Milwaukee Lu          14:23.87  
 14 Crossman, Christie           Nicolet               15:10.31  
 
Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Savitch, Marissa             Homestead                 8.76Q  3 
  2 Cooley, Casey                Homestead                10.03Q  1 
  3 Searcy, Stephanie            Nicolet                  10.04Q  2 
  4 Ashworth, Laura              Milwaukee Lu             10.07q  2 
  5 Horchner, Marie              Cedarburg                10.08q  1 
  6 Hokanson, Emily              Cedarburg                10.28q  3 
  7 Morello, Melissa             Nicolet                  10.39   3 
  8 Gordon, Bianca               Milwaukee Lu             10.50   3 
  9 Stroebel, Maggie             Cedarburg                10.66   2 
 10 Yang, Sofie                  Whitefish Ba             11.01   2 
 11 Grossmann, Alyssa            Germantown               11.07   1 
 12 Ziesmer, Megan               Homestead                11.17   2 
 13 Stuettgen, Betsy             Germantown               11.18   3 
 14 Cochran, Trina               Whitefish Ba             12.10   1 
 -- Bronson, Gabby               Nicolet                     DQ   1 
 
Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Savitch, Marissa             Homestead                 8.64    10  
  2 Searcy, Stephanie            Nicolet                   9.79     8  
  3 Ashworth, Laura              Milwaukee Lu              9.94     6  
  4 Horchner, Marie              Cedarburg                10.14     5  
  5 Cooley, Casey                Homestead                10.18     4  
  6 Hokanson, Emily              Cedarburg                10.41     3  
 
Girls 4x160 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Milwaukee Lutheran  'A'                             1:28.16   3   10  
     1) Eaton, Joshlynn                 2) Leazer, Amber                  
     3) Jordan, Chelsea                 4) Gordon, Bianca                 
  2 Homestead  'A'                                      1:35.45   1    8  
     1) Semmelmann, Shelby              2) Lawrence, Ashley               
     3) Berry, Beth                     4) Cooley, Casey                  
  3 Germantown  'A'                                     1:35.85   1    6  
     1) Wardon, Becca                   2) Kretlow, Jessica               
     3) Fenske, Rachel                  4) Lotz, Ali                      
  4 Whitefish Bay  'A'                                  1:36.60   3    4  
     1) Foley, Alissa                   2) Troast, Katie                  
     3) Anderson, Maggie                4) Kim, Nawoo                     
  5 Cedarburg  'A'                                      1:38.89   2    2  
     1) Uuskallio, Carly                2) Karnitz, Miranda               
     3) Stroebel, Maggie                4) Watson, Niki                   
  6 Port Washington  'A'                                1:39.84   2    1  
     1) Cavanaugh, Shiela               2) Preisler, Angie                
     3) Lee, Kassie                     4) Brooks, Jessie                 
 -- Grafton  'A'                                             DQ   3 
     1) Wellnitz, Hilary                2) Cleppe, Kathleen               
     3) VanLangen, Emily                4) Kamke, Lauren                  
 -- Nicolet  'A'                                             DQ   2 
     1) Searcy, Stephanie               2) Sorce, Sarah                   
     3) Smith, Courtney                 4) Smith, Ambur                   
 
Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Whitefish Bay  'A'                                  4:30.24   2   10  
     1) Stewart, Arden                  2) Vicker, Mady                   
     3) Vicker, Kenzie                  4) Foley, Alissa                  
  2 Homestead  'A'                                      4:34.09   2    8  
     1) Shore, Colleen                  2) Jeanpierre, Emily              
     3) Bjork, Keali                    4) Cooley, Casey                  
  3 Milwaukee Lutheran  'A'                             4:36.31   1    6  
     1) Ashworth, Laura                 2) Eaton, Joshlynn                
     3) Sapiro, Allison                 4) Thompson, Raynna               
  4 Grafton  'A'                                        4:36.32   1    4  
     1) Schowalter, Amber               2) Wellnitz, Hilary               
     3) Lazzari, Jessica                4) VanLangen, Emily               
  5 Cedarburg  'A'                                      4:42.67   2    2  
     1) Stroebel, Maggie                2) Stofferhan, Haily              
     3) Bundney, Alison                 4) Ziebell, Rachel                
  6 Nicolet  'A'                                        4:45.02   2    1  
     1) Freedman, Carly                 2) Chamberlain, Lucy              
     3) Bronson, Gabby                  4) Smith, Courtney                
  7 Germantown  'A'                                     5:14.07   1 
     1) Restock, Jaime                  2) Kraemer, Natalie               
     3) Nieman, Emily                   4) Lindenberg, Crystal            
 
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Homestead  'A'                                     10:17.75    10  
     1) Churchill, Jessica              2) Bobber, Caity                  
     3) Kanyer, Abby                    4) Smigelski, Katie               
  2 Port Washington  'A'                               10:23.68     8  
     1) Miller, Hilary                  2) Greisch, Payton                
     3) Hilton, Ashley                  4) Roden, Julia                   
  3 Germantown  'A'                                    10:46.20     6  
     1) Anderson, Emily                 2) Erdmann, Mackenzie             
     3) Hanes, Katie                    4) Miller, Becky                  
  4 Cedarburg  'A'                                     10:54.42     4  
     1) Barelmann, Kari                 2) Gonzalez, Amanda               
     3) Bauer, Lindsay                  4) Bundney, Alison                
  5 Milwaukee Lutheran  'A'                            11:29.53     2  
     1) Boeck, Marion                   2) Erl, Bridget                   
     3) Radewahn, Sarah                 4) Erl, Hannah                    
  6 Nicolet  'A'                                       11:30.13     1  
     1) Allan, Katie                    2) ogutu, sarah                   
     3) Davis, Elle                     4) Crossman, Christie             
  7 Whitefish Bay  'A'                                 11:43.67  
     1) Castillo, Stephanie             2) Murphy, Britt-Marie            
     3) Brown, Tenley                   4) Crider, Madeline               
 
Girls High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Cavanaugh, Shiela            Port Washing           4-11.00    10  
  2 Graunke, Dana                Germantown             4-10.00     8  
  3 Dillon, Caitlin              Germantown            J4-10.00     6  
  4 Schowalter, Amber            Grafton                4-08.00     5  
  5 McKee, Sami                  Grafton               J4-08.00     4  
  6 Soehrmann, Keri              Germantown             4-06.00     2.5
  6 Morello, Melissa             Nicolet                4-06.00     2.5
  8 Jordan, Chelsea              Milwaukee Lu          J4-06.00     1  
  9 Gordon, Bianca               Milwaukee Lu          J4-06.00  
 10 Berry, Beth                  Homestead             J4-06.00  
 11 Jeninga, Emily               Milwaukee Lu          J4-06.00  
 12 Hokanson, Emily              Cedarburg             J4-06.00  
 13 Kucha, Caroline              Whitefish Ba           4-04.00  
 14 Schoessow, Kallie            Homestead             J4-04.00  
 14 Brooks, Jessie               Port Washing          J4-04.00  
 16 Marten, Leah                 Cedarburg              4-02.00  
 17 Schwartz, Hannah             Whitefish Ba          J4-02.00  
 -- Graham, Shelby               Cedarburg                   NH  
 
Girls Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wallace, Hannah              Whitefish Ba         J11-00.00    10  
  2 Croft, Abby                  Germantown            J9-03.00     8  
  3 Schoessow, Kallie            Homestead             J9-00.00     6  
  4 Whittet, Laura               Nicolet               J8-06.00     4.5
  4 Fitch, Kati                  Nicolet               J8-06.00     4.5
  6 Wright, Katelyn              Homestead             J8-06.00     3  
  7 Kim, Nawoo                   Whitefish Ba          J7-06.00     2  
  8 Kinzer, Claire               Port Washing          J7-00.00     1  
  9 Conradt, Jesi                Port Washing          J7-00.00  
 10 Schwartz, Hannah             Whitefish Ba          J7-00.00  
 11 Schaut, Cassie               Cedarburg              6-06.00  
 12 Welenta, Kayla               Cedarburg             J6-06.00  
 13 Tetzke, Lauren               Germantown             6-00.00  
 
Girls Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schmidt, Becca               Whitefish Ba         J17-00.00    10  
  2 Larsen, Dana                 Homestead            J17-00.00     8  
  3 Wallace, Hannah              Whitefish Ba          16-09.75     6  
  4 Schad, Alex                  Milwaukee Lu          16-06.50     5  
  5 Savitch, Marissa             Homestead             15-10.00     4  
  6 Smith, Courtney              Nicolet               15-06.50     3  
  7 Wardon, Becca                Germantown            15-04.25     2  
  8 Preisler, Angie              Port Washing         J15-03.00     1  
  9 Thompson, Raynna             Milwaukee Lu         J15-03.00  
 10 Ross, Alyssa                 Port Washing          15-01.25  
 11 Peterson, Baily              Cedarburg             14-10.00  
 12 Howard, Dana                 Germantown            14-01.75  
 13 Anderson, Maggie             Whitefish Ba          13-11.75  
 14 Smith, Ambur                 Nicolet               13-10.50  
 15 Prom, Kendal                 Cedarburg             13-07.00  
 16 Slawson, Amy                 Homestead             12-07.00  
 
Girls Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stanford, Devin              Milwaukee Lu          36-01.00    10  
  2 Morello, Rachel              Nicolet               34-07.50     8  
  3 Achs, Brianna                Nicolet               34-00.00     6  
  4 Alberty, Beth                Germantown            33-10.00     5  
  5 Keefe, Lexi                  Germantown            33-09.25     4  
  6 McDowell, Blake              Nicolet               33-00.25     3  
  7 Koenig, Jackie               Grafton               32-05.00     2  
  8 Rausch, Sam                  Germantown            31-11.50     1  
  9 Schmidt, Alison              Cedarburg             30-09.00  
 10 Stein, Becky                 Milwaukee Lu          30-04.00  
 11 Trier, Marly                 Port Washing          30-03.50  
 12 Goniu, Natalie               Homestead             29-10.75  
 13 Ladell, Lauren               Homestead             29-07.00  
 14 Carini, Sarah                Port Washing          27-07.25  
 15 Sauers, Michelle             Milwaukee Lu          27-05.00  
 16 Switzer, Jessica             Whitefish Ba          25-11.25  
 17 Hupfer, Allison              Cedarburg             25-05.50  
 18 Cochran, Trina               Whitefish Ba          22-06.50  
 
                    Women - Team Rankings - 14 Events Scored
===============================================================================
    1) Homestead                  109        2) Whitefish Bay              94   
    3) Germantown                  77.50     4) Milwaukee Lutheran         73   
    5) Nicolet                     65.50     6) Cedarburg                  46   
    7) Port Washington             37        8) Grafton                    20