Licensed to University of Wisconsin Stout
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/14/2009 08:19 PM
               Chippewa Falls High School Triangular - 4/14/2009               
                                 Dorais Field                                  
                              Chippewa Falls, WI                               
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls 100 Meter Hurdles
===================================================================
     Records: ! 17.59  4/14/2009   Gennie Galfano, Eau Claire M                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
Finals
  1 Gennie Galfano            SR Eau Claire M             17.59!  2 
  2 Whitney Rawdon            SR Eau Claire N             17.75   2 
  3 Kalesha Hazelton          SO Chippewa Fal             17.80   2 
  4 Sam Hartman               SR Eau Claire N             18.13   2 
  5 Myreeah Nelson            JR Eau Claire M             18.82   2 
  6 Ana Taft                  SO Eau Claire M             19.88   1 
  7 Rachel Long               FR Chippewa Fal             20.31   1 
  8 Erica Beede               SO Eau Claire N             20.40   1 
  9 Kaitlyn Jensen            SR Chippewa Fal             21.73   1 
 
Event 5  Girls 100 Meter Dash
===================================================================
     Records: ! 13.61  4/14/2009   Melissa Nicolai, Eau Claire N               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Melissa Nicolai           SR Eau Claire N             13.61!  7 
  2 Jordan Burrell            SO Eau Claire M             13.76   7 
  3 Katie Nelson              SO Eau Claire M             13.96   7 
  4 Ashley Sveum              SR Eau Claire N             14.01   7 
  5 Dani Brunk                JR Eau Claire M             14.25   2 
  6 Meagan Ward               SO Eau Claire N             14.27   7 
  7 Dani Waller               JR Eau Claire M             14.30   6 
  8 Kreisha Gagner            FR Eau Claire M             14.43   7 
  9 Kali Priest               SO Eau Claire N             14.45   1 
 10 Elizabeth Weese           FR Chippewa Fal             14.52   7 
 11 Emmarie Heacox            FR Eau Claire N             14.59   1 
 12 Ana Taft                  SO Eau Claire M             14.65   1 
 13 Hannah Koepke             JR Chippewa Fal             14.87   5 
 14 Kayla Bertrang            FR Eau Claire M             14.89   4 
 15 Lizzie Peterson           FR Eau Claire N             14.97   2 
 16 Ali Kollross              FR Eau Claire M             15.02   6 
 17 Tahra Kukuk               SO Chippewa Fal             15.17   6 
 18 Brittany Seacotte         FR Chippewa Fal             15.23   6 
 19 Ashley Thielbar           SO Eau Claire M             15.26   2 
 20 Samar Quint               FR Eau Claire N             15.27   4 
 21 Briana Goldbeck           SO Eau Claire M             15.29   4 
 22 Nicole Gostomski          FR Eau Claire N             15.36   1 
 23 Randi Johnson             SR Eau Claire M             15.41   3 
 24 Olivia Nutzmann           SO Chippewa Fal             15.46   5 
 25 Emily McTavish            FR Chippewa Fal             15.47   5 
 26 Abby Grewe                SO Eau Claire M             15.48   2 
 27 Beatriz Iglesias-Cereijo  SR Eau Claire M             15.49   3 
 28 Kim Vang                  SR Chippewa Fal             15.59   6 
 29 Grace Binder              SO Eau Claire M             15.60   1 
 30 Shelby Johnson            SO Eau Claire M             15.61   3 
 31 Melanie Harden            SO Eau Claire M             15.66   4 
 32 Franziska Koch            SR Eau Claire M             15.73   1 
 33 Jennifer McIlquham        FR Eau Claire N             15.77   3 
 33 Katrina Gonzales          FR Eau Claire M             15.77   4 
 35 Jenny Carli               SO Chippewa Fal             15.78   6 
 36 Alexis Toenies            FR Eau Claire N             15.82   1 
 37 Adriana Lima              SR Eau Claire M             15.87   3 
 38 Chewy Lee                 FR Eau Claire N             15.93   2 
 39 Chi Chi Onuigbo           FR Eau Claire M             16.01   4 
 39 Heidi Schaus              FR Chippewa Fal             16.01   6 
 41 Ellen Siverling           SO Chippewa Fal             16.14   5 
 42 Mariah Shilts             FR Chippewa Fal             16.16   7 
 43 Kammi Rutter              JR Eau Claire M             16.17   3 
 44 Mikaela Albright          FR Chippewa Fal             16.34   5 
 45 Mercedes Mix              SR Chippewa Fal             16.40   6 
 46 Kaylie Berlin             FR Eau Claire M             16.59   2 
 47 Bianca Halblieb           SO Eau Claire M             16.67   2 
 48 Anna Menicikova           SR Chippewa Fal             16.75   5 
 49 Leslie Bridgewater        FR Chippewa Fal             17.07   5 
 50 Amanda Fuller             FR Eau Claire M             17.09   2 
 51 Annabella Zighelboim      FR Eau Claire M             17.12   4 
 52 Meghan Johnson               Eau Claire N             17.59   3 
 53 Kaaren Austad             FR Eau Claire M             17.89   3 
 
Event 7  Girls 1600 Meter Run
================================================================
     Records: ! 5:47.26  4/14/2009   Gretchen Bachmeier, Eau Claire N          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gretchen Bachmeier        SR Eau Claire N           5:47.26! 
  2 Maria Smith               FR Eau Claire M           5:56.60  
  3 Haley Watkins             FR Eau Claire N           6:01.04  
  4 Mariah Mousel             JR Eau Claire N           6:10.39  
  5 Jackie Schaus             JR Chippewa Fal           6:15.62  
  6 Danielle Small            JR Eau Claire N           6:24.85  
  7 Laura Ponty               FR Eau Claire M           6:25.16  
  8 Molly Fahrenkrog          SO Eau Claire N           6:31.60  
  9 Kailey Madson             SO Eau Claire M           6:33.16  
 10 Becca Giles               SO Eau Claire M           6:34.06  
 11 Samantha Sveum            SO Eau Claire N           6:43.96  
 12 Amanda Peterson           FR Eau Claire N           6:53.74  
 13 Allie Wallace             SO Chippewa Fal           6:55.04  
 14 McKenna Gunderson         SO Eau Claire N           6:56.28  
 15 Mary Fehr                 FR Chippewa Fal           7:43.54  
 
Event 9  Girls 4x200 Meter Relay
================================================================
     Records: ! 1:58.01  4/14/2009   Chippewa Falls, Chippewa Fal              
                         A Klett, E Weese, A Vincent, K Vang               
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Chippewa Falls  'A'                                 1:58.01! 
  2 Eau Claire North  'A'                               2:06.06  
 
Event 11  Girls 400 Meter Dash
===================================================================
     Records: ! 1:03.68  4/14/2009   Ashley Sveum, Eau Claire N                
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Ashley Sveum              SR Eau Claire N           1:03.68!  2 
  2 Carlee Gobler             SO Eau Claire N           1:05.84   2 
  3 Hannah Baumgartner        JR Eau Claire M           1:10.16   1 
  4 Jessica Woodhull          SO Chippewa Fal           1:10.54   2 
  5 Briana Goldbeck           SO Eau Claire M           1:13.18   1 
  6 Stacie Woodman            SR Chippewa Fal           1:19.90   1 
 
Event 13  Girls 4x100 Meter Relay
================================================================
     Records: ! 55.96  4/14/2009   Eau Claire North, Eau Claire N              
                       N Gostomski, E Heacox, K Priest, M Ward           
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eau Claire North  'B'                                 55.96! 
  2 Chippewa Falls  'A'                                   56.46  
  3 Chippewa Falls  'B'                                   58.42  
  4 Eau Claire North  'A'                                 59.11  
  5 Chippewa Falls  'C'                                 1:01.18  
 
Event 15  Girls 300 Meter Hurdles
================================================================
     Records: ! 50.26  4/14/2009   Gennie Galfano, Eau Claire M                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gennie Galfano            SR Eau Claire M             50.26! 
  2 Sam Hartman               SR Eau Claire N             55.46  
  3 Katie Nelson              SO Eau Claire M             55.98  
  4 Ali Kollross              FR Eau Claire M             56.27  
  5 Tahra Kukuk               SO Chippewa Fal             59.18  
  6 Rachel Long               FR Chippewa Fal             59.53  
  7 Erica Beede               SO Eau Claire N           1:00.88  
 -- Myreeah Nelson            JR Eau Claire M                DQ  
 
Event 17  Girls 800 Meter Run
================================================================
     Records: ! 2:37.61  4/14/2009   Gretchen Bachmeier, Eau Claire N          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gretchen Bachmeier        SR Eau Claire N           2:37.61! 
  2 Haley Watkins             FR Eau Claire N           2:42.83  
  3 Carlee Gobler             SO Eau Claire N           2:44.40  
  4 Alana Jenkins             JR Eau Claire M           2:45.23  
  5 Brianna Nicolet           SR Eau Claire M           2:47.09  
  6 Jessica Woodhull          SO Chippewa Fal           2:48.92  
  7 Mariah Mousel             JR Eau Claire N           2:49.41  
  8 Devan Christensen         SR Chippewa Fal           3:09.14  
  9 Stacie Woodman            SR Chippewa Fal           3:11.62  
 10 Kaitlyn Witt              FR Chippewa Fal           3:24.28  
 
Event 19  Girls 200 Meter Dash
===================================================================
     Records: ! 28.47  4/14/2009   Elizabeth Weese, Chippewa Fal               
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Elizabeth Weese           FR Chippewa Fal             28.47!  6 
  2 Melissa Nicolai           SR Eau Claire N             28.49   6 
  3 Taylor Kollross           SO Eau Claire M             29.56   6 
  4 Emmarie Heacox            FR Eau Claire N             29.83   5 
  5 Dani Waller               JR Eau Claire M             30.11   6 
  6 Kreisha Gagner            FR Eau Claire M             30.12   6 
  7 Kayla Bertrang            FR Eau Claire M             30.24   5 
  8 Hannah Stephens           JR Eau Claire M             30.51   6 
  8 Dani Brunk                JR Eau Claire M             30.51   6 
 10 Jordan Burrell            SO Eau Claire M             30.63   5 
 11 Hannah Baumgartner        JR Eau Claire M             30.75   5 
 12 Cassie Takishita          FR Eau Claire M             31.19   5 
 13 Melanie Harden            SO Eau Claire M             31.28   4 
 14 Samar Quint               FR Eau Claire N             31.34   4 
 14 Randi Johnson             SR Eau Claire M             31.34   4 
 16 Alexa Vincent             SR Chippewa Fal             31.41   6 
 17 Ashley Thielbar           SO Eau Claire M             31.89   5 
 18 Brittany Seacotte         FR Chippewa Fal             31.92   4 
 19 Abby Grewe                SO Eau Claire M             31.96   4 
 20 Nicole Gostomski          FR Eau Claire N             31.99   5 
 21 Ana Taft                  SO Eau Claire M             32.00   5 
 22 Hannah Koepke             JR Chippewa Fal             32.08   3 
 23 Briana Goldbeck           SO Eau Claire M             32.16   1 
 24 Meghan Johnson               Eau Claire N             32.17   1 
 25 Shelby Johnson            SO Eau Claire M             32.43   4 
 26 Emily McTavish            FR Chippewa Fal             32.48   4 
 27 Katrina Gonzales          FR Eau Claire M             32.60   4 
 28 Grace Binder              SO Eau Claire M             33.04   3 
 29 Heidi Schaus              FR Chippewa Fal             33.16   3 
 30 Alexis Toenies            FR Eau Claire N             33.27   2 
 31 Franziska Koch            SR Eau Claire M             33.58   1 
 31 Mikaela Albright          FR Chippewa Fal             33.58   3 
 33 Chewy Lee                 FR Eau Claire N             33.65   3 
 34 Kammi Rutter              JR Eau Claire M             34.02   2 
 35 Kaylie Berlin             FR Eau Claire M             35.59   3 
 36 Bianca Halblieb           SO Eau Claire M             35.85   2 
 37 Annabella Zighelboim      FR Eau Claire M             36.83   2 
 38 Kaaren Austad             FR Eau Claire M             37.54   2 
 39 Amanda Fuller             FR Eau Claire M             37.95   1 
 40 Beatriz Iglesias-Cereijo  SR Eau Claire M             40.04   1 
 
Event 21  Girls 3200 Meter Run
================================================================
     Records: ! 13:22.84  4/14/2009   Alyssa Harp, Eau Claire M                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Alyssa Harp               FR Eau Claire M          13:22.84! 
  2 Josie Swanson             FR Eau Claire M          13:33.80  
  3 Ashley Sveum              SR Eau Claire N          13:47.30  
  4 Molly Lindquist           FR Eau Claire M          13:47.74  
  5 Danielle Small            JR Eau Claire N          14:12.63  
  6 Molly Fahrenkrog          SO Eau Claire N          14:36.35  
  7 Amanda Peterson           FR Eau Claire N          14:45.79  
  8 Samantha Sveum            SO Eau Claire N          14:52.71  
  9 McKenna Gunderson         SO Eau Claire N          15:15.27  
 10 Mary Fehr                 FR Chippewa Fal          16:40.28  
 
Event 23  Girls 4x400 Meter Relay
================================================================
     Records: ! 4:34.57  4/14/2009   Eau Claire Memorial, Eau Claire M         
                         H Stephens, G Galfano, T Kollross, C Takishita    
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Eau Claire Memorial  'A'                            4:34.57! 
  2 Chippewa Falls  'A'                                 4:45.20  
  3 Eau Claire Memorial  'B'                            4:51.55  
 
Event 25  Girls Long Jump
================================================================
     Records: ! 15-07.25  4/14/2009   Taylor Kollross, Eau Claire M            
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Taylor Kollross           SO Eau Claire M          15-07.25! 
  2 Dani Brunk                JR Eau Claire M          14-07.00  
  3 Gretchen Bachmeier        SR Eau Claire N          14-01.00  
  4 Jordan Burrell            SO Eau Claire M          13-09.00  
  5 Myreeah Nelson            JR Eau Claire M          13-08.50  
  6 Samar Quint               FR Eau Claire N          13-03.25  
  7 Kreisha Gagner            FR Eau Claire M          12-09.25  
  8 Adriana Lima              SR Eau Claire M          12-09.00  
  9 Katrina Gonzales          FR Eau Claire M          12-07.00  
 10 Lauren Koepke             JR Chippewa Fal          12-04.00  
 11 Kayla Bertrang            FR Eau Claire M          12-03.50  
 12 Ellen Siverling           SO Chippewa Fal          11-07.50  
 13 Allison McCullough        JR Chippewa Fal          11-03.50  
 14 Kaitlyn Jensen            SR Chippewa Fal          11-03.00  
 15 Kaitlyn Witt              FR Chippewa Fal          11-00.00  
 16 Chi Chi Onuigbo           FR Eau Claire M          10-01.00  
 17 Amanda Fuller             FR Eau Claire M           9-11.50  
 18 Laura Strange             SR Chippewa Fal           8-11.50  
 19 Catherine Hoepner         SR Chippewa Fal           8-08.00  
 20 Chelsey Goyette           JR Chippewa Fal           7-05.50  
 21 Taylor Waldvogel          SR Chippewa Fal           7-02.50  
 
Event 27  Girls Triple Jump
================================================================
     Records: ! 31-09.50  4/14/2009   Dani Waller, Eau Claire M                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dani Waller               JR Eau Claire M          31-09.50! 
  2 Taylor Kollross           SO Eau Claire M          30-11.00  
  3 Cassie Takishita          FR Eau Claire M          30-04.00  
  4 Kimberly Brunetto         SR Eau Claire N          29-04.00  
  5 Lauren Koepke             JR Chippewa Fal          28-05.00  
  6 Ellen Siverling           SO Chippewa Fal          25-09.00  
  7 Kailey Madson             SO Eau Claire M          25-02.00  
  8 Ashley Thielbar           SO Eau Claire M          24-07.50  
 
Event 29  Girls High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gennie Galfano            SR Eau Claire M           5-00.00  
  2 Kalesha Hazelton          SO Chippewa Fal           4-10.00  
  3 Kimberly Brunetto         SR Eau Claire N          J4-10.00  
  4 Cassie Takishita          FR Eau Claire M          J4-10.00  
  5 Dani Brunk                JR Eau Claire M           4-06.00  
  6 Alexa Vincent             SR Chippewa Fal          J4-06.00  
  7 Kali Priest               SO Eau Claire N           4-02.00  
  8 Jennifer McIlquham        FR Eau Claire N          J4-02.00  
  9 Hannah Stephens           JR Eau Claire M           3-08.00  
  9 Amanda Fuller             FR Eau Claire M           3-08.00  
 -- Meagan Ward               SO Eau Claire N                NH  
 
Event 31  Girls Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Dani Waller               JR Eau Claire M           7-00.00  
  2 Jessica Woodhull          SO Chippewa Fal           6-00.00  
  2 Lizzie Peterson           FR Eau Claire N           6-00.00  
  2 Kreisha Gagner            FR Eau Claire M           6-00.00  
  3 Olivia Nutzmann           SO Chippewa Fal          J6-00.00  
  3 Abby Grewe                SO Eau Claire M          J5-00.00  
  3 Shelby Johnson            SO Eau Claire M          J5-00.00  
  3 Erica Beede               SO Eau Claire N          J5-00.00  
  4 Randi Johnson             SR Eau Claire M          J5-00.00  
  5 Molly Fahrenkrog          SO Eau Claire N          J5-00.00  
  5 Jasmine Zenisek           SO Chippewa Fal          J5-00.00  
 -- Jennifer McIlquham        FR Eau Claire N                NH  
 -- Alexis Toenies            FR Eau Claire N                NH  
 -- Grace Binder              SO Eau Claire M                NH  
 -- Devan Christensen         SR Chippewa Fal                NH  
 -- Ashley Thielbar           SO Eau Claire M                NH  
 -- Kammi Rutter              JR Eau Claire M                NH  
 
Event 33  Girls Shot Put
================================================================
     Records: ! 30-10  4/14/2009   Jessica Hurt, Chippewa Fal                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jessica Hurt              JR Chippewa Fal          30-10.00! 
  2 Missy Curler              JR Eau Claire N          25-04.00  
  3 Sidney Liddell            SO Chippewa Fal          24-02.00  
  4 Hannah Robarge            FR Chippewa Fal          23-07.00  
  5 Kaitlyn Jensen            SR Chippewa Fal          23-01.00  
  6 Haley Shipley             FR Chippewa Fal          21-06.50  
  7 Sarah Kries               FR Chippewa Fal          21-03.00  
  8 Theresa Hunt              FR Chippewa Fal          20-06.50  
  9 Elizabeth Lenhard         SR Eau Claire N          20-03.50  
 10 Kaaren Austad             FR Eau Claire M          19-08.00  
 11 Chi Chi Onuigbo           FR Eau Claire M          19-05.50  
 12 Jasmine Zenisek           SO Chippewa Fal          18-10.00  
 13 Kaylie Berlin             FR Eau Claire M          14-08.50  
 
Event 35  Girls Discus Throw
================================================================
     Records: ! 99-01  4/14/2009   Meagan Ward, Eau Claire N                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Meagan Ward               SO Eau Claire N             99-01! 
  2 Lauren Koepke             JR Chippewa Fal          90-07.75  
  3 Missy Curler              JR Eau Claire N             79-03  
  4 Jessica Hurt              JR Chippewa Fal          79-01.50  
  5 Sidney Liddell            SO Chippewa Fal          77-00.50  
  6 Sarah Kries               FR Chippewa Fal             65-07  
  7 Chi Chi Onuigbo           FR Eau Claire M          61-04.50  
  8 Theresa Hunt              FR Chippewa Fal          57-08.50  
  9 Elizabeth Lenhard         SR Eau Claire N             53-08  
 10 Hannah Robarge            FR Chippewa Fal             44-04  
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Eau Claire Memorial         72        2) Eau Claire North           70   
    3) Chippewa Falls              36